České hory zasypal sníh. Na silnicích se objevuje náledí a ledovka, řidiči museli čekat na sypače

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2016 10:18
Dešťové, sněhové i smíšené srážky v kombinaci s teplotami kolem nuly komplikují sjízdnost některých silnic. Ve velké části horských oblastí leží vrstva sněhu, který napadl přes noc. Do hor by měli mít řidiči i sněhové řetězy, upozorňují silničáři. Většina ostatních silnic je v Česku sjízdná, silničáři však řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti. "Povrch silnic je vlhký nebo mokrý a mohl by namrzat," shodují se.
Ve většině  horských oblastí leží vrstva sněhu. (Ilustrační foto)
Ve většině horských oblastí leží vrstva sněhu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Na Šumavě v jižních Čechách připadlo v noci kolem 20 centimetrů sněhu, sněžilo i v Krušných horách, na Vysočině, v Jeseníkách nebo Beskydech. Na noční sněžení předem upozorňovali meteorologové a podle jejich předpovědi má padat sníh i během dne. Ráno byly ale silnice v regionech s opatrností sjízdné. Někde se ale tvoří ledovka a vlivem silného větru i sněhové jazyky. Stalo se i několik nehod.

Některé silnice ve středních Čechách jsou ve středu ráno sjízdné pouze s opatrností. "Jejich povrch je vlhký nebo mokrý a mohl by namrzat," varuje Ředitelství silnic a dálnic. Místy se ve středních Čechách tvoří náledí a ledovka. "Řidiči by měli být opatrní hlavně v lesních úsecích, křižovatkách a mostech," doplňuje ředitelství.

Na Vysočině leží po nočních sněhových přeháňkách rozbředlý sníh na silnicích nižších tříd, sněžení se vyhnulo jen Havlíčkobrodsku. Místy vozovky namrzají. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. "Řidičům v celém Kraji Vysočina doporučujeme jet se zvýšenou opatrností," upozornil dispečer krajské správy a údržby. Zledovatělý úsek nahlásili řidiči po ránu i u obce Výčapy na Třebíčsku. Auta tam stála a čekala na sypač.

Dešťové, sněhové i smíšené srážky a místy silný nárazový vítr ovlivňují sjízdnost komunikací v Plzeňském kraji. Všechny silnice jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Šumavě napadlo v nejvyšších partiích mezi pěti a deseti centimetry sněhu. "Sněhové jazyky hrozí zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku," upřesnil Otakar Zich, dispečer krajských silničářů. Nejintenzivnější sněžení čekají meteorologové během dneška, na hřebenech Šumavy může spadnout víc než 15 cm sněhu za 12 hodin.

Zbytky rozbředlého nebo ujetého sněhu pokrývají po nočních sněhových přeháňkách silnice ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka. V ostatních částech Olomouckého kraje jsou silnice holé a mokré, řidiči by ale i tam měli jezdit opatrně.

Několik nehod se ráno stalo i v Libereckém kraji, kde sice byly srážky jen mírné, ale ranní teploty byly kolem nuly a vozovky tam mohou namrzat. V horských oblastech na nich leží sníh.

Sníh bude padat i v průběhu středy

Ve Zlínském kraji silnice na horách Vsetínska pokrývá ujetý sníh. Řidiči by měli jet opatrně například na Soláň či na Pustevny.

V Ústeckém kraji komplikuje řidičům cestování ledovka. Ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Policie od rána řeší několik dopravních nehod. Sněží v Krušných horách, kde bude foukat také silný vítr. Silničáři mají v terénu veškerou techniku.

V Jihočeském kraji napadlo nejvíce sněhu na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Prachaticku. Místy až 20 centimetrů sněhu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu má dál padat. Většina ze 195 sypačů, které mají k dispozici krajští silničáři, je v terénu. Český hydrometeororologický ústav vydal na středu varování před silným sněžením, větrem a tvorbou sněhových jazyků.

Přes Karlovarský kraj od středečního rána přechází vlna srážek. Zatímco v nižších polohách jde o déšť nebo smíšené srážky, na horách silně sněží. "Zejména v okolí Božího Daru sníh zůstává na silnicích," upřesňují krajští silničáři. Podle předpovědi meteorologů se navíc sněhové přeháňky mají postupně dostat i do nižších poloh. Vznikat mohou i sněhové jazyky.

 

Právě se děje

Další zprávy