Na východě Česka v noci sněžilo, na silnice nižších tříd vyjely sypače

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 11:25
Silnice Vysočiny, Zlínského, Královéhradeckého a Olomouckého kraje pokrývá rozbředlý sníh. Silničáři vyslali sypače, komunikace nižších tříd jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Teploty se v krajích budou pohybovat lehce nad nulou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

V několika krajích vyjely sypače, po nočních sněhových přeháňkách jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem musela být znovu uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Ostatní silnice v kraji jsou sjízdné.

Silničáři upravují komunikace ve všech okresech Vysočiny. Na chemicky ošetřených vozovkách sníh taje, potvrdil dispečer krajské správy a údržby. Na tahu I/38 u Stonařova je vzpříčený kamion, jiné problémy v dopravě nemají silničáři hlášeny.

Teploty se na Vysočině k ránu držely kolem nuly. Přes den se budou objevovat sněhové nebo smíšené přeháňky zpočátku místy, později už jen ojediněle. Odpolední teploty se podle meteorologů budou pohybovat nejvýše mezi jedním až pěti stupni Celsia.

Mokré silnice v Olomouckém kraji

Sníh pokryl nad ránem také silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Počítat s ním musejí řidiči především na Šumpersku a Jesenicku, kde napadly podle dispečerů tři až čtyři centimetry sněhu. Na vozovkách leží po zásahu správců silnic rozbředlý sníh. Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé a mokré.

Na Jesenicku začalo sněžit nad ránem, stále jsou tam sněhové přeháňky. "Silnice v nižších částech okresu jsou holé a mokré. V polohách od 600 metrů nad mořem, tedy například na Červenohorském sedle či na Ostružné, napadly až čtyři centimetry sněhu," řekl ve čtvrtek dispečer jesenické správy silnic. Podobná situace je také na Šumpersku, tam podle dispečera napadly ve vyšších polohách tři centimetry a i v tomto okrese musejí řidiči stále počítat se sněhovými přeháňkami. "Na silnicích jsme prováděli plužení a posyp, leží na nich zbytky rozbředajícího sněhu," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Na rozdíl od řidičů sníh potěšil lyžaře. Ve vyšších částech Jeseníků napadlo až 15 centimetrů, v provozu jsou všechna střediska a nově také běžkařská magistrála z Ovčárny přes Švýcárnu až na Červenohorské sedlo. Na horách zatím stále platí první lavinový stupeň. V níže položených oblastech ale střediska stále zápolí s nedostatkem sněhu.

Sněžilo i na Vsetínsku

Také na Vsetínsku pokrývá silnice druhé a třetí třídy ve vyšších polohách ujetý sníh, v nižších partiích jsou na vozovkách zbytky sněhu po pluhování. Silnice jsou tak sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v jiných částech kraje jsou převážně holé a mokré nebo vlhké.

V kraji bylo dnes ráno zataženo, místy foukal slabý vítr a padaly dešťové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus dvou do plus tří stupňů Celsia. Odpoledne mají podle meteorologů stoupnout nejvýše na plus šest stupňů. Zpočátku budou na většině území, později místy sněhové přeháňky, v nižších polohách předpověď očekává déšť.

Nový sníh ve vyšších polohách Zlínského kraje výrazně zlepšil podmínky pro lyžaře. Díky nové vrstvě 20 až 30 centimetrů sněhu upraví provozovatelé běžkařské tratě na Pustevnách v Beskydech nebo Hostýnskou magistrálu. V ideálních podmínkách se také o víkendu poběží Karlovarská padesátka ve Velkých Karlovicích.

Naopak areály v nižších polohách kvůli dešti přišly o část technického sněhu a některé počítají poslední dny provozu.

Srážka na obchvatu Jičína

Sněžilo i v horských oblastech Královéhradeckého kraje. Na řadě vedlejších silnic leží vrstva sněhu, která je krytá posypem. Hlavní silniční tahy v kraji byly ve čtvrtek ráno většinou mokré. V Krkonoších a v Orlických horách klesly teploty několik stupňů pod nulu.

Sněhové přeháňky se v kraji čekají i přes den, v nižších polohách by mělo občas pršet. Teploty by se měly pohybovat od tří do šesti stupňů Celsia, na horách by mělo být kolem minus tří stupňů.

Dopravu motoristům od 6:30 komplikuje srážka osobního a nákladního auta na obchvatu Jičína na křižovatce s Konecchlumského ulicí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, průjezd kolem havárie je se zvýšenou opatrností.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy