Dívku zabil strom. Pozůstalí mají nárok na odškodnění

ČTK ČTK
10. 4. 2013 13:03
Podnik podle justice porušil prevenční povinnost. Nekontroloval porost kolem cyklostezky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno - Pozůstalí dívky, která zemřela po pádu stromu na cyklostezku v rezervaci Hrubovodské sutě na Olomoucku, mají nárok na odškodnění od Lesů ČR.

Čtyřmi rozsudky to potvrdil Nejvyšší soud (NS). Státní podnik podle justice porušil svou prevenční povinnost, protože nekontroloval porost kolem cyklostezky a neodhalil rizikový strom. NS zamítl dovolání podniku bez veřejného jednání.

"Neučinil-li žalovaný žádná opatření, která by zamezila nebo snížila možnost vzniku škody, nepočínal si vzhledem ke konkrétním okolnostem dostatečně obezřetně," stojí v jednom z rozsudků NS.

Pravomocný verdikt olomouckých soudů přiznal matce odškodnění 240 000 korun, stejně jako otčímovi. Dvě sestry měly dostat po 175 000 Kč. Ve sporu jako vedlejší účastník figuruje pojišťovna, která zřejmě ponese náklady.

Na nezletilou cyklistku v červenci 2007 spadla za bezvětrného dne část zlomeného buku a usmrtila ji. Na kmeni byly plodnice dřevokazné houby troudnatce kopytovitého. Odborníci později odhalili také hnilobu v dutině kmene.

Trestní soud žádné zavinění nezjistil, s civilní žalobou ale pozůstalí uspěli.

Lesy ČR v dovolání zdůrazňovaly například to, že šlo o bezzásahovou zónu. Podle podniku se také neprokázalo, že by zanedbání kontrolních povinností vedlo k pádu stromu.

Příznaky hniloby prý nemusí být vždy vizuálně zjistitelné, proto bez sondáže a důkladného rozboru ani zkušený odborník nerozpozná stav stromu.

Státní podnik jako správce lesů selhal

Dovolání argumentovalo také tím, že lidé vstupující do lesa musejí zohlednit přirozená rizika. Neštěstí se prý stalo v souvislosti s typickou povahou lesa. Podle NS ale státní podnik jako správce lesů selhal.

"Lze na něj opodstatněně klást požadavek, aby v rámci své specializované činnosti jednak vyhodnotil rizika, která hrozí osobám vstupujícím na frekventovaných místech do lesa, jednak aby byl informován o stavu porostu v takových místech," rozhodl NS.

Nejvyšší soud také zdůraznil, že Lesy ČR věděly o zřízení cyklotrasy, a tím pádem také o větší frekvenci pohybu lidí. Přesto prý podnik dostatečně nekontroloval stav lesního porostu kolem cyklotrasy.

I v bezzásahové oblasti by lesníci mohli kácet, kdyby si vyžádali souhlas od orgánů ochrany přírody.

 

Právě se děje

před 17 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy