Srážku vlaků u Vodňan nepřežila cestující, 12 zraněných

Domácí Domácí
2. 2. 2011 17:22
Nehodu zřejmě zavinil strojvedoucí osobního vlaku, škoda je přes 5 milionů
Poničený osobní vlak
Poničený osobní vlak | Foto: ZZS Jihočeského kraje

* Zraněné záchranáři rozvezli do Českých Budějovic, Prachatic a Strakonic * Provoz na trati byl obnoven v 17:00

Vodňany (Strakonicko) - Nedaleko železniční stanice Vodňany se ve středu ráno stala smrtelná nehoda.

Osobní vlak na trase z Volar do Číčenic se tam v 8:14 čelně srazil s manipulačním vlakem ČD Cargo.

Kolizi nepřežila osmašedesátiletá cestující, dalších dvanáct lidí skončilo v nemocnici.

"Do českobudějovické nemocnice převezli záchranáři celkem 10 cestujících, z toho pět s těžkým zraněním. Další osoba je hospitalizována ve strakonické nemocnici a jedna v nemocnici v Prachaticích," uvedla mluvčí jihočeské policie Jaromíra Nováková.

Na místě zasahovalo podle ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého celkem šest posádek z okolních měst.

Informace o počtu zraněných se zpočátku značně rozcházely. Podle policie a hasičů jich bylo nejprve dvacet, z toho čtyři těžce, záchranáři naopak uváděli pouze devět osob.

Prohlédněte si fotografie z místa nehody

V osobním vlaku se dvěma vagony cestovalo více než dvacet lidí. "Jednotky nemusely použít speciální vyprošťovací hydraulické zařízení, zranění byli vynášeni na nosítkách, kolečkových křeslech či byli hasiči vyváděni," popsala zásah mluvčí hasičů Vendula Matějů.

"Na místo byla povolána také psycholožka HZS Jihočeského kraje, která poskytla psychologickou pomoc strojvedoucímu osobního vlaku," dodala. Podle policie se ani jeden ze strojvedoucích vážněji nezranil.

Chyba strojvedoucího

Předběžné vyšetřování Drážní inspekce naznačuje, že nehodu zřejmě zavinilo lidské selhání.

"Strojvedoucí osobního vlaku nevyčkal na příjezd manipulačního vlaku a vyjel dříve," naznačil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Provoz na trati z Číčenic do Bavorova byl do pozdního odpoledne přerušen. "V 15:14 jsme z kolejí odstranili poslední následky nehody a od 17:00 je na trase opět obnoven provoz bez omezení," řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Předběžnou škodu vyčíslili inspektoři na více než pět milionů.

Nehoda není první

Na regionální trati nejde o první nehodu. V září 2007 se mezi zastávkami Pražák a Svinětice srazily dva motorové osobní vlaky.

Při nehodě bylo tehdy zraněno 13 lidí, ve vlaku jich cestovalo 25. Kolizi podle Drážní inspekce zavinil jeden ze strojvedoucích.

Mnohem hůře dopadla nehoda, ke které došlo 22. července 2004 mezi Bavorovem a Strunkovicemi nad Blanicí. Při srážce dvou osobních vlaků tehdy zemřeli dva lidé a dalších 33 se zranilo.

Drážní inspekce tehdy vyčíslila škodu na bezmála čtyři miliony korun. I v tomto případě pochybil jeden ze strojvedoucích.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy