Mašínové mají své muzeum. V králickém bunkru

ČTK ČTK
30. 8. 2011 18:07
Jde o osobní předměty bratrů, z amerického Clevelandu je přepravil vládní speciál

Králíky (Orlickoústecko) - Muzeum československého opevnění z let 1935-38, Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách na Orlickoústecku získalo do svých sbírek další část osobních předmětů Ctirada a Josefa Mašínových.

Exponáty do České republiky z Clevelandu, kde se minulý týden uskutečnil pohřeb zesnulého Ctirada Mašína, přepravil vládní speciál, informoval ředitel muzea Richard M. Sicha.

Muzeum získalo 35 předmětů, například kravatu či kožený opasek Ctirada Mašína či jeho hrnek na kávu z doby působení v Západním Německu s motivem Berlína. Soubor předmětů obsahuje také osobní vojenskou čepici Josefa Mašína k polní uniformě.

Je to nejucelenější mašínovská sbírka

"Předměty budou mít možnost návštěvníci muzea vidět na tematických výstavách vztahujících se k problematice osudů rodiny Mašínových, československé emigraci, regionu a III. odboji," uvedl Sicha.

Muzeum již v červenci získalo 14 exponátů, například Mašínův osobní výsadkářský baret či soubor vojenských nášivek a předmětů. Muzeum tak nyní disponuje nejrozsáhlejší sbírkou, která se vztahuje k odbojové skupině bratrů Mašínů.

Rodina Mašínova zhruba před rokem uzavřela s pevnostním muzeem, jehož zřizovatelem je nezisková organizace VHK ERIKA Brno, společné Memorandum. Cílem je tak dokumentovat období 50. let z obou stran železné opony a pomocí výstav zpřístupnit veřejnosti některé historické události.

Podívejte se na snímky z pohřbu Ctirada Mašína

Ctirad Mašín zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna dva dny po svých 81. narozeninách. Protikomunistická skupina bratří Mašínů je známá především svým ozbrojeným odbojem proti režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do západního Berlína.

Dodnes jejich činy vyvolávají protichůdné reakce, neboť při svých akcích zabili nebo zranili několik příslušníků SNB a civilistů. Do Čech se oba bratři nepodívali ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy