Nahrál Kristýnu Kočí, pracuje pro šéfa silnic a dálnic

Tomáš Netočný
15. 4. 2011 5:30
Podnikatel a sponzor VV teď pracuje v soukromé firmě nového šéfa ŘSD v Ostravě
Kristýna Kočí, do minulého týdne šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných.
Kristýna Kočí, do minulého týdne šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Jeden ze sponzorů Věcí veřejných a člověk, který upoutal pozornost tajnou nahrávkou své stranické kolegyně Kristýny Kočí - Lukáš Vích z Frýdku-Místku, je blízkým spolupracovníkem nového ředitele krajské pobočky Ředitelství silnic a dálnic v Ostravě.

Podle zjištění Aktuálně.cz je Lukáš Vích jediným členem představenstva firmy Piegon, a.s., která patří rodině frýdecko-místeckého podnikatele Pavla Veličky.

Ten je od 10. března šéfem ŘSD Ostrava, tedy vysoce postaveným manažerem státní firmy s rozpočtem v desítkách miliard korun.

V Moravskoslezském kraji připravuje ŘSD například dlouho plánovaný obchvat Frýdku-Místku za čtyři miliardy korun.

K personálním změnám v ŘSD došlo z popudu ministra dopravy a faktického šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, na základě kterého odvolalo vedení státní společnosti šest krajských ředitelů a vypsalo na jejich místa výběrová řízení.

Ředitelovy rodinné firmy

Rodina Pavla Veličky vlastní ve Frýdku-Místku skupinu firem podnikajících především ve stavebnictví, realitách, obchodu a poradenství.

A právě jednu z nich - Piegon, a.s. - vede od 8. dubna Lukáš Vích. Ve firmě se stal jediným členem představenstva poté, kdy Pavel Velička odstoupil. Firmu teď vlastní syn Pavla Veličky David.

"Nevidím na tom nic špatného," odpověděl Pavel Velička na otázku Aktuálně.cz, zda se v souvislosti s angažováním Lukáše Vícha v jedné z rodinných firem neobává podezření ze střetu zájmů.

"Ve střetu zájmů bych jistě byl, kdybych ve vedení firmy zůstal," sdělil nový ředitel ŘSD Ostrava.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

Jenže společnost Piegon a.s. není jedinou firmou rodiny Pavla Veličky. Dál totiž figuruje například jako prokurista společnosti CHV Shop, jejímž společníkem je jeho syn Michal.

Obchvat tahákem voleb

Firma má v obchodním rejstříku zapsáno podnikání ve stavebnictví, projektové činnosti a odstraňování staveb. Tedy v oborech blízkých přípravě a stavbě obchvatu Frýdku-Místku i jiných dopravních staveb, které ŘSD Ostrava financuje.

Ministerstvo dopravy vedené odstupujícím Vítem Bártou má obchvat jako jednu ze svých investičních priorit. Centrem města projíždějí denně tisíce aut směrem k hranici s Polskem i na Slovensko a místní politici usilují o stavbu už několik let.

Obchvat byl proto jedním z taháků volební kampaně Věcí veřejných před podzimními komunálními volbami, ve kterých strana uspěla a na rozdíl od jiných měst získala místa v radě.

Sponzorským darem 27 tisíc korun na úhradu inzerce přispěl straně v kampani také poradce ve stavebnictví a řadový člen Věcí veřejných Lukáš Vích. A ten teď pracuje pro firmu nového šéfa ŘSD Ostrava, která má obchvat města v kompetenci.

Věci veřejné ve vedení města

"Nastoupil jsem do představenstva společnosti Piegon poté, kdy pan Velička odešel ze soukromého sektoru," uvedl Lukáš Vích. "Sponzorský dar jsem Věcem veřejným poskytl z prostředků své vlastní firmy."

Po úspěchu ve Víchou sponzorované komunální kampani získaly Věci veřejné ve Frýdku-Místku další důležitý post, ze kterého mohou mít na čtyřmiliardovou investici vliv.

Náměstkem primátora s kompetencí pro obchvat města se stal Dalibor Hrabec z Věcí veřejných.

"Nevím, jestli nějaký zákon zakazuje, aby člen a sponzor naší strany pracoval ve firmě ředitele ŘSD. Ale myslím, že ne," uvedl náměstek Hrabec. "Navíc jsem o tom nevěděl, slyším to poprvé."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy