Z bývalého JZD postaví ve Vranovicích dům pro seniory

ČTK ČTK
8. 3. 2012 16:29
Stavba bude stát 45 milionů. Vranovicím půjčí banka, úvěr bude obec splácet 20 let
Foto: Thinkstock

Vranovice - Ve Vranovicích u Brna zahájili největší investici posledních desetiletí.

Areál bývalého zemědělského družstva v centru obce začali přebudovávat na komplex pro seniory.

Náklady na jeho stavbu dosáhnou zhruba 45 milionů korun, roční rozpočet Vranovic činí ani ne polovinu této částky.

Obec na ploše nechala strhnout bývalé hospodářské budovy a odvézt suť, řekla za radnici Dagmar Humpolíková. Zástupci radnice tam symbolicky poklepali základní kámen.

Jádrem areálu bude domov pro seniory, který má sloužit i jako komunitní centrum pro starší lidi bydlící v okolí.

Kolem domova má vzniknout park, kde by senioři mohli trávit volný čas.

Vranovičtí se na stavbu domova snažili získat dotaci, podle starosty Jana Helikara (ODS) ale všechny pokusy selhaly.

Vranovicím na stavbu půjčí banka, úvěr bude obec splácet 20 let. Podle starosty je však budoucí provoz propočítán tak, aby nájemné obyvatel domova splátky pokrylo.

K příznivému financování podle starosty přispěla paradoxně i krize, protože stavební firmy mají málo zakázek a více než dřív si konkurují cenou.

Podle prvních propočtů měla stavba domova vyjít na 72 milionů korun bez DPH, vítězný dodavatel však nabídl cenu 42 milionů korun. Celkově by podle starosty náklady na stavbu a vybavení objektu neměly přesáhnout 45 milionů korun.

Objekt má být hotový asi za rok.

Recept na aktivní stáří - prohlédněte si fotogalerii:

V domově vznikne 56 bytů pro jednotlivce i manželské páry. Součástí stavby bude i klubovna pro seniory z okolí a kuchyně s denní kapacitou 300 jídel.

Obědy odtud budou dostávat i vranovická základní a mateřská škola. V budově mají sídlit také lékárna a lékaři.

Projekt má podle starosty několik přínosů. Vytvoří místa pro seniory, po kterých je poptávka.

Zároveň pomůže vyřešit Vranovicím potíže s chátrajícím zemědělským areálem uprostřed vesnice. "Zmizí brownfield, který několik let brání rozvoji středu obce," dodal Helikar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy