reklama
 
 

Při volbě došlo k chybě. Nikdo to však nenapadl

10. 2. 2008 10:55
Na Pražském hradě hlasovali i nepřítomní

Praha - Hned na počátku druhého volebního dne přišli předsedové Strany zelených a ČSSD s překvapivým sdělením, že při volbách došlo k chybě.

Ještě překvapivější však bylo konstatování, že tuto vadnou volbu nenapadnou. Navzdory tomu, že byly započítány "hlasy" politika, který při prezidentské volbě vůbec nebyl.

"Podle mého názoru došlo k chybě, která byla chybou záměrnou," řekl v sobotu v ČT předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Mluvím především o tom, že součet hlasů za Poslaneckou sněmovnu je 202."

Upozornil tak na fakt, že přestože je ve sněmovně 200 poslanců, skrutátoři po druhém kole připsali o dva hlasy víc pro kandidáta Václava Klause.

Hlasy od nepřítomného

"Není možné, aby poslanec v sále nebyl a přitom hlasoval pro jednoho z kandidátů," rozhořčoval se v sobotu ráno Martin Bursík.

Předseda zelených tím mířil k osobě senátora Karla Bartáka (KDU-ČSL). Poté, co se v sobotu neobjevil na pokračování volby, se rozpoutala debata, zda byl přítomen včerejší volbě.

Mluvčí strany Martin Horálek pak Aktuálně.cz potvrdil, že senátor Karel Barták nebyl ani u pátečních dvou kol volby.

Barták, který zásadně nesouhlasí s veřejnou volbou prezidenta, byl ještě u hlasování o formě volby. Až poté údajně odešel.

Strategie stran do druhé volby: Volbu vyhráli komunisté. Zvyšují svou cenu
Přehledně: Výsledky všech kol prezidentské volby
Video: Hádka ČSSD a ODS, kdo na koho tlačí

Přestože tak Senátu ubyl jeden hlas, při závěrečném hlasování skrutátoři napočítali plný počet hlasů 81.

Jedeme dál

Jasné tedy je, že při volbě došlo k chybě, ať už úmyslné, či nikoliv. Překvapivé však je, že žádný z představitelů stran proti tomu neprotestoval a nedožadoval se vysvětlení.

"Nechali jsem si to projít hlavou a půjdeme raději do třetího kola," řekl Bursík před začátkem sobotního jednání. Stejně překvapivě vstřícný postoj zvolil i předseda ČSSD Paroubek.

"Nic napadat nebudeme," uvedl Paroubek. "Jde o to, aby ve třetí volbě proběhlo všechno korektně."

Může za to Vlček

Podle právničky a bývalé poslankyně Hany Marvanové je však tento postoj pochopitelný. "Došlo k nepřesnosti při hlasování. Minimálně jeden hlas nebyl v pořádku sečten," říká. "Ale rozumím tomu, že nikdo nepodal námitku, na výsledku by to totiž nic nezměnilo."

Za situace, kdy zelení i sociální demokraté nepodali námitku a nechali proběhnout třetí kolo, tak už nyní nikdo chybnou volbu nemůže napadnout a dohledat, kdo za chybu může a zda byla záměrná.

Podle Marvanové je tak evidentní jediné. "Za chybu může špatný způsob veřejné volby. Hlasy sčítali pouze skrutátoři a nikdo neví, kdo jak hlasoval," říká. "Za chaos tedy může předseda sněmovny. Měl navrhnout jinou formu volby."

Alternativní možností bylo uskutečnit volbu elektronicky, nebo po jménech. Předseda sněmovny Miroslav Vlček však ani jednu z variant nenavrhl a rovnou rozhodl o sčítání hlasů pomocí skrutátorů.

Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ: Nová volba v pátek. Zřejmě s Klausem i Švejnarem
Analýza
-
ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby
Fotoblog
-
Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
-
Podívejte se na projevy Klause a Švejnara

autor: Eliška Bártová | 10. 2. 2008 10:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama