Hladiny řek stoupají, hrozí druhý povodňový stupeň

ČTK ČTK
30. 1. 2013 12:32
Výstraha platí do pátku pro kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Vysočinu a Prahu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Řeky mohou dosáhnout až druhého stupně povodňové aktivity, tedy stavu pohotovosti, varoval ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hladiny budou zřejmě stoupat hlavně v Čechách. Na první stupeň ze tří - tzv- stav bdělosti - ve středu do 11:00 vystoupaly řeky Úhlava na Klatovsku, Doubrava na Kutnohorsku a Mandava na Děčínsku.

ČHMÚ už ve středu vydal výstrahu před zvýšenými hladinami řek. Platí do pátku pro kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Vysočinu a Prahu.

Ve středu meteorologové oznámili, že v nejbližších hodinách sice očekávají méně srážek, ale hladiny českých toků budou hlavně ve středních polohách dále stoupat, nebo přinejmenším kolísat.

Přijdou totiž vysoké teploty, v nižších polohách až 12 stupňů Celsia, kvůli nimž bude sníh rychle tát.

"Proto nelze vyloučit zejména v Čechách četnější případy překročení prvního a ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. Zejména pak v povodí Úslavy, Úhlavy a Lužnice pod soutokem s Nežárkou," sdělil ČHMÚ.

Prvního stupně již dopoledne dosáhla Úhlava v Tajanově, Doubrava ve Žlebech a Mandava ve Varnsdorfu.

"Další výrazné vzestupy, ale bez dosažení stupně povodňové aktivity, jsou ještě v povodí Sázavy, Nežárky, přítocích Berounky a na dolním toku Smědé," doplnili meteorologové.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy