Ve Strakonicích hořela chata, mrtvý a těžce zraněný

ČTK ČTK
29. 1. 2013 9:11
Zatím není známo, zda se jednalo o nešťastnou náhodu nebo cizí zavinění
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Jihočeský kraj

Strakonice - Při požáru dřevěné chaty ve strakonické zahrádkářské kolonii, který vypukl v úterý v noci, zemřela jedna osoba.

Další člověk utrpěl těžké zranění, řekl ráno jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Zatím není známo, zda se jednalo o nešťastnou náhodu nebo cizí zavinění. Hasiči, kteří na místě zasahovali, nalezli v blízkosti chaty popálenou osobou.

"Předali jsme ji záchranářům a ti ji letecky transportovali na popáleninové centrum do Prahy," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Mrtvá osoba se nacházela uvnitř objektu. Matějů uvedla, že příčiny vzniku požáru hasiči a policisté vyšetřují. Oheň způsobil škodu přibližně 100.000 korun.

Je to první úmrtí při požáru v Jihočeském kraji v letošním roce. Naposledy hasiči nalezli mrtvou ženu loni v prosinci v bytě v Týně nad Vltavou, kde došlo k explozi a objekt následně začal hořet. Tehdy se prý patrně jednalo o sebevraždu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy