Český Krumlov se rozloučil s prvním romským duchovním

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 3. 2011 12:16
Zesnulý římský katolík Vojtěch Vágai byl vysvěcen mezi prvními po roce 1989
Foto: Jan Lipold

Český Krumlov - Lidé v Českém Krumlově se v sobotu přišli naposledy rozloučit s prvním římskokatolickým romským duchovním v České republice Vojtěchem Vágaiem. Zádušní mši v kostele svatého Víta sloužil českobudějovický biskup Jiří Paďour. Pohřební obřad na českokrumlovském hřbitově vedl nejstarší syn zemřelého, jáhen Vojtěch Vágai.

Zesnulý romský jáhen byl vysvěcen mezi prvními trvalými jáhny v české římskokatolické církvi po revoluci v roce 1989. Kromě klasické pastorace ve farnostech na Českokrumlovsku se věnoval integraci romských a českých dětí.

Fotoreportáž: Koncentráky pro "cikány", česká ostuda nekončí

Po řadu let Vágai organizoval letní dětské tábory v diecézním centru mládeže ve Ktiši na Prachaticku. Na tábory jezdila vždy třetina romských dětí. "Účastnili jsme se vždy celá rodina, jako děti jsme se podílely na programu. Otec chtěl být pro Romy vzorem v tom, co může Rom v životě dokázat. Čechům se snažil dokázat, že i Rom může být vzdělaný, poctivý a pracovitý a může mít schopnosti zastávat vyšší funkce," řekl ČTK Vágaiův syn.

Ve Vatikánu Vágai zastupoval Českou republiku na kongresech věnovaných menšinám a uprchlíkům. Podle svého syna usiloval o motivaci Romů k začlenění se do běžné společnosti, Čechy naopak nabádal k důvěře a přijetí jinakosti. Zemřel ve věku 52 let po dvouletém utrpení způsobeném poraněním mozku.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy