Na operace se v Liberci bude čekat déle, kvůli úsporám

ČTK ČTK
15. 3. 2013 14:37
Krajská nemocnice Liberec musí letos ušetřit 120 milionů korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Liberec - Krajská nemocnice Liberec musí letos ušetřit 120 milionů korun.

Důvodem je nová úhradová vyhláška, kvůli které dostane od pojišťoven o 100 milionů Kč méně, navíc zhruba o 20 milionů vzrostou náklady kvůli zvýšení DPH.

Nemocnice už proto připravila řadu úsporných opatření, hledá i nové zdroje příjmů.

Mezd 2200 zaměstnanců, které tvoří 43 procent nákladů nemocnice, se zatím úspory nedotknou. Pacienti si ale o něco déle počkají na některé plánované operace, řekl generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Úspory se nedotknou akutní péče, pacienti ale budou déle čekat třeba na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu, oční čočky, operaci páteře, vyšetření na magnetické rezonanci nebo periferních cév.

"Čekací doby se prodlouží ze tří měsíců na šest, nesmí to ale v žádném případě ohrozit pacienta na životě," ujistil lékařský ředitel Jan Mečl.

Pojišťovny si objednaly méně výkonů a nemocnice za výkony nad dohodnutý limit nedostane zaplaceno.

"Může se tak stát, že pacienta, který bude potřebovat třeba nákladnou biologickou léčbu, budeme muset po splnění limitu poslat do pojišťovny, aby mu našla jiné zdravotnické zařízení," dodal Veselka.

Liberecká nemocnice je se svými 960 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží nejen pro jeho 438 000 obyvatel, ale onkologie, traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země.

Skončili s pětimilionovým ziskem

Loni nemocnice hospodařila s příjmy kolem 2,5 miliardy korun z toho 2,052 miliardy představovaly příjmy od pojišťoven. Loňské hospodaření skončilo podle předběžných odhadů pětimilionovým ziskem.

V letošním roce dostane nemocnice od pojišťoven jen 1,955 miliardy Kč, přesto plánuje udržet vyrovnané hospodaření. Bude to ale za cenu razantních úspor.

"Chceme snížit náklady na materiál, tlačíme dodavatele k co nejnižším cenám, spolu s krajem chceme plyn a elektřinu nakupovat přímo na burze," řekl Veselka. Nemocnice ale podle něj nebude jen šetřit, hledá i nové zdroje příjmů.

"Kromě tržeb, které máme za zdravotní péči se snažíme hledat i další příjmy. Připravujeme oddělení, kde chceme poskytovat závodní zdravotní péči pro zaměstnance firem, vylepšili jsme laboratoře a jejich služby nabízíme, v první polovině roku chceme otevřít oddělení soudního lékařství, rozšiřujeme i služby našeho cateringu," vyjmenoval Veselka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 48 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy