Bouře ukončila tropy: Vykolejil vlak, ČEZ hlásí kalamitu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 7. 2015 11:11
Ve vykolejeném vlaku naštěstí nejeli žádní cestující. Popadané stromy komplikují dopravu na řadě míst republiky. Několik obcí je bez elektrického proudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Česká republika - Českem se v noci na středu přehnaly bouřky doprovázené silným větrem a deštěm, místy padaly kroupy. Popadané stromy a větve poté zkomplikovaly na řadě míst železniční i silniční dopravu. Práci přidělaly i energetikům. Společnost ČEZ kvůli poruchám, které na vedeních způsobila bouřka, vyhlásila v 08:00 kalamitní stav v okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná. Bez proudu jsou tam tisíce domácností a firma žádá o spolupráci na odstraňování poruch hasiče a externí firmy.

Celý ČEZ k ránu registroval kolem 70 poruch na vedeních vysokého napětí, přičemž 26 jich bylo na Moravě a 22 na východě Čech.

Právě popadané stromy a větve byly nejčastějším důvodem, proč hasiči po bouřce vyjížděli. Kvůli nim evakuovali i tábor na ostrově na Žernoseckém jezeře v Píšťanech na Litoměřicku a dva tábory u Nekoře na Orlickoústecku. Nikdo zraněn tam ale nebyl. Bouřka se nevyhnula ani stanovému městečku filmového festivalu v Karlových Varech. Desítky stanů tam zaplavila voda nebo je odfoukl vítr. Jejich obyvatelé museli strávit noc v buňkách správy koupaliště Rolava, v autech nebo pod pergolami.

Udeřilo přes 51 tisíc blesků

Podle přístrojů meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu udeřilo během noci více než 51 tisíc blesků. V Hodoníně na Chrudimsku a ve Věšíně na Příbramsku blesk uhodil do rodinných domů a zapálil je. Hasiči zasahovali i při požáru neobydleného rodinného domu v Okrouhlé na Českolipsku, zda i v tomto případě byl na vině blesk, vyšetřovatelé zjišťují. Všechny tři požáry se obešly bez zranění.

Blesk vyřadil z provozu i kabinovou lanovku na Ještěd, výluka je předběžně nahlášena do 12:00. V případě lanovky ale nejsou podobné události ničím výjimečným, její nosná lana za bouřky fungují jako hromosvody, a protože slouží zároveň jako komunikační, pravidelně blesk v takovém případě vypálí elektroniku zabezpečení.

Stromy blokovaly dopravu

Popadané stromy, které zablokovaly silnice, se hasičům ještě v noci podařilo většinou odstranit. Uzavřená po celé dopoledne ale ještě zůstane silnice mezi Sokolovem a Podstráním a hasiči doporučili uzavřít i silnici mezi Františkovými Lázněmi a Novým Drahovem.

Problémy na železnici kvůli stromům spadlým na tratě nebo na trakční vedení přetrvávají ale na řadě míst. Stojí provoz na trati z Bakova nad Jizerou do Jedlové. Zřejmě až do čtvrtečních 09:00 přetrvají i potíže na trati z Plzně do Českých Budějovic, kde stojí provoz v úseku z Horažďovic předměstí na Klatovsku do jihočeských Strakonic.

Potíže po bouřce jsou i na koridoru České Budějovice - Tábor - Praha, na trati byla zavedena náhradní autobusová doprava v úseku Tábor - Benešov. Jezdit bude kyvadlově, a to pravděpodobně až do dnešního poledne. Překážky se odstraňují také na trati Zdice - Protivín - Vráž u Písku - Čížová a na Šumavě v úseku na trati Strakonice-Volary.

Vlaky měly zpoždění

Na severu Moravy a ve Slezsku byl kvůli bouřce přerušen železniční provoz na třech místech. Mezi Třemešnou a Osoblahou na Bruntálsku a Dolním Benešovem a Hlučínem na Opavsku spadly na trať stromy. Na trati na Opavsku už byl provoz obnoven. Vlaky nejezdí ani mezi Dětmarovicemi a Petrovicemi u Karviné.

Značně omezen byl i provoz na hlavní trati z Kolína do Prahy, kde vlaky nabíraly zpoždění kvůli poruše zabezpečovacího zařízení po noční bouřce. Po 10:00 se situace začala zlepšovat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy