Kraj sloučil školy, teď vydělává na prázdných budovách

Markéta Žižková
7. 11. 2011 19:52
Pardubický kraj prázdné budovy prodává, vyměňuje či si je nechává pro jiné účely
Pardubický kraj prázdné budovy prodává, vyměňuje či si je nechává pro jiné účely.
Pardubický kraj prázdné budovy prodává, vyměňuje či si je nechává pro jiné účely. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Prodej, směna nebo využití především pro kulturní účely. To je osud krajských školských objektů, které zůstaly po sloučení škol nebo poklesu počtů studentů nevyužité. Pardubický kraj začal s těmito kroky postupně v roce 2010, probíhat by pak měly ještě příští rok.

Podle krajské radní pro školství Jany Pernicové je cílem změn snížení provozních nákladů, včetně nákladů na opravu a údržbu objektů. Měly by vést také ke zvýšení naplněnosti stávajících budov.

"Prostředky získané z prodeje nepotřebného školského majetku sloužily a slouží k financování změn ve školství, ať se již jedná o stavební úpravy nebo o nové vybavení pro školy," dodala radní.

Kraj už prodal například část areálu v Hylvátech, který zůstal opuštěný po sloučení dvou škol v orlickoústeckém okrese. Hejtmanství prodejem získalo 8,3 milionu korun.

Podobný osud potkal nepotřebný areál odborného výcviku v Hnátici, který kvůli poklesu žáků opustila Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí. Kraj ho odprodal za 4,5 miliony korun.

Kraj chce směnit objekt za jiný

Hejtmanství využívá i možnosti směny. "Pardubický kraj vede intenzivní jednání s představiteli města Vysoké Mýto o bezúplatné směně části hlavní budovy školy ve vlastnictví města, kterou využívá VOŠ stavební a SOŠ stavební Vysoké Mýto, s nevyužitým areálem v ulici Průmyslová ve vlastnictví Pardubického kraje," uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Pokud by ke směně došlo, ušetří kraj podle svých odhadů 900 tisíc korun určených na provoz a údržbu areálu a roční nájemné ve výší 230 tisíc korun.

Také v Chrudimi vedl pokles počtu žáků k opuštění několika školských objektů. Střední škola průmyslová strojnická, technická a VOŠ Chrudim uvolnila hned dvě budovy. Jedna bude v budoucnu nabídnuta k odprodeji, v druhé se usídlí nové depozitáře Regionálního muzea Chrudim.

Kraji odprodal nepotřebnou budovu bývalého učiliště v Hlinsku. Podobný osud zřejmě čeká i nevyužité objekty v Lázních Bohdaneč a Přelouči. Směna by měla potkat některé školské budovy v Pardubicích.

 

Právě se děje

Další zprávy