Kauza Vítkov půjde v polovině března k Vrchnímu soudu

ČTK ČTK
3. 3. 2011 14:40
Soudce znovu zváží výjimečné tresty pro čtyři žháře
Proti rozsudku krajského soudu se mladíci odvolali.
Proti rozsudku krajského soudu se mladíci odvolali. | Foto: Michal Štůsek

Vítkov/Olomouc - Vrchní soud v Olomouci se bude v polovině března zabývat případem žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku, při němž byla vážně popálena dvouletá Natálka.

Odvolací soud jednání nařídil na 17. až 18. března. Proti rozsudku krajského soudu, který čtyřem hlavním aktérům udělil výjimečné tresty, se všichni obžalovaní odvolali.

David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Tři lidi požár vážně poranil, nejvážněji tehdy ani ne dvouletou Natálii. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla, přišlo o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky.

"Jednání je naplánováno na dva dny, protože je to rozsáhlejší věc a je tam více odvolání, tak aby se to stihlo projednat v jednom jednání a nemuselo se to odročovat na pozdější termín," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Rozsáhlý spis vítkovské kauzy dostal olomoucký vrchní soud z ostravského krajského soudu již před několika týdny. Soudce, který jej má na starosti, musel před nařízením jednání prostudovat několik tisíc stran.

Krajský soud čtveřici extremistů uznal vinnými z pokusu o vraždu a z poškozování cizí věci ve spolupachatelství. Muže, kterým je 22 až 26 let, krajský soud poslal do věznice se zvýšenou ostrahou a zároveň jim uložil zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun.

Obhájci Müllera, Cojocarua a Lukeše chtěli mírnější potrestání, a to za obecné ohrožení či ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Vaculíkův advokát žádal u ostravského krajského soudu dokonce zproštění viny. Výjimečné tresty pro tři z nich naopak požadovala žalobkyně. Ta odvolání nepodala, rozsudek považuje za spravedlivý.

Demonstrace byla daleko, tak vymysleli jiný program

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, Lukeš čekal v autě. Obžaloba argumentovala tím, že čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Experti na extremismus dospěli k závěru, že všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii a hlásili se k rasismu. Dokazovaly to i předměty, které policie objevila při domovních prohlídkách, a výsledky práce soudních znalců.

Vaculíkovi, Müllerovi a Lukešovi soud vyšší tresty uložil především proto, že akci společně plánovali, údajně místo společné cesty na neonacistickou demonstraci v Čechách. Ta se jim zdála příliš nákladná, tak vymysleli jiný program.

Všichni tři navíc už byli v minulosti souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu. Cojocaru dostal o dva roky nižší trest proto, že dosud nebyl trestán, na organizaci útoku se nepodílel a k ostatním se přidal na poslední chvíli.

Vrchní soud v Olomouci se bude zabývat příští týden také další žhářskou kauzou. Jde o případ žhářského útoku na domek Romů v ostravské kolonii Bedřiška v březnu loňského roku. Podle obžaloby do něj zápalnou láhev vhodili sousedé - matka a syn. Ostravský krajský soud jim udělil podmíněné tresty. Při útoku nebyl nikdo zraněn, láhev se podařilo uhasit.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy