Exmístostarosta Žamberka dostal za pletichy šest let

ČTK ČTK
28. 1. 2013 11:02
Při soutěži na opravu městské pěší zóny vyřadil ekonomicky nejvýhodnější nabídku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Hradecký krajský soud v pondělí potrestal bývalého místostarostu Žamberka Ryana Strnada (ODS) v kauze pletich při soutěži na opravu městské pěší zóny šesti roky vězení.

Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Podle obžaloby pětice mužů ze soutěže vyřadila ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Verdikt dosud není pravomocný.

Soud Strnadovi také uložil šestiletý zákaz činnosti ve veřejných funkcích, ostatní obžalovaní nemohou pět let vykonávat funkci člena hodnotící komise. 

Podle předsedy senátu Luboše Sováka byl Strnad v celé věci podjatý. "Strnad jednání komise ovlivnil. Společnost Agile byla vyřazena neprávem, ačkoli splňovala podmínky města a neměla být vyřazena," řekl Sovák.

Žaloba tvrdí, že členové hodnoticí komise pro posouzení nabídek v říjnu 2009 úmyslně nedodrželi stanovený postup a vyřadili ekonomicky nejvýhodnější nabídku společnosti Agile, která nabídla 10,8 milionu korun, a umožnili vítězství firmě Testa.

Pro tu Strnad od roku 2008 vykonával účetní a ekonomické poradenství či zpracovával mzdy. Společnost nabídla cenu 18 milionů korun.

Po podpisu smlouvy s městem firma Testa uzavřela smlouvu se společností Agile, která stavbu za 12,2 milionu korun udělala. Firma tím získala prospěch pět milionů korun.

Soud Strnada potrestal také za to, že jako člen hodnoticí komise neoznámil svou podjatost vůči společnosti Testa. Kvůli tomuto Strnadově jednání zastavilo vedení Regionální operační programu Severovýchod poskytnutí dotace 21 milionů korun. 

Následně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu za porušení zákona pokutu 250.000 korun.

Strnad v průběhu soudního jednání uvedl, že se necítí vinen, za celým případem vidí politické boje o ovládnutí města. V pondělí nechtěl rozsudek komentovat. 

Například člen komise a tehdejší zastupitel Jaroslav Bajt v pondělí novinářům řekl, že s verdiktem soudu nesouhlasí. "Dneska bych v komisi hlasoval stejně, protože jsem zákon neporušil," řekl Bajt.

 

Právě se děje

Další zprávy