reklama
 
 

Na operace se v Liberci bude čekat déle, kvůli úsporám

15. 3. 2013 14:37
Krajská nemocnice Liberec musí letos ušetřit 120 milionů korun

Liberec - Krajská nemocnice Liberec musí letos ušetřit 120 milionů korun.

Důvodem je nová úhradová vyhláška, kvůli které dostane od pojišťoven o 100 milionů Kč méně, navíc zhruba o 20 milionů vzrostou náklady kvůli zvýšení DPH.

Nemocnice už proto připravila řadu úsporných opatření, hledá i nové zdroje příjmů.

Mezd 2200 zaměstnanců, které tvoří 43 procent nákladů nemocnice, se zatím úspory nedotknou. Pacienti si ale o něco déle počkají na některé plánované operace, řekl generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Úspory se nedotknou akutní péče, pacienti ale budou déle čekat třeba na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu, oční čočky, operaci páteře, vyšetření na magnetické rezonanci nebo periferních cév.

"Čekací doby se prodlouží ze tří měsíců na šest, nesmí to ale v žádném případě ohrozit pacienta na životě," ujistil lékařský ředitel Jan Mečl.

Pojišťovny si objednaly méně výkonů a nemocnice za výkony nad dohodnutý limit nedostane zaplaceno.

"Může se tak stát, že pacienta, který bude potřebovat třeba nákladnou biologickou léčbu, budeme muset po splnění limitu poslat do pojišťovny, aby mu našla jiné zdravotnické zařízení," dodal Veselka.

Liberecká nemocnice je se svými 960 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží nejen pro jeho 438 000 obyvatel, ale onkologie, traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země.

Skončili s pětimilionovým ziskem

Loni nemocnice hospodařila s příjmy kolem 2,5 miliardy korun z toho 2,052 miliardy představovaly příjmy od pojišťoven. Loňské hospodaření skončilo podle předběžných odhadů pětimilionovým ziskem.

V letošním roce dostane nemocnice od pojišťoven jen 1,955 miliardy Kč, přesto plánuje udržet vyrovnané hospodaření. Bude to ale za cenu razantních úspor.

"Chceme snížit náklady na materiál, tlačíme dodavatele k co nejnižším cenám, spolu s krajem chceme plyn a elektřinu nakupovat přímo na burze," řekl Veselka. Nemocnice ale podle něj nebude jen šetřit, hledá i nové zdroje příjmů.

"Kromě tržeb, které máme za zdravotní péči se snažíme hledat i další příjmy. Připravujeme oddělení, kde chceme poskytovat závodní zdravotní péči pro zaměstnance firem, vylepšili jsme laboratoře a jejich služby nabízíme, v první polovině roku chceme otevřít oddělení soudního lékařství, rozšiřujeme i služby našeho cateringu," vyjmenoval Veselka.

autor: ČTK | 15. 3. 2013 14:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama