Nebude se to opakovat, ujistil primátorku šéf Synthesie

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
22. 8. 2012 1:35
Noční krizový štáb pardubické chemičky rozhodl pozastavit výrobu nitrocelulózy
Oranžový mrak zamířil z areálu Synthesie na Pardubice.
Oranžový mrak zamířil z areálu Synthesie na Pardubice. | Foto: Martin Švajcr

Pardubice - Opakovaný únik oxidů dusíku pozastavil  výrobu nitrocelulózy v pardubické Synthesii. Rozhodl o tom noční krizový štáb chemičky.

Během dvou dní došlo ve společnosti Synthesia k již druhému případu úniku těchto nebezpečných látek ze zásobníků odpadní kyseliny z výroby vojenské nitrocelulózy.

Společnost na opakující se havárie v úterý reagovala zastavením části výroby a odčerpáním kyseliny ze zbývajících zásobníků. Primátorku Pardubic Štěpánku Fraňkovou o přijatých opatřeních informoval ředitel společnosti Daniel Kurucz.

"Jsem ráda, že ředitel společnosti přistoupil k situaci takto zodpovědně. Situace, kdy ve dvou dnech dvakrát uniknou z chemičky plyny, které mohou ohrozit zdraví obyvatel, je skutečně zneklidňující. Během dnešní schůzky mě pan ředitel ujistil, že byť nedošlo k ohrožení zdraví a životů obyvatel, situace se nebude opakovat a společnost napříště přijme technologická opatření, která rizika podobného úniku minimalizují," řekla primátorka.

V noci z úterý na středu  pak jednal krizový štáb chemičky. Rozhodl, že podnik vyprázdní zásobníky nitračních směsí, dočasně zastaví výrobu nitrocelulózy a zbytky nitračních směsí za zásobníků Synthesia podrobí analýzám.

"Začali jsme postupně odpouštět zásobníky a tak nejsou žádná ani potencionální rizika. Výroba nitrocelulózy je přerušená. Předpokládáme, že na několik dní nebo na jednotky týdnů," uvedl Kurucz. "Náš způsob skladování plynů je standardní, přesto budeme hledat jiný tak, aby k podobným haváriím nedocházelo. Lidem, kteří pracují v pozastavené výrobě nitrocelulózy, najdeme jinou práci v rámci Synthesie, o práci se bát nemusejí," dodal.

Oxidy dusíku ze Synthesie unikly i předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.

Jak na soudku s prachem

V pondělí v noci i v úterý kolem 12:30 došlo v Synthesii k prakticky stejné provozní havárii. Ze zásobníků, v nichž je shromažďována odpadní kyselina po nitraci, se zřejmě vlivem vysokých venkovních teplot, utrhla víka a nitrózní plyny unikly do ovzduší.

Tady se to stalo. Místo výbuchu v pardubické chemičce Synthesia
Tady se to stalo. Místo výbuchu v pardubické chemičce Synthesia | Foto: HZS Pardubického kraje

Zatímco v pondělí ráno je hasiči skrápěním "zastavili" ještě v areálu Synthesie, v úterý odpoledne se žlutooranžový mrak vydal k severozápadnímu okraji Pardubic.

"Příčiny, a já se domnívám, že jimi byly vysoké venkovní teploty, šetří krizový štáb naší společnosti. Počítáme že ve vyšetřovací komisi budou také zástupci inspekce životního prostředí," uvedl ředitel Kurucz. Společnost podle něj obnoví výrobu vojenské nitrocelulózy až poté, co venkovní teploty klesnou. Navíc podle něj musí do budoucna hledat jiné technologické řešení pro skladování kyseliny, čekající na recyklaci.

Primátorka: Veřejnost bohužel není připravena

Primátorka Pardubic v souvislosti s událostmi posledních dní ocenila komunikaci s dispečinkem Synthesie v případě nenadálých událostí.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková
Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková | Foto: Zuzana Hronová

"Zprávy od nich přišly ve velmi krátkém čase a i průběžné informace o vývoji situace jsme dostávali aktuálně. Bohužel z reakcí veřejnosti je vidět, že na podobné události není připravena. Přijme naše varování či výstrahu, ale v řadě případů pak neví co dělat," konstatovala primátorka.

Naráží tak zřejmě na skutečnost, že se na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) obraceli zdejší občané a ptali se, jak moc je ohroženo jejich zdraví v případě havárie, která  se stala dnes kolem 13. hodiny v pardubické chemické továrně  Synthesia.

Uvedla to tisková mluvčí ČIŽP Simona Cigánková a dodala, že "informace o  případných rizicích poskytuje dispečink Synthesie a hasiči, tedy linka 150, případně 112."

Česká inspekce životního prostředí má nyní za úkol zjistit, zda v případě havárie nedošlo k  pochybení - tj. porušení zákona, ostatních předpisů či provozního řádu, které by mělo za následek tuto havárii.

"V případě, že takovouto skutečnost inspekce zjistí, bude postupovat tak, jak jí ukládá zákon - zahájí správní řízení, na jehož konci může být provinilci uložena sankce, případně může dát ČIŽP podnět orgánům, činným v trestním řízení," dodává Cigánková.

Podívejte se na mrak nad Pardubicemi:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy