Bouře ukončila tropy: Vykolejil vlak, ČEZ hlásí kalamitu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 7. 2015 11:11
Ve vykolejeném vlaku naštěstí nejeli žádní cestující. Popadané stromy komplikují dopravu na řadě míst republiky. Několik obcí je bez elektrického proudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Česká republika - Českem se v noci na středu přehnaly bouřky doprovázené silným větrem a deštěm, místy padaly kroupy. Popadané stromy a větve poté zkomplikovaly na řadě míst železniční i silniční dopravu. Práci přidělaly i energetikům. Společnost ČEZ kvůli poruchám, které na vedeních způsobila bouřka, vyhlásila v 08:00 kalamitní stav v okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná. Bez proudu jsou tam tisíce domácností a firma žádá o spolupráci na odstraňování poruch hasiče a externí firmy.

Celý ČEZ k ránu registroval kolem 70 poruch na vedeních vysokého napětí, přičemž 26 jich bylo na Moravě a 22 na východě Čech.

Právě popadané stromy a větve byly nejčastějším důvodem, proč hasiči po bouřce vyjížděli. Kvůli nim evakuovali i tábor na ostrově na Žernoseckém jezeře v Píšťanech na Litoměřicku a dva tábory u Nekoře na Orlickoústecku. Nikdo zraněn tam ale nebyl. Bouřka se nevyhnula ani stanovému městečku filmového festivalu v Karlových Varech. Desítky stanů tam zaplavila voda nebo je odfoukl vítr. Jejich obyvatelé museli strávit noc v buňkách správy koupaliště Rolava, v autech nebo pod pergolami.

Udeřilo přes 51 tisíc blesků

Podle přístrojů meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu udeřilo během noci více než 51 tisíc blesků. V Hodoníně na Chrudimsku a ve Věšíně na Příbramsku blesk uhodil do rodinných domů a zapálil je. Hasiči zasahovali i při požáru neobydleného rodinného domu v Okrouhlé na Českolipsku, zda i v tomto případě byl na vině blesk, vyšetřovatelé zjišťují. Všechny tři požáry se obešly bez zranění.

Blesk vyřadil z provozu i kabinovou lanovku na Ještěd, výluka je předběžně nahlášena do 12:00. V případě lanovky ale nejsou podobné události ničím výjimečným, její nosná lana za bouřky fungují jako hromosvody, a protože slouží zároveň jako komunikační, pravidelně blesk v takovém případě vypálí elektroniku zabezpečení.

Stromy blokovaly dopravu

Popadané stromy, které zablokovaly silnice, se hasičům ještě v noci podařilo většinou odstranit. Uzavřená po celé dopoledne ale ještě zůstane silnice mezi Sokolovem a Podstráním a hasiči doporučili uzavřít i silnici mezi Františkovými Lázněmi a Novým Drahovem.

Problémy na železnici kvůli stromům spadlým na tratě nebo na trakční vedení přetrvávají ale na řadě míst. Stojí provoz na trati z Bakova nad Jizerou do Jedlové. Zřejmě až do čtvrtečních 09:00 přetrvají i potíže na trati z Plzně do Českých Budějovic, kde stojí provoz v úseku z Horažďovic předměstí na Klatovsku do jihočeských Strakonic.

Potíže po bouřce jsou i na koridoru České Budějovice - Tábor - Praha, na trati byla zavedena náhradní autobusová doprava v úseku Tábor - Benešov. Jezdit bude kyvadlově, a to pravděpodobně až do dnešního poledne. Překážky se odstraňují také na trati Zdice - Protivín - Vráž u Písku - Čížová a na Šumavě v úseku na trati Strakonice-Volary.

Vlaky měly zpoždění

Na severu Moravy a ve Slezsku byl kvůli bouřce přerušen železniční provoz na třech místech. Mezi Třemešnou a Osoblahou na Bruntálsku a Dolním Benešovem a Hlučínem na Opavsku spadly na trať stromy. Na trati na Opavsku už byl provoz obnoven. Vlaky nejezdí ani mezi Dětmarovicemi a Petrovicemi u Karviné.

Značně omezen byl i provoz na hlavní trati z Kolína do Prahy, kde vlaky nabíraly zpoždění kvůli poruše zabezpečovacího zařízení po noční bouřce. Po 10:00 se situace začala zlepšovat.

 

Právě se děje

Další zprávy