Letošní zima byla teplá, tu loňskou však nepřekonala

Domácí Domácí
3. 3. 2015 11:28
Průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla +0,7 °C, což je o 1,9 stupně více než průměr z let 1971 až 2000.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Uplynulá zima patří podle meteorologů k nejteplejším v historii měření na území České republiky. Průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla +0,7 °C, což je o 1,9 stupně více než průměr z let 1971 až 2000.

I tak ale byla chladnější než ta předešlá, kdy se teploty pohybovaly lehce nad jedním stupněm. Předchozí zima měla průměrnou teplotu 1,2 stupně Celsia, což je 2,4 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Průměr "kazí" únor

V prosinci rtuť teploměru dosahovala průměrně k +2,1 °C, v lednu pak k +3 °C. Nechladnější byl únor se svými +0,8 °C, který celý teplotní průměr "kazí".

Od dlouhodobého průměru se odchýlil jen o 0,8 °C, zatímco prosinec 2014 byl teplejší o 2,1 °C než průměr a leden dokonce o 2,9 °C. "Zima 2014/2015 se řadí k nejteplejším za historii měření," konstatoval Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Slunce svítilo méně

Během letošní zimy meteorologové naměřili také podprůměrný úhor srážek. Napadlo nebo napršelo pouze 76,8 % dlouhodobého průměru, což se projevilo hlavně na horách v lyžařských areálech.

Tam se muselo uměle zasněžovat, na což si již v loňském roce stěžovali hlavně majitelé lyžařských center.

Kromě nízkého množství srážek si lidé užívali také méně slunce, podle přesných měření to bylo 87,5 procenta průměrných hodnot slunečního svitu.

Nejméně svítilo slunce v lednu, úhrn slunečního svitu byl v tomto měsíci jen 28 hodin, což je 64,3 % průměru. Naopak nejvíce svítilo slunce v únoru, a to 81,5 hodiny, což je 117,3 % dlouhodobého průměru.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy