reklama
 
 

Český Krumlov se rozloučil s prvním romským duchovním

5. 3. 2011 12:16
Zesnulý římský katolík Vojtěch Vágai byl vysvěcen mezi prvními po roce 1989

Český Krumlov - Lidé v Českém Krumlově se v sobotu přišli naposledy rozloučit s prvním římskokatolickým romským duchovním v České republice Vojtěchem Vágaiem. Zádušní mši v kostele svatého Víta sloužil českobudějovický biskup Jiří Paďour. Pohřební obřad na českokrumlovském hřbitově vedl nejstarší syn zemřelého, jáhen Vojtěch Vágai.

Zesnulý romský jáhen byl vysvěcen mezi prvními trvalými jáhny v české římskokatolické církvi po revoluci v roce 1989. Kromě klasické pastorace ve farnostech na Českokrumlovsku se věnoval integraci romských a českých dětí.

Fotoreportáž: Koncentráky pro "cikány", česká ostuda nekončí

Po řadu let Vágai organizoval letní dětské tábory v diecézním centru mládeže ve Ktiši na Prachaticku. Na tábory jezdila vždy třetina romských dětí. "Účastnili jsme se vždy celá rodina, jako děti jsme se podílely na programu. Otec chtěl být pro Romy vzorem v tom, co může Rom v životě dokázat. Čechům se snažil dokázat, že i Rom může být vzdělaný, poctivý a pracovitý a může mít schopnosti zastávat vyšší funkce," řekl ČTK Vágaiův syn.

Ve Vatikánu Vágai zastupoval Českou republiku na kongresech věnovaných menšinám a uprchlíkům. Podle svého syna usiloval o motivaci Romů k začlenění se do běžné společnosti, Čechy naopak nabádal k důvěře a přijetí jinakosti. Zemřel ve věku 52 let po dvouletém utrpení způsobeném poraněním mozku.

autoři: Domácí, ČTK | 5. 3. 2011 12:16

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama