Betonová hráz proti Hitlerovi hostí vzpomínkovou akci

Domácí Domácí
18. 8. 2011 18:17
Vojenskohistorická akce Cihelna 2011 se koná u Králík již počtrnácté
Obrněný vůz pěchoty na akci Cihelna u Králík
Obrněný vůz pěchoty na akci Cihelna u Králík | Foto: Pardubický kraj

Králíky (Ústeckoorlicko) - Letošní 14. ročník vojenskohistorické akce Cihelna 2011 se uskuteční o víkendu 19. srpna a 20. srpna 2011 na bojišti u Vojenského muzea Králíky. Hlavním tématem je ukázka bojů inspirovaná Ostravskou operací v roce 1945.

Na akci se podílejí jak Armáda ČR či integrovaný záchranný systém, tak i třeba kluby vojenské historie. K vidění bude jak současná, tak historická vojenská technika.

Pořadatelé akce Cihelna 2011 připomínají letos významnou historickou událost, těžké boje Ostravské operace z roku 1945,  a vzdávají tím hold všem, kteří se na osvobození Československa podíleli. Jak uvedl ředitel Vojenského muzea Králíky Marek Bartoš, Ostravská operace představovala největší boj na československém území.

Tato vzpomínková akce patří k největším svého druhu v České republice. Do Králíky kvůli ní každoročně přijíždí tisíce návštěvníků. 

V pátek při generální zkoušce a v sobotu v rámci hlavního dne bude možné v těsném sousedství prostoru ukázek absolvovat vyhlídkový let vrtulníkem, prohlídku muzea KS-14 U Cihelny, Vojenského muzea, tvrzí Hůrka a Bouda a pro děti bude připravena paintballová střelnice.

Gripeny, Pandury i Sokoly

Nad bojištěm blízko pěchotního srubu K-S 14 tradičně prolétnou stíhací letouny JAS 39 Gripen, vrtulníky Mi-24 a W-3A Sokol. Návštěvníci si mohou prohlédnout vojenskou techniku, včetně kontroverzních Pandurů.

"Připraveny jsou i ukázky výcviku instruktorů a služebních psů, seskoky parašutistů, ukázka historických zbraní, výstroje vojáků, prostředky balistické ochrany, operační sál polní nemocnice a podobně,"  představil chystaný program ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník František Hlaváček.

Projekt CIHELNA, který má velký význam pro místní turistický ruch, vznikla v roce 1997 z iniciativy příznivců vojenské historie. Jak uvedl ředitel Vojenského muzea Králíky Marek Bartoš, chtěli připomenout veřejnosti období, kdy se budovalo prvorepublikové opevnění na Králicku.

Měla to být betonová hráz proti fašismu

"Pardubický kraj se měl stát betonovou hrází proti nastupujícímu fašismu. Prvorepublikový pevnostní systém byl sice vybudován, ale nikdy nebyl využit. Opevnění na Králicku má přesto svůj osud. Osud plný hrdosti, statečnosti, lidského odhodlání, ale také zmaru a dnes i nostalgie. Konkrétní lidé s ním spojili svůj život, práci i filozofii jak v minulosti, tak nyní," připomněl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Poprvé se tato přehlídka organizovaná pro širokou veřejnost uskutečnila v prostoru pěchotního srubu "K-S 14 U CIHELNY", od níž je odvozený název vzpomínkové akce.

 

Právě se děje

Další zprávy