Proti vládě demonstrovali i Brňané. Přišlo jich na 500

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 11. 2011 18:45
Nespokojení občané vystavili kabinetu Petra Nečase vysvědčení. Propadla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Veronika Skálová

Brno - Protivládní demonstrace se odpoledne konala také v jihomoravské metropoli.

Tak jako v Praze ji i v Brně svolala společně s odboráři iniciativa ProAlt a na Malinovského náměstí před zraky asi pěti stovek lidí vystavila kabinetu Petra Nečase symbolické vysvědčení.

Příliš lichotivé nebylo. Vláda ve většině "předmětů" jako morálka nebo vztah k zaměstnancům propadla.

"Před 20 lety jsme si mysleli, že tato země půjde směrem do Evropy. Myslím si, že se nám to ale nakonec nesplnilo," řekla demonstrantům Stanislava Slavíková z ČMKOS. Lidé ve "staré" Evropě prý mají na rozdíl od nás slušné životy a lepší životní podmínky.

Čechy podle ní trápí nejen nízké mzdy a vysoké ceny, ale především korupce na straně vlády. "A příští rok nám vláda ještě zvyšuje třeba DPH," dodala. Podle organizátorů demonstrace vláda "nevládne pro občany, ale pro svoje zisky a kšefty".

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zorganizovala brněnský protest jako hlavní protivládní demonstraci. Kromě organizace ProAlt akci podpořily i jednotlivé odborové svazy, například OS Kovo, zdravotnické odbory a Asociace samostatných odborů (ASO), která je druhou největší odborovou centrálou v Česku.

Odboráři chystají stávky

Demonstranti, vyzbrojení vlajkami a trasparenty jako "Vláda rovná se korupce", mluvčím nadšeně přizvukovali a přislíbili svou účast na dalších protestních akcích. Organizátoři se netajili tím, že budou zřejmě chtít uspořádat stávky, které by vládě zabránily v dalších reformách.

Kromě morálky a komunikace s veřejností se na nelichotivém vysvědčení objevily také témata jako průhlednost veřejných zakázek nebo zajištění zdravotní péče. Výbornou vláda dostala jen v disciplíně korupce, organizátoři ji pochválili i za předmět dramatická výchova. Podle Slavíkové organizátoři demonstrace vysvědčení co nejdříve předají premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

ProAlt je občanská iniciativa, která se zaměřuje na kritiku vládou plánovaných reforem a na podporu alternativ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy