Teplé počasí má v Česku podle meteorologů vydržet i v dalších týdnech

ČTK ČTK
6. 2. 2016 16:04
Meteorologové předpovídají, že teplé počasí, které v Česku panovalo na přelomu ledna a února bude dál pokračovat. "Týdenní průměry maximálních teplot se budou udržovat v některých dnech i výrazně nad nulou a týdenní průměry minimálních teplot budou převážně kolem bodu mrazu," shodují se meteorologové. Dlouhodobá průměrná teplota pro nadcházejí čtyři týdny je minus 0,1 stupně Celsia. Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňují odborníci.
Teplé počasí z posledního lednového a prvního únorového týdne bude podle meteorologů dál pokračovat. (Ilustrační foto)
Teplé počasí z posledního lednového a prvního únorového týdne bude podle meteorologů dál pokračovat. (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Teplé počasí z posledního lednového a prvního únorového týdne bude podle meteorologů dál pokračovat. Přechodně lze v příštích čtyřech týdnech očekávat ochlazení, ale teploty se udrží převážně nad dlouhodobým průměrem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

"Týdenní průměry maximálních teplot se budou udržovat v některých dnech i výrazně nad nulou a týdenní průměry minimálních teplot budou převážně kolem bodu mrazu. Celkově se tedy období očekává teplotně nadprůměrné," shodli se meteorologové.

Období do 6. března má být podle nich srážkově slabě nadprůměrné, přičemž úhrny srážek budou v jednotlivých týdnech kolísat mezi průměrnými a mírně nadprůměrnými hodnotami.

Dlouhodobá průměrná teplota pro nadcházejí čtyři týdny je minus 0,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1956, kdy průměr činil minus 9,5 stupně Celsia. V roce 1998 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 5,3 stupně nad nulou. Co se týče srážek, těch meteorologové naměřili zatím nejvíce v roce 1970 (87 milimetrů) a nejméně v roce 2003 (sedm milimetrů).

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy