Obviněni policií? Zaslouží důvěru, říká předseda Nečas

Martina Machová Martina Machová
10. 10. 2010 7:00
Podle premiéra, který chce bojovat s korupcí, jsou kandidáti ODS v Liberci schopní
Jiří Kittner, primátor města Liberec
Jiří Kittner, primátor města Liberec | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Předseda ODS Petr Nečas veřejně podpořil v kampani před komunálními volbami primátora Liberce Jiřího Kittnera, na něhož bylo za jedenáctileté vlády na liberecké radnici podáno několik trestních oznámení, zejména pro nakládání s veřejnými prostředky.

Nyní je liberecký primátor spolu s dalšími kolegy ze zastupitelstva obviněn z trestního činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dluh Liberce za Kittnerova vedení města vzrostl až na dvě miliardy.

Petr Nečas na billboardech probíhající volební kampaně vystupuje mimo jiné se sloganem Korupci nebudu tolerovat ve vládě ani v ODS.

Kittner je dobrý

Lídr ODS na videu, který zveřejnila liberecká ODS na internetu, popisuje svého severočeského stranického kolegu jako „dobrého primátora", který odvedl pro město "obrovský kus práce" a jež si opět zaslouží důvěru voličů.

S pověstí, jakou má léta libercká ODS i primátor Kittner přitom nemá problém.

"Podpořil jsem liberecké kandidáty za ODS, protože věřím jejich odhodlání i schopnosti město dále rozvíjet," řekl Aktuálně.cz. premiér, který na heslech o nesmlouvavém boji s korupcí postavil kampaň před volbami do sněmovny a zejména svůj útok na nejvyšší post ODS.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

23 obviněných zastupitelů

Primátor Kittner a další zastupitelé napříč politickým spektrem jsou nyní obviněni v případu, kdy v roce 2007 odhlasovali prodej pozemků pod Ještědem bez  výběrového řízení. Podle opozice na tom město tratilo, s čímž se ztotožnili i státní zástupci, kteří prověřování případu sami iniciovali.

Nejde však o jedinou kauzu, která se libereckého primátora blízce dotýká.

Město pod jeho vedením například také ostře zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad za hospodaření se státními dotacemi na výstavbu sportovních areálu na Ještědu a Vesci, určených pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Šampionát v utrácení

Podle zprávy NKÚ se v Liberci účelově dělily zakázky, čímž byl porušován zákon. Prezident NKÚ František Dohnal popsal zjištění NKÚ a okolnosti provázející kontrolu jako zcela vybočující oproti jiným prověrkám. A to "rozsahem i vážností pochybení".

I kontroloři podali kvůli podivným machinacím při udělování zakázek trestní oznámení. Policie případ dosud neuzavřela.

Liberec rovněž pravidelně kritizovala pro neprůhlednost zadávání veřejných zakázek i Transparenci International. Zejména pro blízké vazby mezi politickou elitou liberecké ODS a stavební společností Syner. Jiří Kittner jakékoli zvýhodňování této společnosti ze strany radnice vždy odmítal.

Kittner a stavební lobby

Před nástupem do funkce Jiří Kittner pracoval jako ekonomický náměstek Syneru. Zakladatel této stavební firmy Petr Syrovátko mu byl před dvěma lety na svatbě za svědka.

V jedné ze svých studií TI spočítala, že liberecká stavební společnost Syner, mimo jiné známá z takzvané "karlovarské losovačky", získala v jen za léta 2000 až 2005 38,5 procent městských zakázek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

To, že stranický lídr podpořil kandidáta s kontroverzní minulostí není jen záležitostí ODS. Obdobně přijel úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyjádřit podporu kandidátům sociální demoktracie do Teplic, kde se o místo v zastupitelstvu uchází i šéf tamní ČSSD Petr Benda. Sobotka jej přitom ještě jako zástupce Jiřího Paroubka často kritizoval. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy