Soud snížil trest ženě, která otrávila dítě fridexem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 2. 2013 15:58
Devětadvacetiletá žena z Nejdku na Karlovarsku půjde do vězení na 17 let

Karlovy Vary - Žena, která se pokusila otrávit svou pětiletou dceru nemrznoucí směsí, půjde do vězení na 17 let. Odvolací Vrchní soud v Praze jí ve středu trest o tři roky snížil.

Přihlédl zejména k tomu, že šlo o pokus vraždy, nikoliv o dokonaný trestný čin, a že dítě otravu přežilo bez následků na zdraví. Vyměřil proto trest zhruba v polovině zákonné sazby. Rozhodnutí je pravomocné.

Matka z Nejdku na Karlovarsku donutila v roce 2010 svou dceru, která se vrátila z víkendu stráveného s otcem, aby vypila čaj s jedovatou chemikálií. Lékaře žena přivolala až po několika hodinách. Ani poté neprozradila, z čeho je dítěti špatně.

Holčička, která nakonec otravu přežila bez následků, měla v těle několikanásobek smrtelné dávky etylenglykolu, a aby se zotavila, musela podstoupit drastickou léčbu.

Cítím se nevinná, tvrdí žena

"Cítím se nevinná," řekla ve středu žena u soudu. "To, že jsem byla s dcerou sama, neznamená, že jsem to udělala já. Nejsou pro to žádné důkazy. Je smutné, že vlastní táta přiměl dceru, aby šla proti své mámě, která ji milovala," prohlásila. Dodala, že nemrznoucí směs fridex sice koupila, to prý ale neznamená, že ji dceři také podala.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ji poté varoval, aby si na své výroky dávala pozor, protože ji mohou připravit o polehčující okolnost, kterou je upřímná lítost nad spácháním činu. Na to žena poznamenala, že říká jen to, co cítí.

Krajský soud v Plzni matku původně potrestal výjimečným trestem - 25 lety vězení. Na základě nálezu Ústavního soudu ale musel o výši trestu rozhodovat znovu. Ústavní soudci totiž došli k názoru, že pro uložení výjimečného trestu nebyly splněny podmínky. Plzeňský soud poté ženě uložil trest na samé horní hranici sazby, která činí 15 - 20 let.

Odvolací soud ve středu trest označil za nepřiměřeně přísný a snížil jej. Dal za pravdu obhájci ženy Štěpánu Bednářovi, který soudu položil řečnickou otázku, kolika lety vězení by ženu potrestal za dokonanou vraždu dítěte, když za pokus vraždy má být potrestána 20 lety odnětím svobody, tedy nejvyšším možným trestem.

Sestra ženy dnes novinářům řekla, že se bude snažit opatřit nové důkazy a iniciovat obnovu řízení. Odsouzená je podle ní obětí justičního omylu. Obě ženy naznačují, že dítě otrávil jeho otec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy