Drogy prodával jako sběratelské kousky, dostal tři roky

ČTK ČTK
28. 2. 2012 18:13
Soud potrestal Jakuba Stefanika, který v Liberci provozoval takzvaný smart-shop
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto.
Muž prodával drogy srovnatelné svými účinky s pervitinem, extází či marihuanou. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Liberec - Okresní soud potrestal šestadvacetiletého Jakuba Stefanika, který v Liberci provozovat takzvaný smart-shop, třemi lety vězení a vyhostil jej z České republiky.

Polák v obchodě s názvem Kokoland.eu nabízel drogy maskované jako sběratelské předměty. Policie jej zadržela loni v létě a na rozsudek čekal ve vazbě. Na místě se proti němu odvolal, případ proto zamíří ke krajskému soudu.

Podle soudu se v Polákově obchodě nabízely nové druhy syntetických drog svým účinkem srovnatelné například s pervitinem nebo s extází.

Jako dárkové předměty s exotickými názvy je obžalovaný prodával každému, kdo projevil zájem. Šlo mu při tom hlavně o zisk. Podle soudu však prodával i marihuanu. Koupil si ji od něj ale policista pracující v utajení.

Údajné sběratelské předměty muž nabízel i na internetu a také prostřednictvím letáků.

"Právě i díky této cizincově propagaci se kriminalistům podařilo zcela vyvrátit tvrzení, že to, co v prodejně nabízí, jsou sběratelské předměty," uvedla loni v létě k případu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Podobných obchodů maskujících prodejem sběratelských předmětů nabízení drog vzniklo České republice víc. Přesunuly se sem z Polska, kde proti nim už dříve radikálně zasáhli. V tuzemsku nové druhy drog zakázala až novela zákona o návykových látkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy