Liberecký kraj musí zaplatit miliony za chyby v dotaci

ČTK ČTK
20. 5. 2013 20:30
Peníze dostal před čtyřmi lety z norských fondů na revitalizaci dětských hřišť
Liberecký krajský úřad
Liberecký krajský úřad | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách musí Liberecký kraj zaplatit více než 17 milionů korun.

Peníze dostal před čtyřmi lety z takzvaných norských fondů na revitalizaci dětských hřišť. Kvůli chybám ale musí nejen vrátit dotaci bezmála 8,6 milionu korun, ale finanční úřad mu vyměřil ještě penále ve stejné výši.

Rada kraje na pondělním mimořádném jednání rozhodla, že bude peníze vymáhat po zodpovědných osobách, sdělil mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.

"Ke škodě došlo úplně na konci volebního období 2004 - 2008, kdy byl vybrán hodnotící komisí projekt Revitalizace školních hřišť a za vítěze prohlášen uchazeč, který nesplnil stanovené kvalifikační podmínky, a měl být proto hodnotící komisí ze soutěže vyřazen," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Řádný hospodář

Odpovědné osoby už podle něj krajský úřad vyzval k uznání závazku a dobrovolné úhradě vzniklé škody. Pokud se tak nestane, bude kraj vymáhat náhradu škody u soudu.

Rada kraje podle hejtmana svým usnesením jen splnila svou zákonnou povinnost vymáhat náhradu škody, která kraji vznikla a počínat si tak, pokud jde o veřejné prostředky, s péčí řádného hospodáře.

"Zároveň dnes rada rozhodla o podání správní žaloby proti rozhodnutí Finančního úřadu v Liberci a také o podání žádosti o prominutí penále a odvodu s cílem minimalizovat výši škody, která kraji vznikla," dodal hejtman.

Na pochybení při zadání zakázky společnosti Tomovy parky upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle nálezu Liberecký kraj nedodržel při výběru dodavatele zákon o veřejných zakázkách, když nevyloučil společnost Tomovy parky. Nesplnila základní kvalifikační předpoklady, přesto s ní kraj uzavřel smlouvu o dílo. U všech uchazečů navíc podle NKÚ chybělo prohlášení ke spotřební dani.

Už v březnu musel Liberecký kraj vrátit část dotací, které dostal z Regionálního operačního programu NUTS Severovýchod na rekonstrukci dvou silnic dohromady za 83 milionů korun.

Kraj musel zaplatit 6,8 milionu korun, peníze vymáhá od společnosti Aveza, která výběrová řízení pro kraj organizovala. Kraj bude muset navíc také vracet desítky milionů korun jako korekce za chyby při rozdělování dotací z ROP Severovýchod.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy