reklama
 
 

Kuplíři odsouzení za vraždu dívky neuspěli se stížností

5. 12. 2012 10:22
Muži dívku neúspěšně nutili k prostituci, nakonec ji zabili a tělo hodili do rybníka

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost dvou mužů ze Svitavska, kteří se v roce 2006 podíleli na vraždě osmnáctileté dívky.

V Litomyšli ji neúspěšně nutili k prostituci, nakonec ji zabili a tělo hodili do rybníka. Hlavní viník Jiří Sivák si odpyká 14,5 roku ve vězení, spolupachatel Radim Friml si vyslechl trest 12,5 roku. Jejich stížnosti jsou podle ÚS zjevně neopodstatněné.

Sivák a Friml v celém soudním řízení vinu popírali. Justice prý nezohledňovala jejich argumenty a důkazní návrhy. Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu.

"Důkazy, které předkládala obhajoba, byly soudy jednoznačně vyvráceny," stojí v obou usneseních připravených soudkyní Vlastou Formánkovou.

Stížnost podal také třetí z pachatelů František Miko, jenž dostal dvanáctiletý trest. Stížností se zabývá jiný senát ÚS a podle databáze o ní zatím nerozhodl.

Čin se podle obžaloby stal v říjnu 2006. Dívka nechtěla provozovat prostituci. Sivák ji kvůli tomu v automobilu cestou do Vysokého Mýta bil do hlavy. Po zastavení v lese u rybníka ji vytáhl z auta a uškrtil svetrem. Trojice mužů pak dívku svázala a odtáhla k rybníku. Sivák s Frimlem tělo hodili do vody ke stavidlu, zatímco Miko hlídal. Torzo našli v roce 2008 myslivci.

Královéhradecký krajský soud původně loni uložil Sivákovi 22 let, Frimlovi 16 let a Mikovi 15 let vězení. Proti verdiktu se odvolali všichni tři obžalovaní i státní zástupce a Vrchní soud v Praze nakonec tresty zmírnil. Nejvyšší soud letos jejich dovolání odmítl.

Sivák a Friml u soudů svou vinu popírali. Miko se původně na policii přiznal. Později ale tvrdil, že jej policisté k přiznání donutili fyzickým násilím a vinu taktéž popřel. Soudy ale změně výpovědi neuvěřily. Motivem vraždy prý byla snaha zbavit se dívky, která by mohla trojici usvědčit z kuplířství.

Sivák byl odsouzen za dokonanou vraždu, Miko a Friml pouze za pokus o vraždu. Dívka byla mrtvá už po Sivákově bití a škrcení. Trojice si tím však nebyla jistá. Proto dívku před vhozením do vody ještě svázali, čímž všichni vědomě směřovali k jejímu usmrcení. Všichni tři muži se podle pravomocného rozsudku dopustili také pokusu o kuplířství, Sivák navíc jako dealer pervitinu spáchal také drogový delikt. V případě Siváka a Frimla jde o souhrnné tresty - Sivák byl v minulosti odsouzen například za podvod, Friml zase za krádež.

autor: ČTK | 5. 12. 2012 10:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama