Protesty v Mariánských Lázních: Lidé chtějí nemocnici

ČTK ČTK
11. 12. 2012 16:52
Akutní lůžka chtějí zrušit zdravotní pojišťovny. Vedení města se záměrem nesouhlasí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Mariánské Lázně (Chebsko) - Asi tři stovky lidí v úterý protestovaly před radnicí v Mariánských Lázních proti téměř jistému ukončení provozu akutní lůžkové péče v místní nemocnici.

Tuto péči chtějí zrušit zdravotní pojišťovny. Vedení města, které má v původně městské nemocnici menšinový podíl, se záměrem nesouhlasí a chce s pojišťovnami ještě jednat.

Demonstranti požadovali, aby byla v případě neúspěchu jednání aspoň maximálně zachována ambulantní péče, nejlépe 24hodinová.

Zaměstnanci nemocnice, ale i obyvatelé města v úterý vedení města vyčítali, že většinový podíl v nemocnici před čtyřmi lety prodalo. Tehdy podíl získal Roman Šmucler. Sice naplánoval stavbu nového pavilonu a do nemocnice investoval, ale kvůli nejisté situaci ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám nakonec svůj podíl prodal. Nyní patří společnosti Západní zdravotní s.r.o.

Ačkoli pojišťovny nabídly zachování ambulancí, podle lékaře nemocnice Zdeňka Sosnovského bude konec akutních lůžek i koncem ambulantní péče.

"O víkendu se zde ošetří na 50 pacientů a přes týden po skončení ambulancí okolo 14. Naše nemocnice zajišťuje akutní péči pro region mezi Borem u Tachova, Salajnou a Toužimí. Když končila nemocnice v Plané u Mariánských Lázní, převzala naše nemocnice i péči o většinu Tachovska," uvedl dnes Sosnovský na shromáždění.

Starosta Zdeněk Král (ODS) v úterý lidem před radnicí slíbil, že bude proti rozhodnutí VZP protestovat a objednal se na jednání s oblastní ředitelkou pojišťovny. Zároveň odmítl, že by prodej nemocnice byl příčinou její současné situace. "Tento stav nenastal privatizací, ale tím, že se VZP rozhodla zrušit 6000 akutních lůžek," uvedl Král.

Zastupitelstvo Mariánských Lázní v úterý přijalo usnesení, podle kterého podpořilo zachování lůžek a pověřilo starostu k dalšímu jednání, ale také vyzvalo většinového vlastníka, aby dodržel všechny podmínky smlouvy, kterou při prodeji město s novým vlastníkem podepsalo. Jde hlavně o udržení akutní péče. Město si také udělá právní rozbor rozhodnutí VZP a připojí se k asociaci malých a středních nemocnic.

Podle zastupitele Miroslava Míky (ČSSD) by zastavení jednání s pojišťovnami mohlo vést k tomu, že nemocnice nebude mít na konci roku žádnou smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Jako zástupce města v řídících orgánech nemocnice odmítl, že by město s omezením souhlasilo. "To rozhodnutí padlo ve vedení VZP, zástupci oblastní VZP nebyli schopni nám podepsat nic jiného než to, že zůstanou ambulance," shrnul Míka. Lidé ale argumenty města emotivně odmítli. Podle části z nich za vše může to, že město nemocnici prodalo

Podle VZP ale i bez akutních lůžek v Mariánských Lázních bude v regionu zachovaná zdravotní péče. Část jí totiž už slíbila v případě potřeby převzít nemocnice v Chebu nebo Karlových Varech.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy