Pardubice se inspirují v Koblenzi. Tam evakuaci zvládli

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 12. 2011 23:51
Pravděpodobnost, že se při podzemních úpravách v Paramu narazí na munici, je velká
Paramo bylo za války terčem spojeneckých náletů, nevybuchlých pum má být pod areálem asi 130.
Paramo bylo za války terčem spojeneckých náletů, nevybuchlých pum má být pod areálem asi 130. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Pardubice se chystají na možnou evakuaci obyvatel při blížící se montáži drenáží v areálu Parama, kde leží asi 130 nevybuchlých leteckých pum z druhé světové války. Pošilhávají po německém Koblenzi, který před několika dny musel evakuovat přes 45 000 obyvatel kvůli nálezu 1,8 tuny těžké pumy.

"Bereme si inspiraci i z Koblenze. Tam evakuovali daleko větší množství lidí. Máme k dispozici jejich evakuační plány i výzvy obyvatelům," popisuje mluvčí pardubického magistrátu Ondřej Tušl.

"Asi pojedeme na stáž," dodává s úsměvem primátorka Štěpánka Fraňková.

Město plánuje schůzku bezpečnostní rady města, na níž se sejdou šéfové zainteresovaných odborů a starostové obvodů, jichž by se akce týkala.

Evakuace možná už v únoru

Evakuace může Pardubice potkat již koncem února, protože do té doby by firma mohla dostat stavební povolení na vytvoření drenážních prvků u areálu společnosti Paramo (Pardubická rafinérie minerálních olejů). Drenáže by měly zabránit průsaku ropných produktů do podzemních vod.

Paramo už má na práce schválenou dotaci 50 milionů od Ministerstva životního prostředí. Město tedy podle vedení už těžko může couvnout, nyní musí být hlavně precizně připraveno.

Křižovatka U Trojice (též
Křižovatka U Trojice (též | Foto: Zuzana Hronová

"I když víme, že se tam asi nevybuchlá munice najde, nemůžeme říci ne. To by se musela zamítnout i rekonstrukce křižovatky U Trojice," připomíná primátorka další chystanou rekonstrukci v oblasti u Parama. I toto místo je municí zasaženo.

Pravděpodobnost nálezu je skutečně vysoká. Jedna drenáž má být 90 metrů dlouhá, 1,5 široká a má jít 6 metrů do hloubky.  Podstatné pro rozsah evakuace je, zda munici bude pyrotechnik schopen zneškodnit na místě.

Chaosu se nevyhneme

Město chystá ve spolupráci s Paramem manuál na webu, který občanům popíše, co se přesně bude dít. Plánují i veřejné slyšení pro občany.

"Jsme ale opatrní, nechceme ve městě vyvolat paniku," říká k tomu primátorka a dodává: "Nebezpečí určitého chaosu ale nebudeme moci zabránit, protože v případě nálezu munice by musela být v místě zastavena veškerá železniční doprava, automobilová doprava, MHD," vypočítává.

V bezprostředním sousedství Parama se totiž nachází hlavní železniční koridor z Prahy na Moravu, hlavní silniční tah z Hradce Králové do Chrudimi a vede tudy několik linek hromadné dopravy.

Fraňková jmenuje i další citlivé body v evakuační oblasti: "V dosahu jsou tři základní školy, tři mateřské školky, Lídl, Albert, Kaufland, dopravní podnik s obrovským zásobníkem na zemní plyn. V blízkosti nádraží je trafostanice, která zásobuje tři čtvrtiny města elektrickou energií."

Pardubické hlavní nádraží leží v těsné blízkosti rafinérie. I ono by se v případě evakuace muselo zavřít.
Pardubické hlavní nádraží leží v těsné blízkosti rafinérie. I ono by se v případě evakuace muselo zavřít. | Foto: Zuzana Hronová

Navíc pokud by se muselo s nevybuchlou municí přejet do Starého Máteřova, jediná komunikace vede přes Svítkov. I v tomto hojně obydleném pardubickém obvodu by musela nastat evakuace.

90. léta: Pumu z Parama v tichosti odvezli a bylo to

Naposledy se nevybuchlá munice našla v areálu Parama v polovině 90. let, tehdy ovšem k žádné velké akci nedošlo a mnozí obyvatelé tuto zprávu ani nezaznamenali.

"V té době totiž ještě nebyl v platnosti současný krizový zákon. Nebyla ještě povinnost evakuovat obyvatele," objasňuje mluvčí radnice Ondřej Tušl. "Tehdy ještě mohla být zvolena varianta nikde to zbytečně moc nešířit a v noci to potichu odvézt," dodává.

Nedávno se nedaleko Parama stavělo rychlé občerstvení McDonald, před tím supermarket Lidl, na munici stavbaři nenarazili. Nyní se však bude kopat do země těsně za hranicí areálu rafinérie a dobové fotografie po náletech spojenců za 2. světové války jsou neúprosné. Ukazují desítky pum v kráterech. Ty se neodstranily, pouze zahrnuly.

"Budeme se snažit, abychom byli na krizovou situaci připraveni. Nedá se ale dopředu odhadnout, zda vůbec přijde, či přijde desetkrát," uzavírá pardubická primátorka.

 

Právě se děje

Další zprávy