Mašínové mají své muzeum. V králickém bunkru

ČTK ČTK
30. 8. 2011 18:07
Jde o osobní předměty bratrů, z amerického Clevelandu je přepravil vládní speciál

Králíky (Orlickoústecko) - Muzeum československého opevnění z let 1935-38, Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách na Orlickoústecku získalo do svých sbírek další část osobních předmětů Ctirada a Josefa Mašínových.

Exponáty do České republiky z Clevelandu, kde se minulý týden uskutečnil pohřeb zesnulého Ctirada Mašína, přepravil vládní speciál, informoval ředitel muzea Richard M. Sicha.

Muzeum získalo 35 předmětů, například kravatu či kožený opasek Ctirada Mašína či jeho hrnek na kávu z doby působení v Západním Německu s motivem Berlína. Soubor předmětů obsahuje také osobní vojenskou čepici Josefa Mašína k polní uniformě.

Je to nejucelenější mašínovská sbírka

"Předměty budou mít možnost návštěvníci muzea vidět na tematických výstavách vztahujících se k problematice osudů rodiny Mašínových, československé emigraci, regionu a III. odboji," uvedl Sicha.

Muzeum již v červenci získalo 14 exponátů, například Mašínův osobní výsadkářský baret či soubor vojenských nášivek a předmětů. Muzeum tak nyní disponuje nejrozsáhlejší sbírkou, která se vztahuje k odbojové skupině bratrů Mašínů.

Rodina Mašínova zhruba před rokem uzavřela s pevnostním muzeem, jehož zřizovatelem je nezisková organizace VHK ERIKA Brno, společné Memorandum. Cílem je tak dokumentovat období 50. let z obou stran železné opony a pomocí výstav zpřístupnit veřejnosti některé historické události.

Podívejte se na snímky z pohřbu Ctirada Mašína

Ctirad Mašín zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna dva dny po svých 81. narozeninách. Protikomunistická skupina bratří Mašínů je známá především svým ozbrojeným odbojem proti režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do západního Berlína.

Dodnes jejich činy vyvolávají protichůdné reakce, neboť při svých akcích zabili nebo zranili několik příslušníků SNB a civilistů. Do Čech se oba bratři nepodívali ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem.

 

Právě se děje

Další zprávy