Obviněni policií? Zaslouží důvěru, říká předseda Nečas

Martina Machová Martina Machová
10. 10. 2010 7:00
Podle premiéra, který chce bojovat s korupcí, jsou kandidáti ODS v Liberci schopní
Jiří Kittner, primátor města Liberec
Jiří Kittner, primátor města Liberec | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Předseda ODS Petr Nečas veřejně podpořil v kampani před komunálními volbami primátora Liberce Jiřího Kittnera, na něhož bylo za jedenáctileté vlády na liberecké radnici podáno několik trestních oznámení, zejména pro nakládání s veřejnými prostředky.

Nyní je liberecký primátor spolu s dalšími kolegy ze zastupitelstva obviněn z trestního činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dluh Liberce za Kittnerova vedení města vzrostl až na dvě miliardy.

Petr Nečas na billboardech probíhající volební kampaně vystupuje mimo jiné se sloganem Korupci nebudu tolerovat ve vládě ani v ODS.

Kittner je dobrý

Lídr ODS na videu, který zveřejnila liberecká ODS na internetu, popisuje svého severočeského stranického kolegu jako „dobrého primátora", který odvedl pro město "obrovský kus práce" a jež si opět zaslouží důvěru voličů.

S pověstí, jakou má léta libercká ODS i primátor Kittner přitom nemá problém.

"Podpořil jsem liberecké kandidáty za ODS, protože věřím jejich odhodlání i schopnosti město dále rozvíjet," řekl Aktuálně.cz. premiér, který na heslech o nesmlouvavém boji s korupcí postavil kampaň před volbami do sněmovny a zejména svůj útok na nejvyšší post ODS.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

23 obviněných zastupitelů

Primátor Kittner a další zastupitelé napříč politickým spektrem jsou nyní obviněni v případu, kdy v roce 2007 odhlasovali prodej pozemků pod Ještědem bez  výběrového řízení. Podle opozice na tom město tratilo, s čímž se ztotožnili i státní zástupci, kteří prověřování případu sami iniciovali.

Nejde však o jedinou kauzu, která se libereckého primátora blízce dotýká.

Město pod jeho vedením například také ostře zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad za hospodaření se státními dotacemi na výstavbu sportovních areálu na Ještědu a Vesci, určených pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Šampionát v utrácení

Podle zprávy NKÚ se v Liberci účelově dělily zakázky, čímž byl porušován zákon. Prezident NKÚ František Dohnal popsal zjištění NKÚ a okolnosti provázející kontrolu jako zcela vybočující oproti jiným prověrkám. A to "rozsahem i vážností pochybení".

I kontroloři podali kvůli podivným machinacím při udělování zakázek trestní oznámení. Policie případ dosud neuzavřela.

Liberec rovněž pravidelně kritizovala pro neprůhlednost zadávání veřejných zakázek i Transparenci International. Zejména pro blízké vazby mezi politickou elitou liberecké ODS a stavební společností Syner. Jiří Kittner jakékoli zvýhodňování této společnosti ze strany radnice vždy odmítal.

Kittner a stavební lobby

Před nástupem do funkce Jiří Kittner pracoval jako ekonomický náměstek Syneru. Zakladatel této stavební firmy Petr Syrovátko mu byl před dvěma lety na svatbě za svědka.

V jedné ze svých studií TI spočítala, že liberecká stavební společnost Syner, mimo jiné známá z takzvané "karlovarské losovačky", získala v jen za léta 2000 až 2005 38,5 procent městských zakázek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

To, že stranický lídr podpořil kandidáta s kontroverzní minulostí není jen záležitostí ODS. Obdobně přijel úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyjádřit podporu kandidátům sociální demoktracie do Teplic, kde se o místo v zastupitelstvu uchází i šéf tamní ČSSD Petr Benda. Sobotka jej přitom ještě jako zástupce Jiřího Paroubka často kritizoval. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy