Většina zastupitelů Liberce obviněna z trestného činu

Martina Machová Martina Machová
19. 11. 2008 15:37
Zastupitelé jsou podezřelí, že zvýhodnili zájemce o pozemek
Foto: Martina Machová

Liberec - Dvacet tři libereckých zastupitelů čelí obvinění kvůli prodeji pozemku. Podle státní zástupkyně z trestného činu z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Na svém jednání v dubnu loňského roku totiž zvedli ruce pro prodej městského pozemku bez jakéhokoli výběrového řízení.  Dvě parcely o celkové výměře 3344 metrů čtverečních získali  manželé Karel a Libuše Volavkovi  za 1,49 milionů korun. Jako první o tom informoval deník Právo.

Okresní státní zastupitelství začalo prodej vyšetřovat poté, co na nestandardní cenu upozornil opoziční zastupitel Jiří Šolc ze Strany pro otevřenou společnost v občasníku Liberecký zastupitel.

"Již na zastupitelstvu jsem upozorňoval na to, jak levně se pozemek prodáváme. Neobvyklé bylo i to kdo měl být nabyvatele, tedy soukromé osoby. Proto jsem o případu napsal a pak se toho ujal státní zástupce a policie," líčil počátky kauzy Šolc.

Pozemek byl totiž vyňat z běžných majetkoprávních operací s tím, že jeho prodej a následné využití je klíčové pro další rozvoj města.

Nevěděli o čem hlasovali?

"Osobně si myslím, že mnoho zastupitelů ani nevědělo, o čem hlasují, materiály byly připraveny nedostatečně a nepřehledně," dodal zastupitel Jiří Šolc.

Kromě zástupců vládní koalice pro prodej hlasovali i někteří zástupci liberecké opozice. I ti ovšem byli státním zastupitelstvem obesláni.

Případ otevřelo z vlastní iniciativy krajské státní zastupitelství v Liberci.

„V článku pana Šolce nás zaujala zejména cena, která se zdála být neúměrně nízká s ohledem na místní poměry. Případ jsme posléze postoupili okresnímu státnímu zastupitelství, kterému případ věcně přísluší, s pokynem k prověření," uvedl šéf krajských zástupců Adam Bašný.   

Liberecké okresní státní zastupitelství se nechce zatím k případu nijak vyjadřovat.

„Ve věci prodeje městského pozemku manželům Volavkovým je možno potvrdit, že je vedeno trestní řízení, které Okresní státní zastupitelství v Liberci dozoruje," stojí v prohlášení poskytnutém médiím mluvčím úřadu Petrem Hořínem.

"Nepovažujeme však za vhodné, aby v tuto chvíli byly poskytovány či potvrzovány informace o tom, zda a kdo je trestně stíhán. Toto trestní řízení se týká většího množství osob a je třeba zachovávat zásadu, aby se tyto osoby dozvídaly o případných úkonech vůči nim od příslušných orgánů a nikoliv z tisku," uvedl mluvčí Hořín.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy