Policie: Incidentu v Budějovicích se nedalo předejít

Domácí Domácí
1. 7. 2013 12:10
Policie zadržela celkem čtyřicet lidí. Sedm z nich je podezřelých z trestného činu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

České Budějovice - Podle policie se nedalo sobotním událostem v Českých Budějovicích předcházet. Organizátoři obou protichůdných shromáždění  nejenže splnili veškeré podmínky shromažďovacího práva, ale neudali ani žádné informace, podle kterých by se nemělo jednat o pokojnou kulturně-společenskou akci.

„Podobná shromáždění sice předem zakázat lze, ale i takový zákaz musí splňovat podmínky shromažďovacího práva. My jsme sledovali Facebook, komunikaci mezi organizátory, radili jsme  se s odborníky, a nedostali jsme ani jednu informaci, proč by to shromáždění nemělo být klidné," uvedl plk. Martin Souček.

Policie i tak v sobotu zadržela celkem čtyřicet lidí. Sedm z nich je podezřelých z trestného činu, zbytek z přestupku. U řady osob policie vyšetřuje podezření na extremismus.

„Postupně všechny osoby ztotožňujeme. Máme několik desítek hodin materiálu a je to skutečně mravenčí práce," informoval vedoucí krajského ředitelství jihočeské policie plk. Radomír Heřman.

Podle něho veškeré události začaly v pátek 21. června, kdy došlo na sídlišti Máj v Českých Budějovicích k nevinnému konfliktu dvou dětí. Ten následně přerostl v konflikt dospělých s přibližně stovkou svědků kolem.

V reakci na tyto události, které jsou momentálně ve fázi výslechů, oznámili organizátoři dvě různá shromáždění na sobotu 27. června.

První z nich probíhalo na sídlišti Máj, druhé se sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. V 17 hodin, kdy bylo shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II. oficiálně ukončeno, se část lidí přesunula na sídliště Máj, kde došlo ke konfliktu.

Policie se snažila obě skupiny oddělit a podle svých slov byla úspěšná. „Já považuji akci za jasně a prokazatelně úspěšnou," zdůraznil Heřman s tím, že policie dokázala zabránit střetu obou skupin a větším zraněním či ohrožením na životech.

Policie si dále stojí za tím, že neměla možnost zasáhnout dříve. „Každý má právo se svobodně shromažďovat a vyjadřovat. To, že shromáždění opustí původní lokalitu, ale samo o sobě není důvodem k zásahu," uzavřel Souček.

 

Právě se děje

Další zprávy