Mosty Chrastavě vzala voda, teď bude mít nové a zvedací

ČTK ČTK
11. 10. 2011 15:20
Výstavba jednoho vyjde na více než dva miliony korun
Loňské povodně v Chrastavě.
Loňské povodně v Chrastavě. | Foto: Vít Khaml

Chrastava (Liberecko) - V Chrastavě na Liberecku vyrůstá světový unikát. Místo tří lávek, které strhla loňská povodeň, budou lidé využívat zvedací mosty.

Podle starosty Chrastavy Michaela Canova jde o ojedinělý mechanismus. Pokud by nyní přišla velká voda, všechny lávky se zvednou zhruba o dva metry. Stavbaři by je měli dokončit a předat městu 17. října.

Podobný zvedací most chtěli před několika lety v Liberci. Mostek by zajišťoval přístup k libereckému krajskému úřadu. Stavba za 20 milionů se ale neuskutečnila. Projekt v Chrastavě je podle Canova mnohem skromnější.

"Lávky jsou pro pěší, jsou ze dřeva a železa a každá z nich přijde zhruba na dva miliony korun, zvedací zařízení ke každé z nich bude stát dalších asi 155 000 korun," řekl Canov.

Zvednutí mostů v případě velké vody má podle něj hned dvě výhody. "Jednak už nám je voda nikdy nevezme, a navíc nebudou lávky sloužit jako zábrana v korytě, o niž se mohou zastavit naplaveniny, a mohou tak vytvořit přehradu," vysvětlil starosta.

Obyvatelé Chrastavy mohou už rok využívat další technickou zajímavost. Po povodních vznikla unikátní lanovka architekta Martina Rajniše. Takzvaný transbordér je ze dřeva a uveze jednu tunu. Najednou se v něm může přepravovat až šest lidí.

Prohlédněte si fotografie z loňských záplav

Lanovka, kterou postavili za pouhých osm dní, přišla na více než půl milionu korun. Třiadvacet metrů dlouhé zařízení nahradilo lávku, kterou smetla povodeň. Obyvatelé místní části Kolonka ji často využívali mimo jiné i k cestě na vlak. Nová lanovka se stala oblíbenou atrakcí.

Škody po povodni jsou vidět pořád

Povodeň v loňském roce napáchala jen na obecním majetku škodu za zhruba 180 milionů korun. Chrastava se tak stala jedním z nejponičenějších měst v Libereckém kraji. Voda si odnesla čtyři mosty a sedm lávek. Několik domů zbourala a další poničila natolik, že musely být strženy. Dodnes jsou některé ulice rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most.

"Ve městě se intenzivně staví, celkem to představuje na 40 akcí, z nichž většina bude hotova ještě do zimy," řekl Canov.

Většinu nákladů, které dosáhnou více než sto milionů korun, uhradí ministerstvo pro místní rozvoj. Deset procent z ceny pak zaplatí radnice z darů z povodňové sbírky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 29 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy