Trať u Vodňan má spasit nový bezpečnostní systém

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2011 5:04
Systém Radioblok by měl omezit prostor pro selhání lidského faktoru
Poslední tragická nehoda mezi Číčenicemi a Volary si vyžádala jeden lidský život.
Poslední tragická nehoda mezi Číčenicemi a Volary si vyžádala jeden lidský život. | Foto: HZS Jihočeského kraje

Strunkovice nad Blanicí (Prachaticko) - Jednokolejná trať mezi Číčenicemi a Volary jako první vyzkouší zabazpečovací systém Radioblok společnosti AŽD Praha.

Na této jednokolejné trati se za posledních sedm let staly tři vážné dopravní nehody. Naposledy zde na začátku února přišla o život jedna žena a 12 cestujících se zranilo. Nehodu zavinil zřejmě strojvedoucí, který nedodržel technologické postupy. Vyjel na trať dříve, než měl.

A právě selhání lidského faktoru by měl nový systém eliminovat. Radioblok brání vydání protichůdných povolení, jízdě vlaku a posunu bez povolení. Za pomoci systému GPS kontroluje jízdu strojvedoucího v povolené části trati. Pokud vyjede mimo povolenou oblast, strojvedoucího zvukově varuje a vlak automaticky nouzově zastaví.

Únorová srážka vlaků u Vodňan:

Tento bezpečnostní systém je vytvořen pro regionální tratě s menší hustotou dopravy. "Bude eliminovat lidské činitele, kteří doposud zajišťovali bezpečnost železniční dopravy. Kontroluje jak dispečera tak strojvedoucí," řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle. Zabrání například i strážce proti sobě jedoucích vlaků. 

Žádné kabely, ale datový kanál operátora

Systém je navržen tak, že není potřeba instalovat žádné kabely podél trati. "Veškeré informace putují po datovém kanálu veřejného mobilního operátora," podotkl Chrdle s tím, že je systém chráněn proti hackerům.

České dráhy chtějí tento systém zabezpečení dopravy postupně rozšířit i na další tratě. Nejdříve ho ale musí vyzkoušet právě u Vodňan. Až dostanou povolení od drážního úřadu, nechají ho nainstalovat na další tratě směrem na Strakonice a v budoucnu i na další místa, uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Zařízení by mělo do konce tohoto roku ověřovat v provozu. Teprve potom může dát SŽDC pokyn k jeho instalaci na vedlejší jednokolejné tratě, kde jsou zvýšená bezpečnostní rizika. Podle zástupců SŽDC nebudou pak na takovou trať moci vlaky, které by Radioblok neměly nainstalovaný.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy