reklama
 
 

Českem se prohnaly silné bouřky. Popadané stromy blokovaly koridor do Prahy, jedna kolej už je volná

AKTUALIZOVÁNO 10. 8. 2017
Drama na noční obloze. Sociální sítě jsou plné blesků z bouřky, která zasáhla Česko | Video: Robert Moutelík, instagram/666cruelanicky, instagram/miraflam |  00:29
Po silné noční bouřce stál na více než pět hodin koridor pro železniční dopravu mezi Olomoucí a Prahou. "Doprava byla na hlavním koridoru zastavena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem. Události tam začaly ve 03:50, původně měla být trať zprovozněna v 07:00, ale čas se posunul," řekla mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15. Další problém byl na úseku Moravičany-Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení. V podvečer přišly další bouřky a znovu zaměstnávaly především hasiče.

Olomouc - Popadané stromy po silné noční bouřce zastavily na více než pět hodin dopravu na železničním koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Stromy zkomplikovaly dopravu i na cestách, kvůli popadaným stromům byla časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. Hasiči zaznamenali 160 výjezdů, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Doprava byla na hlavním koridoru zastavena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem, kde začaly na trať padat stromy před 04:00. Další problém byl na úseku Moravičany - Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení.

Zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje a desítky rychlostních i osobních vlaků. Dráhy přitom nemohly nasadit náhradní autobusy, popadané stromy totiž zkomplikovaly dopravu i na okolních silnicích.

V Olomouckém kraji zastavila bouřka dopravu i na regionálních tratích mezi Konicemi a Dzbelí na Prostějovsku, Olomoucí-Řepčínem a Příkazemi na Olomoucku. Vlaky se tam podle informací ČD už rozjely.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Následky odklízeli hasiči až do dnešního poledne, dohromady zaznamenali 160 událostí. "Nejvíce výjezdů evidujeme na Olomoucku a Prostějovsku. Hasiči odstraňovali zejména popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení, na cyklostezkách a také autech. Na několika místech popadaly stromy i na železniční tratě," informovala jejich mluvčí Vladimíra Hacsiková. Nikdo nebyl zraněn.

V pěti případech silný vítr také poškodil nebo uvolnil střešní krytinu na rodinných domech nebo výrobních halách. Nejhorší situace byla podle Hacsikové v Hněvotíně, kde vítr odnesl plechovou střechu o rozměrech asi deset krát 20 metrů a v Řimicích, kde skončil celý dům bez střešní krytiny. "Hasiči ráno zasahovali také u dvou dopravních nehod, při kterých osobní vozidlo narazilo do spadlého stromu," doplnila mluvčí.

Další vlna bouřek doprovázená silným větrem zasáhla Olomoucký kraj ve čtvrtek vpodvečer a dotkla se především Přerovska. Hasiči mají na kontě další tři desítky výjezdů, jde především o popadané stromy a dráty elektrického napětí.

Bouřka zasáhla Přerovsko po 18:00. "Jednalo se především o popadané stromy a větve na komunikacích a drátech elektrického vedení, ale také uvolněné a poškozené střešní krytiny," uvedla mluvčí.

V Radslavicích silný poryv větru sroloval plechovou střechu rodinného domu a poškodil komín, další zásahy kvůli střechám měli hasiči i v Hranicích, Olomouci, utrženou střechu řešili také na domě v přerovské místní části Kozlovice. Jen se štěstím vyvázli dnes návštěvníci lomu ve Výklekách, vítr tam strhl mohutný stan s kovovými podsadami, pod kterým se lidé schovávali.

Natočili jste řádění bouřky? Pošlete nám vaše video:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Problémy také v Moravskoslezském kraji a na Brněnsku

Silné bouřky zaměstnaly také hasiče v Moravskoslezském kraji. K 07:30 evidují okolo 100 zásahů, především u spadlých stromů a větví. Informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Zásahy jsou rozptýleny po celém kraji. Zatím se všechny obešly bez zranění či větších škod," řekl. Dodal, že nejčastěji hasiči odstraňovali stromy spadlé na silnice. "Ve dvou případech jsme zajišťovali provizorní opravu střechy," dodal Kůdela.

Nejvíce práce měli hasiči v Ostravě a na Opavsku. V každém z těchto regionů vyjížděli šestadvacetkrát. Na Bruntálsku evidují 18 zásahů, o tři méně na Novojičínsku. Sedm v Karviné a okolí a tři na Frýdecko-Místecku.

Jihomoravští hasiči zaznamenali od čtvrtečního rána do večerních hodin 90 výjezdů kvůli bouřce a větru. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy na komunikaci, které bránily provozu, uvedl mluvčí Filip Venclovský. Nejvíce vyjížděli na Blanensku a Vyškovsku. Popadané stromy způsobily přerušení dodávek elektrického proudu, největší problémy byly také na Vyškovsku a Blanensku, sdělila ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Bouřka napáchala škody také na Ústecku. Silný déšť tam ucpával kanály, voda natekla i do domů. Ve Šluknově na Děčínsku poškodil blesk komín domu. 

Bouřka, kterou místy doprovázel silný déšť, procházela krajem těsně po půlnoci. Nejvíc práce měli hasiči podle Marvana na Děčínsku. "V Lobendavě spadl strom přes cestu, u Pravčické brány byl naplavený písek na komunikaci, ve Šluknově blesk poškodil komín domu," uvedl Marvan. Jako při každém silnějším dešti zaplavila voda křižovatku Pětimostí v Děčíně. V obci Libořice - Železná spadl strom na telefonní vedení, v Arnultovicích a Povrlech na Ústecku pak spadlé stromy zablokovaly silnice. 

autor: ČTK | 10. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama