reklama
 
 

Mosty Chrastavě vzala voda, teď bude mít nové a zvedací

11. 10. 2011 15:20
Výstavba jednoho vyjde na více než dva miliony korun

Chrastava (Liberecko) - V Chrastavě na Liberecku vyrůstá světový unikát. Místo tří lávek, které strhla loňská povodeň, budou lidé využívat zvedací mosty.

Podle starosty Chrastavy Michaela Canova jde o ojedinělý mechanismus. Pokud by nyní přišla velká voda, všechny lávky se zvednou zhruba o dva metry. Stavbaři by je měli dokončit a předat městu 17. října.

Podobný zvedací most chtěli před několika lety v Liberci. Mostek by zajišťoval přístup k libereckému krajskému úřadu. Stavba za 20 milionů se ale neuskutečnila. Projekt v Chrastavě je podle Canova mnohem skromnější.

"Lávky jsou pro pěší, jsou ze dřeva a železa a každá z nich přijde zhruba na dva miliony korun, zvedací zařízení ke každé z nich bude stát dalších asi 155 000 korun," řekl Canov.

Zvednutí mostů v případě velké vody má podle něj hned dvě výhody. "Jednak už nám je voda nikdy nevezme, a navíc nebudou lávky sloužit jako zábrana v korytě, o niž se mohou zastavit naplaveniny, a mohou tak vytvořit přehradu," vysvětlil starosta.

Obyvatelé Chrastavy mohou už rok využívat další technickou zajímavost. Po povodních vznikla unikátní lanovka architekta Martina Rajniše. Takzvaný transbordér je ze dřeva a uveze jednu tunu. Najednou se v něm může přepravovat až šest lidí.

Prohlédněte si fotografie z loňských záplav

Lanovka, kterou postavili za pouhých osm dní, přišla na více než půl milionu korun. Třiadvacet metrů dlouhé zařízení nahradilo lávku, kterou smetla povodeň. Obyvatelé místní části Kolonka ji často využívali mimo jiné i k cestě na vlak. Nová lanovka se stala oblíbenou atrakcí.

Škody po povodni jsou vidět pořád

Povodeň v loňském roce napáchala jen na obecním majetku škodu za zhruba 180 milionů korun. Chrastava se tak stala jedním z nejponičenějších měst v Libereckém kraji. Voda si odnesla čtyři mosty a sedm lávek. Několik domů zbourala a další poničila natolik, že musely být strženy. Dodnes jsou některé ulice rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most.

"Ve městě se intenzivně staví, celkem to představuje na 40 akcí, z nichž většina bude hotova ještě do zimy," řekl Canov.

Většinu nákladů, které dosáhnou více než sto milionů korun, uhradí ministerstvo pro místní rozvoj. Deset procent z ceny pak zaplatí radnice z darů z povodňové sbírky.

autor: ČTK | 11. 10. 2011 15:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama