Živě: K suchu se připojil smog, na západě se objeví bouřky

Živě
Tropické počasí v České republice sledujeme v online zpravodajství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Tropické počasí pokračuje i tento týden. Voda v řekách stále klesá, sucho trápí už nejen zemědělce, ale i obce a kraje.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Během dne by se místy mohly objevit přeháňky a bouřky.

Nejvyšší teploty se vyšplhají na 31 až 35 °C, na jihovýchodě země ve čtvrtek teploty dosáhnou až ke 37 °C. Vát bude severovýchodní až východní vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

Tropické počasí v České republice sledujeme v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
19:40

Nejvyšší teploty dnes v Česku vystoupaly na 35 až 36 stupňů. Na jednom místě naměřili meteorologové hodnotu vyšší než 37 stupňů - v Řeži u Prahy zaznamenali 37,2 stupně. ČTK to dnes řekla meteoroložka Iveta Kodádková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Rekord podle ní padl na jedné stanici s více než třicetiletou měřicí tradicí. Ve Strání na Uherskohradišťsku bylo 35,6 stupně.

18:15

Ve Zlínském kraji byly dnes překonány teplotní rekordy na dvou stanicích. Ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 35,6 stupně a v Horní Bečvě na Vsetínsku 31,4 stupně Celsia. V obou případech byla překonána maxima z roku 2003, kdy ve Strání bylo 34,4 a v Horní Bečvě 31,3 stupně Celsia.

17:50

Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

17:15

V Plzeňském kraji ve čtvrtek meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Stejná výstraha již platí také na celé Moravě a na většině území Čech. Ozonu zřejmě večer ubude, v pátek se ale podle meteorologů bude situace opakovat.

15:14

Energetická skupina RWE přijala v ČR kvůli současném období vysokých teplot, extrémního sucha a dlouhotrvajícího počasí beze srážek mimořádná bezpečnostní opatření při činnostech na údržbě a opravách plynárenských zařízení. Cílem je eliminovat riziko vzniku požárů.

Nynější vlna veder ve střední Evropě se pomalu chýlí ke konci, na západě Německa již na odpoledne meteorologové nevylučují bouřky, které pak plně propuknou v noci na pátek. Výjimkou bude pouze východ Německa, kde bude ještě slunečno a teploty až 37 stupňů Celsia. Bouřky na východ dorazí až v noci na sobotu. Očekává se pokles teplot i pod dvacet stupňů. Bouřková fronta bude poté postupovat přes Českou republiku na východ. V Česku se postupné ochlazování čeká od soboty. Na Slovensku slibují meteorologové výraznější ochlazení až od pondělí.

Foto: Thinkstock
14:47

Jen v bavorských jezerech a řekách zahynulo podle DPA do začátku srpna nejméně 59 lidí. Lidé umírali i v Bodamském jezeře. Naopak bez utonulých se zřejmě obešla sezona u pobřeží Severního moře a Baltu.

"Z letošní rodinné dovolené v Chorvatsku - konkrétně na ostrově Pag. Jak já s manželkou, tak především naši synkové si moře moc užili." Autorem je Tomáš Havrda.
"Z letošní rodinné dovolené v Chorvatsku - konkrétně na ostrově Pag. Jak já s manželkou, tak především naši synkové si moře moc užili." Autorem je Tomáš Havrda. | Foto: Tomáš Havrda
14:35

Zatímco západ Německa se připravuje na příchod bouřek a ochlazení, východ země a také středoevropské státy nadále sužují tropická vedra. Například na Slovensku platí celoplošná nejvyšší výstraha před horkem. V Německu si horké léto dosud vyžádalo desítky utonulých.

14:24

Milionové škody způsobilo tuzemským pěstitelům okrasných rostlin nebývale teplé a suché počasí, kvůli kterému hynou květiny, keře i mladé stromy. Škody každým dnem narůstají a mohu se vyšplhat až na několik stovek milionů korun.

13:34

Se studenou frontou a bouřkami se bude v celé republice ve směru od západu na východ postupně ochlazovat. V sobotu budou na západě Čech nejvyšší denní teploty podle předpovědi ČHMÚ kolem 26 stupňů a ve zbytku Čech 28 až 32 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku ale bude stále horko, a to 33 až 37 stupňů. Až v neděli zřejmě i na východě republiky klesnou teploty pod třicítku a na začátku příštího týdne budou podle předpovědi dosahovat nejvýše k 26 stupňům.

"Noční bouřka." Autorem je čtenář Jan Dvořák.
"Noční bouřka." Autorem je čtenář Jan Dvořák. | Foto: Jan Dvořák
13:33

Pro celé Česko platí již ode dneška výstraha před vysokými teplotami, a to pro Čechy do pátečního večera a pro Moravu a Slezsko do sobotního večera. "Od pátečního večera začne velmi zvolna postupovat přes naše území k východu zvlněná studená fronta, která bude počasí u nás ovlivňovat až do úterý. V oblasti fronty se mohou vytvářet silné bouřky," sdělili meteorologové. Bouřky se ale mohou podle ústavu ojediněle objevit už dnes odpoledne, hlavně v Krkonoších.

13:33

Ústav vydal výstrahu před extrémními teplotami pro Prahu, Středočeský a Ústecký kraj a Českolipsko v Libereckém kraji, která platí od pátečního poledne do 21:00. Meteorologové očekávají, že v pátek budou teploty v celé republice v polohách pod 600 metrů nadmořské výšky dosahovat 34 až 38 stupňů, ale právě ve středních a severních Čechách mohou být místy i vyšší.

13:31

Ve středních a severních Čechách bude v pátek až přes 38 stupňů. Pak se sice bude ochlazovat, ale na Moravě a ve Slezsku bude i v sobotu až 37 stupňů. Vyplývá to ze čtvrteční výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). S ochlazením přijdou o víkendu bouřky.

Foto: Reuters
12:41

Oslavy Dne Brna, které mají v pátek a sobotu připomenout 370. výročí obléhání města Švédy v období třicetileté války, budou tentokrát bez ohňostroje. Pořadatelé ho z bezpečnostních důvodů zrušili, sdělila ve čtvrtek Alexandra Voňková z Turistického informačního centra města Brna. Nadále totiž kvůli sužujícím vedrům a suchu platí doba zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, kterou na začátku července vyhlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Foto: ignisbrunensis.cz
11:56

Jediné koupaliště mají letos k dispozici obyvatelé Ústí nad Labem. Využít mohou částečně zrekonstruovaný areál v části Brná. Druhé městské koupaliště ve čtvrti Klíše je celou sezónu uzavřeno kvůli kompletním opravám. Mezi Ústečany jsou oblíbená i přírodní koupaliště v nedalekém Chlumci a Varvažově. Nově letos lidé začali využívat jezero Milada u Chabařovic.

V jednoduché budově hradeckého koupaliště Flošna se nachází wellness studio, které skrývá saunu, parní kabinky či vířivé vany.
V jednoduché budově hradeckého koupaliště Flošna se nachází wellness studio, které skrývá saunu, parní kabinky či vířivé vany. | Foto: Správa nemovitostí Hradec Králové, příspěvková organizace
11:55

Na Vysočině ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Sykovec na Žďársku vyhlásili hygienici zákaz koupání. Ve vodě se tam masivně vyskytují sinice, jsou překročeny hodnoty zeleného barviva chlorofyl, na hladině se vytvořil vodní květ. Při koupání by lidem akutně hrozilo poškození zdraví.

11:54

Houby letos stále nerostou, kvůli dlouhotrvajícím extrémním horkům houbařská sezona ještě ani nezačala. Pokud ale začne pršet, je pořád naděje, že v září se houbaři dočkají.

Foto: Thinkstock
11:52

Na českých silnicích se v první polovině roku stalo přes 51 tisíc nehod, při kterých zemřelo 342 lidí. Počet úmrtí meziročně vzrostl o zhruba procento. Novinářům to dnes řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Na tragických následcích se podle něj podepisuje mimo jiné vlna veder, která zasáhla Česko v posledních týdnech.

11:51

Problémy kvůli horku mohou nastat i u autobusů. V několika případech se autobusům přehřála chladicí soustava. "Pokud dojde k technickým problémům v souvislosti s letním počasím, je autobus okamžitě nahrazen jiným vozem," uvedl technický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

11:42

Kvůli vysokým teplotám hrozí v Praze na několika místech vzdouvání tramvajových kolejnic. Nejhůř jsou na tom staré kolejnice, které vedro poškodí spíš než moderní, jež jsou uložené v travnatém pásu. Zaměstnanci kvůli možným poškozením častěji kontrolují třeba předmostí Hlávkova mostu nebo kolejnice v oblouku na Chotkově ulici.

Foto: Thinkstock
11:18

Rekordně teplé léto nebude mít zásadní dopad na sklizeň obilovin. Letošní rok sice nepřekoná loňský rekord, měla by být ale nižší jen o 4,3 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), o kterém si můžete více přečíst ZDE v článku.

Letos visí nad výsledkem otazník hlavně díky nevyzpytatelnému počasí. Na víkend hlásí bouřky, do té doby musí obilí pod štřechou. "Jenom dožínky nésó, co bévaly," povzdechne si po hanácky kombajnista Molinek.
Letos visí nad výsledkem otazník hlavně díky nevyzpytatelnému počasí. Na víkend hlásí bouřky, do té doby musí obilí pod štřechou. "Jenom dožínky nésó, co bévaly," povzdechne si po hanácky kombajnista Molinek. | Foto: Karel Toman
11:03

Rybník Suchý na Blanensku nemá vhodnou vodu ke koupání, vyplývá z výsledků měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Lidé by tam neměli do vody vstupovat. V ostatních přírodních koupalištích kraje se koupat dá. Horší kvalita vody je ve vodní nádrži Letovice na Blanensku a ve Vranovské přehradě na Bítově, Kopaninkách na Znojemsku, avšak voda by neměla způsobit žádné problémy.

