Korupce v ŘSD: Ministr chystá další trestní oznámení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 1. 2012 16:46
Trestní oznámení se týká i výstavby pražského okruhu
Pavel Dobeš
Pavel Dobeš | Foto: Jan Langer

Praha - Bývalé vedení Ředitelství silnic a dálnic bude kvůli korupci čelit dalším trestním oznámením.

Po kontrole ministerstva dopravy to v pondělí řekl šéf resortu Pavel Dobeš (VV), který škodu odhadl na několik stovek milionů korun.

Nemělo by jít jen o předražené stavby, ale o celý systém veřejných zakázek a příprav smluv, které byly pro stát nevýhodné.

Trestní oznámení by měla být podána v nejbližších týdnech.

Podezření i kvůli pražskému okruhu

Samo ŘSD podalo trestní oznámení kvůli výstavbě pražského okruhu. Týká převodu pozemků v okolí Ruzyně.

Do údajně nevýhodných transakcí byla prý zapojena i část bývalého vedení Ředitelství dálnic (ŘSD), mezi které patří například nedávno obviněný bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman a také exmanažer Michal Hala. Podezřelí jsou však i další lidé.

Ministr Pavel Dobeš řekl, že škoda je odhadována mezi 30 až 40 miliony korun.

Podán byl také podnět k prošetření týkající se stavby dálnice D47 v úseku Rudná Hrušov, kde se zkoumají další vzniklé problémy. Na stavbu dálnice prý byla použita méně kvalitní struska. Dálnice se vlní a musí na ní být snížená rychlost. Mohla prý být způsobena škoda až několik set milionů korun.

Už v prosinci poslal soud do vazby dva bývalé manažery a někdejšího právníka ŘSD, které protikorupční policie obvinila kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany ŘSD na dálnicích D47 a D5.

Jedním z obviněných by měl být bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman a dalším bývalý výkonný ředitel Michal Hala.

Dva exmanažery policisté stíhají pro přijímání úplatku a také pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalého právníka pouze pro druhý z trestných činů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy