reklama
 
 

Obviněni policií? Zaslouží důvěru, říká předseda Nečas

10. 10. 2010 7:00
Podle premiéra, který chce bojovat s korupcí, jsou kandidáti ODS v Liberci schopní

Liberec - Předseda ODS Petr Nečas veřejně podpořil v kampani před komunálními volbami primátora Liberce Jiřího Kittnera, na něhož bylo za jedenáctileté vlády na liberecké radnici podáno několik trestních oznámení, zejména pro nakládání s veřejnými prostředky.

Nyní je liberecký primátor spolu s dalšími kolegy ze zastupitelstva obviněn z trestního činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dluh Liberce za Kittnerova vedení města vzrostl až na dvě miliardy.

Petr Nečas na billboardech probíhající volební kampaně vystupuje mimo jiné se sloganem Korupci nebudu tolerovat ve vládě ani v ODS.

Kittner je dobrý

Lídr ODS na videu, který zveřejnila liberecká ODS na internetu, popisuje svého severočeského stranického kolegu jako „dobrého primátora", který odvedl pro město "obrovský kus práce" a jež si opět zaslouží důvěru voličů.

S pověstí, jakou má léta libercká ODS i primátor Kittner přitom nemá problém.

"Podpořil jsem liberecké kandidáty za ODS, protože věřím jejich odhodlání i schopnosti město dále rozvíjet," řekl Aktuálně.cz. premiér, který na heslech o nesmlouvavém boji s korupcí postavil kampaň před volbami do sněmovny a zejména svůj útok na nejvyšší post ODS.

23 obviněných zastupitelů

Primátor Kittner a další zastupitelé napříč politickým spektrem jsou nyní obviněni v případu, kdy v roce 2007 odhlasovali prodej pozemků pod Ještědem bez  výběrového řízení. Podle opozice na tom město tratilo, s čímž se ztotožnili i státní zástupci, kteří prověřování případu sami iniciovali.

Nejde však o jedinou kauzu, která se libereckého primátora blízce dotýká.

Město pod jeho vedením například také ostře zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad za hospodaření se státními dotacemi na výstavbu sportovních areálu na Ještědu a Vesci, určených pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Šampionát v utrácení

Podle zprávy NKÚ se v Liberci účelově dělily zakázky, čímž byl porušován zákon. Prezident NKÚ František Dohnal popsal zjištění NKÚ a okolnosti provázející kontrolu jako zcela vybočující oproti jiným prověrkám. A to "rozsahem i vážností pochybení".

I kontroloři podali kvůli podivným machinacím při udělování zakázek trestní oznámení. Policie případ dosud neuzavřela.

Liberec rovněž pravidelně kritizovala pro neprůhlednost zadávání veřejných zakázek i Transparenci International. Zejména pro blízké vazby mezi politickou elitou liberecké ODS a stavební společností Syner. Jiří Kittner jakékoli zvýhodňování této společnosti ze strany radnice vždy odmítal.

Kittner a stavební lobby

Před nástupem do funkce Jiří Kittner pracoval jako ekonomický náměstek Syneru. Zakladatel této stavební firmy Petr Syrovátko mu byl před dvěma lety na svatbě za svědka.

V jedné ze svých studií TI spočítala, že liberecká stavební společnost Syner, mimo jiné známá z takzvané "karlovarské losovačky", získala v jen za léta 2000 až 2005 38,5 procent městských zakázek.

To, že stranický lídr podpořil kandidáta s kontroverzní minulostí není jen záležitostí ODS. Obdobně přijel úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyjádřit podporu kandidátům sociální demoktracie do Teplic, kde se o místo v zastupitelstvu uchází i šéf tamní ČSSD Petr Benda. Sobotka jej přitom ještě jako zástupce Jiřího Paroubka často kritizoval. 

autor: Martina Machová | 10. 10. 2010 7:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama