V Praze se demonstrovalo proti vládě i dělnické straně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 11. 2011 18:35
Nesouhlas s vládními reformami přišlo na Václavské náměstí vyjádřit přes tisíc lidí
Demonstrace proti vládním reformám, Praha 17. listopadu 2011.
Demonstrace proti vládním reformám, Praha 17. listopadu 2011. | Foto: Jan Langer

* Aktualizovali jsme o informaci o počtu demonstrantů na Václavském náměstí, odhadovaném na jeden až čtyři tisíce.

Praha - Na několika místech v centru Prahy se odpoledne sešli odpůrci vládních reforem a krajní pravice i stoupenci Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Největší účast mělo protivládně naladěné shromáždění na Václavském náměstí, které uspořádala ve spolupráci s dalšími občanskými sdruženími iniciativa ProAlt.

Údaje o počtu demonstrantů shromážděných pod sochou sv. Václava se rozcházejí. Zatímco policejní mluvčí uvedl, že se protestu zúčastnilo asi tisíc lidí, organizátoři a policisté, kteří byli na místě, hovořili až o čtyřech tisících.

K nespokojeným občanům promluvil známý slovinský filozof Slavoj Žižek, který je označován za duchovního otce celosvětového hnutí nespokojených. Shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. "Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje," prohlásil. Tradiční demokracie si podle něj neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože ho nemůže kontrolovat.

Mnoho lidí na Václavském náměstí vyjadřovalo svou nespokojenost transparenty. "S delší vládou Kalousků nezbude nám na housku," hlásal jeden z nich. Na dalších stálo například: "Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!". Českého světce a patrona pak vyzývali účastníci nápisem: "Svatý Václave, zažeň vše zlé a dnešní Nečasy. A taky Klause".

ProAlt je občanská iniciativa, která se zaměřuje na kritiku vládou plánovaných reforem a na podporu alternativ.

Část lidí přišla "pod koně" z protivládního happeningu na Staroměstském náměstí. Také tam si demonstranti přinesli prapory a transparenty s hesly. Mezi nimi se objevily mimo jiné rudé vlajky se srpem a kladivem či s portrétem revolucionáře Che Guevary. Účastníci zaplnili i dopravní komunikace, takže policie musela odklánět dopravu do Krakovské ulice.

Foto: Jan Langer

Pochod krajní pravice

Z odlišného důvodu se demonstrovalo na nedalekém Betlémském náměstí. Asi 300 lidí přišlo vyjádřit nesouhlas s plánovaným shromážděním příznivců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Poté se vydali na pochod. Příznivci DSSS se sešli na nedalekém Jungmannově náměstí. Na shromáždění dohlížely desítky policistů, další byly rozmístěny po centru metropole. Stoupenci DSSS pochodovali po Národní třídě.

Na místě byl antikonfliktní tým i zásahová jednotka. Počet účastníků policisté původně odhadli na necelé dvě stovky, jejich počet se podle policie postupně navýšil na zhruba 300 až 400.

Kolem 18:00 zůstávaly v ulicích menší skupinky příznivců i odpůrců dělnické strany. Policie dál bránila vzájemným střetům. Skupinky dělil Palackého most, na kterém stála policejní auta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy