Obviněni policií? Zaslouží důvěru, říká předseda Nečas

Martina Machová Martina Machová
10. 10. 2010 7:00
Podle premiéra, který chce bojovat s korupcí, jsou kandidáti ODS v Liberci schopní
Jiří Kittner, primátor města Liberec
Jiří Kittner, primátor města Liberec | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Předseda ODS Petr Nečas veřejně podpořil v kampani před komunálními volbami primátora Liberce Jiřího Kittnera, na něhož bylo za jedenáctileté vlády na liberecké radnici podáno několik trestních oznámení, zejména pro nakládání s veřejnými prostředky.

Nyní je liberecký primátor spolu s dalšími kolegy ze zastupitelstva obviněn z trestního činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dluh Liberce za Kittnerova vedení města vzrostl až na dvě miliardy.

Petr Nečas na billboardech probíhající volební kampaně vystupuje mimo jiné se sloganem Korupci nebudu tolerovat ve vládě ani v ODS.

Kittner je dobrý

Lídr ODS na videu, který zveřejnila liberecká ODS na internetu, popisuje svého severočeského stranického kolegu jako „dobrého primátora", který odvedl pro město "obrovský kus práce" a jež si opět zaslouží důvěru voličů.

S pověstí, jakou má léta libercká ODS i primátor Kittner přitom nemá problém.

"Podpořil jsem liberecké kandidáty za ODS, protože věřím jejich odhodlání i schopnosti město dále rozvíjet," řekl Aktuálně.cz. premiér, který na heslech o nesmlouvavém boji s korupcí postavil kampaň před volbami do sněmovny a zejména svůj útok na nejvyšší post ODS.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

23 obviněných zastupitelů

Primátor Kittner a další zastupitelé napříč politickým spektrem jsou nyní obviněni v případu, kdy v roce 2007 odhlasovali prodej pozemků pod Ještědem bez  výběrového řízení. Podle opozice na tom město tratilo, s čímž se ztotožnili i státní zástupci, kteří prověřování případu sami iniciovali.

Nejde však o jedinou kauzu, která se libereckého primátora blízce dotýká.

Město pod jeho vedením například také ostře zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad za hospodaření se státními dotacemi na výstavbu sportovních areálu na Ještědu a Vesci, určených pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Šampionát v utrácení

Podle zprávy NKÚ se v Liberci účelově dělily zakázky, čímž byl porušován zákon. Prezident NKÚ František Dohnal popsal zjištění NKÚ a okolnosti provázející kontrolu jako zcela vybočující oproti jiným prověrkám. A to "rozsahem i vážností pochybení".

I kontroloři podali kvůli podivným machinacím při udělování zakázek trestní oznámení. Policie případ dosud neuzavřela.

Liberec rovněž pravidelně kritizovala pro neprůhlednost zadávání veřejných zakázek i Transparenci International. Zejména pro blízké vazby mezi politickou elitou liberecké ODS a stavební společností Syner. Jiří Kittner jakékoli zvýhodňování této společnosti ze strany radnice vždy odmítal.

Kittner a stavební lobby

Před nástupem do funkce Jiří Kittner pracoval jako ekonomický náměstek Syneru. Zakladatel této stavební firmy Petr Syrovátko mu byl před dvěma lety na svatbě za svědka.

V jedné ze svých studií TI spočítala, že liberecká stavební společnost Syner, mimo jiné známá z takzvané "karlovarské losovačky", získala v jen za léta 2000 až 2005 38,5 procent městských zakázek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

To, že stranický lídr podpořil kandidáta s kontroverzní minulostí není jen záležitostí ODS. Obdobně přijel úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyjádřit podporu kandidátům sociální demoktracie do Teplic, kde se o místo v zastupitelstvu uchází i šéf tamní ČSSD Petr Benda. Sobotka jej přitom ještě jako zástupce Jiřího Paroubka často kritizoval. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy