Český Krumlov se rozloučil s prvním romským duchovním

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 3. 2011 12:16
Zesnulý římský katolík Vojtěch Vágai byl vysvěcen mezi prvními po roce 1989
Foto: Jan Lipold

Český Krumlov - Lidé v Českém Krumlově se v sobotu přišli naposledy rozloučit s prvním římskokatolickým romským duchovním v České republice Vojtěchem Vágaiem. Zádušní mši v kostele svatého Víta sloužil českobudějovický biskup Jiří Paďour. Pohřební obřad na českokrumlovském hřbitově vedl nejstarší syn zemřelého, jáhen Vojtěch Vágai.

Zesnulý romský jáhen byl vysvěcen mezi prvními trvalými jáhny v české římskokatolické církvi po revoluci v roce 1989. Kromě klasické pastorace ve farnostech na Českokrumlovsku se věnoval integraci romských a českých dětí.

Fotoreportáž: Koncentráky pro "cikány", česká ostuda nekončí

Po řadu let Vágai organizoval letní dětské tábory v diecézním centru mládeže ve Ktiši na Prachaticku. Na tábory jezdila vždy třetina romských dětí. "Účastnili jsme se vždy celá rodina, jako děti jsme se podílely na programu. Otec chtěl být pro Romy vzorem v tom, co může Rom v životě dokázat. Čechům se snažil dokázat, že i Rom může být vzdělaný, poctivý a pracovitý a může mít schopnosti zastávat vyšší funkce," řekl ČTK Vágaiův syn.

Ve Vatikánu Vágai zastupoval Českou republiku na kongresech věnovaných menšinám a uprchlíkům. Podle svého syna usiloval o motivaci Romů k začlenění se do běžné společnosti, Čechy naopak nabádal k důvěře a přijetí jinakosti. Zemřel ve věku 52 let po dvouletém utrpení způsobeném poraněním mozku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy