Komora trestá autory územního plánu Brna za střet zájmů

ČTK ČTK
11. 5. 2012 11:25
Kvůli střetu zájmů dostali od komory pokutu a tříletý zákaz soutěžit o veřejné zakázky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Autoři brněnského územního plánu dostali od České komory architektů pokutu a tříletý zákaz soutěžit o veřejné zakázky.

Údajně porušili profesní a etický řád komory tím, že dělali územní studii pro stavbu brněnského nákupního centra Aupark a zároveň pracovali na územním plánu města.

Podle komory to je střet zájmů. Informuje o tom  Brněnský deník.

Stavovský soud komory trest vyměřil Jaroslavu Dokoupilovi a Radoslavu Kobzovi z firmy Archdesign. Už dříve dostali architekti stotisícovou pokutu.

Rozsudek Stavovského soudu zatím není pravomocný, oba architekti se odvolali. Tříletý zákaz účasti ve výběrových řízeních na veřejné zakázky by pro oba znamenal velkou ztrátu.

"Věříme, že naše argumenty jsou dost silné a představenstvo komory rozsudek zruší. Do doby, než padne rozhodnutí, se ale nebudeme k případu vyjadřovat," řekl Deníku Dokoupil.

Nákupní centrum bude hotové za tři roky

Na možný střet zájmů poprvé upozornilo sdružení Brnění. Kromě tvorby územního plánu je Archdesign spojen s mnoha významnými brněnskými stavbami. Společnost navrhovala M­palác, pavilon V na brněnském výstavišti nebo vědecké centrum CEITEC.

Archdesign stojí také za návrhem kontroverzních garáží pod Zelným trhem nebo nového parkoviště a vstupu do brněnské zoo, proti kterému se bouří obyvatelé Kníniček.

Radoslav Kobza je generálním ředitelem a Jaroslav Dokoupil hlavním architektem. Nákupní centrum Aupark s 236 obchody má v Brně vyrůst za tři roky. Komplikace územního plánu ale mohou projekt posunout.

 

Právě se děje

Další zprávy