Hasiči nezjistili, proč hořel dřevěný ranč v České Vsi

ČTK ČTK
16. 4. 2013 12:24
Policisté ještě čekají na poslední expertizu z oboru elektrotechniky
Záběry z České Vsi na Jesenicku.
Záběry z České Vsi na Jesenicku. | Foto: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Jeseník - Případ rozsáhlého požáru ranče v České Vsi na Jesenicku z letošního února je ze strany hasičů uzavřen.

Vyšetřovatelům se nepodařilo jednoznačně zjistit jeho příčinu. Řekla to mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Policisté ještě čekají na poslední expertizu z oboru elektrotechniky.

Oheň zasáhl dřevěné budovy ranče s restaurací. Hlavní objekt požár zcela zničil, plameny zasáhly i okolní budovy. Škoda podle prvotních odhadů byla pět milionů korun, podle majitele se však nakonec vyšplhala až na téměř devět milionů.

"Případ jsme uzavřeli s tím, že nelze jednoznačně zjistit jeho příčinu," uvedla mluvčí hasičů.¨

Podle ní se příčina nedá často určit především tehdy, kdy je požářiště zasaženo ve velkém rozsahu, a nelze tak zjistit například technickou závadu, úmysl nebo nedbalost.

Policisté však ještě čekají na poslední expertizu, případ tak ještě neuzavřeli. "Expertiza z oboru elektrotechniky by mohla přijít příští týden," řekla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Majitel ranče Orel v podhůří Jeseníků nemá pro příčinu požáru vysvětlení. Podle něj se škoda nakonec vyšplhala na osm až devět milionů korun. Budoucnost vyhledávaného rekreačního střediska však nevzdává, fungovat by mělo podle něj i během letošní sezony.

"Budeme fungovat, v květnu se rozběhne turistická jízdárna a lanové centrum, do té doby bychom měli zlikvidovat následky požáru a otevřít provizorní bufet. Sezona pojede. Dětské tábory jsme však museli odříct, protože nemáme sociální zázemí, to se musí znovu vybudovat," řekl Milan Orel.

Doplnil, že až bude případ ze všech stran uzavřen, plánují v rekreačním středisku novou výstavbu.

Požár zasáhl objekty ranče 13. února před 01:00. Kvůli jeho rozsahu vyhlásili hasiči druhý stupeň požárního poplachu, oheň likvidovali profesionální i dobrovolní hasiči z celého okolí.

Oheň zasáhl plochu o rozměrech 30 krát 12 metrů. Zásah navíc zkomplikovalo hašení čtyř hořících propanbutanových láhví. Při požáru nebyl nikdo zraněn, na ranči v té době nebyl nikdo ubytován.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy