Většina zastupitelů Liberce obviněna z trestného činu

Martina Machová Martina Machová
19. 11. 2008 15:37
Zastupitelé jsou podezřelí, že zvýhodnili zájemce o pozemek
Foto: Martina Machová

Liberec - Dvacet tři libereckých zastupitelů čelí obvinění kvůli prodeji pozemku. Podle státní zástupkyně z trestného činu z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Na svém jednání v dubnu loňského roku totiž zvedli ruce pro prodej městského pozemku bez jakéhokoli výběrového řízení.  Dvě parcely o celkové výměře 3344 metrů čtverečních získali  manželé Karel a Libuše Volavkovi  za 1,49 milionů korun. Jako první o tom informoval deník Právo.

Okresní státní zastupitelství začalo prodej vyšetřovat poté, co na nestandardní cenu upozornil opoziční zastupitel Jiří Šolc ze Strany pro otevřenou společnost v občasníku Liberecký zastupitel.

"Již na zastupitelstvu jsem upozorňoval na to, jak levně se pozemek prodáváme. Neobvyklé bylo i to kdo měl být nabyvatele, tedy soukromé osoby. Proto jsem o případu napsal a pak se toho ujal státní zástupce a policie," líčil počátky kauzy Šolc.

Pozemek byl totiž vyňat z běžných majetkoprávních operací s tím, že jeho prodej a následné využití je klíčové pro další rozvoj města.

Nevěděli o čem hlasovali?

"Osobně si myslím, že mnoho zastupitelů ani nevědělo, o čem hlasují, materiály byly připraveny nedostatečně a nepřehledně," dodal zastupitel Jiří Šolc.

Kromě zástupců vládní koalice pro prodej hlasovali i někteří zástupci liberecké opozice. I ti ovšem byli státním zastupitelstvem obesláni.

Případ otevřelo z vlastní iniciativy krajské státní zastupitelství v Liberci.

„V článku pana Šolce nás zaujala zejména cena, která se zdála být neúměrně nízká s ohledem na místní poměry. Případ jsme posléze postoupili okresnímu státnímu zastupitelství, kterému případ věcně přísluší, s pokynem k prověření," uvedl šéf krajských zástupců Adam Bašný.   

Liberecké okresní státní zastupitelství se nechce zatím k případu nijak vyjadřovat.

„Ve věci prodeje městského pozemku manželům Volavkovým je možno potvrdit, že je vedeno trestní řízení, které Okresní státní zastupitelství v Liberci dozoruje," stojí v prohlášení poskytnutém médiím mluvčím úřadu Petrem Hořínem.

"Nepovažujeme však za vhodné, aby v tuto chvíli byly poskytovány či potvrzovány informace o tom, zda a kdo je trestně stíhán. Toto trestní řízení se týká většího množství osob a je třeba zachovávat zásadu, aby se tyto osoby dozvídaly o případných úkonech vůči nim od příslušných orgánů a nikoliv z tisku," uvedl mluvčí Hořín.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy