Hasiči nezjistili, proč hořel dřevěný ranč v České Vsi

ČTK ČTK
16. 4. 2013 12:24
Policisté ještě čekají na poslední expertizu z oboru elektrotechniky
Záběry z České Vsi na Jesenicku.
Záběry z České Vsi na Jesenicku. | Foto: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Jeseník - Případ rozsáhlého požáru ranče v České Vsi na Jesenicku z letošního února je ze strany hasičů uzavřen.

Vyšetřovatelům se nepodařilo jednoznačně zjistit jeho příčinu. Řekla to mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Policisté ještě čekají na poslední expertizu z oboru elektrotechniky.

Oheň zasáhl dřevěné budovy ranče s restaurací. Hlavní objekt požár zcela zničil, plameny zasáhly i okolní budovy. Škoda podle prvotních odhadů byla pět milionů korun, podle majitele se však nakonec vyšplhala až na téměř devět milionů.

"Případ jsme uzavřeli s tím, že nelze jednoznačně zjistit jeho příčinu," uvedla mluvčí hasičů.¨

Podle ní se příčina nedá často určit především tehdy, kdy je požářiště zasaženo ve velkém rozsahu, a nelze tak zjistit například technickou závadu, úmysl nebo nedbalost.

Policisté však ještě čekají na poslední expertizu, případ tak ještě neuzavřeli. "Expertiza z oboru elektrotechniky by mohla přijít příští týden," řekla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Majitel ranče Orel v podhůří Jeseníků nemá pro příčinu požáru vysvětlení. Podle něj se škoda nakonec vyšplhala na osm až devět milionů korun. Budoucnost vyhledávaného rekreačního střediska však nevzdává, fungovat by mělo podle něj i během letošní sezony.

"Budeme fungovat, v květnu se rozběhne turistická jízdárna a lanové centrum, do té doby bychom měli zlikvidovat následky požáru a otevřít provizorní bufet. Sezona pojede. Dětské tábory jsme však museli odříct, protože nemáme sociální zázemí, to se musí znovu vybudovat," řekl Milan Orel.

Doplnil, že až bude případ ze všech stran uzavřen, plánují v rekreačním středisku novou výstavbu.

Požár zasáhl objekty ranče 13. února před 01:00. Kvůli jeho rozsahu vyhlásili hasiči druhý stupeň požárního poplachu, oheň likvidovali profesionální i dobrovolní hasiči z celého okolí.

Oheň zasáhl plochu o rozměrech 30 krát 12 metrů. Zásah navíc zkomplikovalo hašení čtyř hořících propanbutanových láhví. Při požáru nebyl nikdo zraněn, na ranči v té době nebyl nikdo ubytován.

 

Právě se děje

Další zprávy