10:44

Desítky lidí v Egyptě zemřely v důsledku veder. 

 

10:30

Kvůli dlouhodobému suchu vyhlásila také zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků již dříve i hranická radnice. Zákaz se týká nejen Bečvy, ale všech přilehlých toků, jako je Velička, Ludina či Opatovický potok. Vyhláška se dotkla nejen obyvatel Hranic, ale i dvou desítek okolních obcí včetně Hustopečí nad Bečvou či Teplic nad Bečvou. V části Lipníku nad Bečvou v Podhoří nesmějí lidé plýtvat vodou ani z veřejného vodovodu, důvodem je výrazný úbytek pitné vody v prameništi Peklo. Omezení související se stavem povrchové vody vydala také olomoucká radnice, týká se to části Trusovického potoka v úseku od Bělkovic-Lašťan po Olomouc, kde průtok vody klesl pod stanovené minimum.

Jevišovka, Plaveč-Culpovec
Jevišovka, Plaveč-Culpovec | Foto: Povodí Moravy
10:20

Město tak vyslyšelo doporučení Povodí Moravy, které už od konce července upozorňovalo na komplikace spojené s extrémně suchým obdobím a nepříznivou hydrogeologickou situací. "Z důvodů přetrvávajících klimatických podmínek vlivem kterých došlo ke kritickému snížení průtoků ve vodních tocích, přistoupil vodoprávní úřad k tomuto opatření. Dochází ke kyslíkovému deficitu a k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO). Pokud by podle něj sucho trvalo déle, byl by zákaz rozšířen i pro průmyslový odběr vody. Týkal by se tak například podniků, které využívají vodní zdroje pro svůj provoz.

10:19

S vodou z řek a potoků už nemohou volně nakládat kvůli přetrvávajícímu suchu ani obyvatelé šesti desítek obcí na Přerovsku. Přerov od dnešního dne vydal vyhlášku, jež zakazuje využívání povrchové vody ze všech toků a nádrží. Město přitom nevylučuje, že by v případě dalších problémů zákaz rozšířilo i na průmyslové podniky. Stejnou vyhlášku vydala již také hranická radnice, zákaz tam platí pro obyvatele dvou desítek obcí.

Foto: Povodí Moravy
10:18

I medvědi potřebují bazén.

10:18

Horké počasí zaplnilo o prázdninách koupaliště v krajském Zlíně. Zelené koupaliště v Bartošově čtvrti, Panorama na sídlišti Jižní Svahy i areál městských lázní nedaleko centra Zlína praskají ve švech. Návštěvnost venkovních areálů už překročila čísla za celou loňskou sezonu, řekl Lubomír Matoušek, ředitel zlínské městské společnosti Steza, která koupaliště provozuje.

10:17

Mezi pražskými koupališti je nejhorší voda v rybníku Šeberák. Naopak nejlepší je v koupalištích Motol, Radotín a v Šárce. Vyplývá to ze zjištění pražských hygieniků, které zveřejnili na svých internetových stránkách. V Radotíně ale byla kvůli nedostatku vody omezena kapacita koupaliště.

Foto: Michaela Hasíková/Economia
10:15

Lepší situace ohledně množství vody není lepší ani jinde ve střední Evropě. Na Slovensku tak zůstává splavný jen Dunajec, Váh a Hron od Banské Bystrice.

10:06

Pro vodáky zůstává splavná díky lipenské přehradě Vltava od Vyššího Brodu do Mělníka. Ohře je lépe splavná až pod Nechranicemi a Labe pod Jaroměří. Vodáci mohou zkusit ještě střední tok Berounky a dolní tok Otavy. Na Sázavě a Lužnici musí počítat s dlouhými mělčinami. Jizera je splavná až pod Bakovem. Na Moravu mohou vodáci vyrazit do Olomouce a na Dyji od novomlýnských nádrží. Odra lze splouvat až na polské straně.

Suchá Sázava. Ilustrační foto
Suchá Sázava. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek
10:05

Zvýšení hladin řek by mohl přinést vytrvalý déšť. Krátké bouřky, které se občas vyskytují, nynější sucho nevyřeší. "Doufejme tedy aspoň v občasný déšť, který by mohl vysychání alespoň zastavit," doplnil Jančar. Nynější stav na řekách podle něj dobře charakterizuje vtip, že všechny řeky v Česku jsou sjízdné, ale jen terénním autem.

10:04

Situace na řekách v Česku se vzhledem k přetrvávajícímu horku a suchu nemění. Vody je velmi málo, stav sucha je v podstatě na každém toku, výjimkou jsou jen úseky pod několika přehradami. Úhlava, Mže, Divoká Orlice, Moravice, Bečva, Radbuza, Úpa, Opava a Jihlava nejsou splavné vůbec.

Jihlava, jez Cvrčovice
Jihlava, jez Cvrčovice | Foto: Povodí Moravy
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 19:41
 

Právě se děje

Další zprávy