Meteorologové v Libereckém a Ústeckém kraji varují před ledovkou, na Moravě už ne

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2016 11:46
Meteorologové vydali varování před tvorbou ledovky v Libereckém a Ústeckém kraji. Teploty se tady pohybují kolem nuly a místy mrholí. Silnice jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Dopravní podnik města Brna, který v sobotu ráno nemohl prostřednictvím autobusů a trolejbusů obsloužit výše položené a odlehlé části Brna, v neděli žádné potíže nehlásí. Výrazně méně práce ale mají dnes ráno také záchranáři, kteří čelili v sobotu extrémnímu zatížení. Podle zveřejněných statistik měli za sobotu 282 výjezdů.
Ledovka. Ilustrační foto.
Ledovka. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ledovka, která v sobotu potrápila jižní a střední Moravu, hrozí nyní v Libereckém a Ústeckém kraji. Varování platné do pondělního dopoledne dnes vydal Český hydrometeorologický ústav. 

Jen se zvýšenou opatrností jsou v neděli ráno sjízdné silnice druhých a třetích tříd na Vysočině a na jižní Moravě. Teploty se pohybují kolem nuly a místy mrholí. Meteorologové vydali varování před tvorbou ledovky.

"V noci jsme měli v terénu 47 sypačů v okresech Jihlava, Žďár nad Sázavou a Třebíč," řekl dispečer krajských silničářů Vít Krištof a dodal, že v okresech Havlíčkův Brod a Pelhřimov sypače vůbec vyjíždět nemusely.

Právě ve Žďáru nad Sázavou a v Třebíči by podle Krištofa během neděle mohly vzniknout problémy související s ledovkou na silnících a mlhou. Teď se zde teploty pohybují okolo nuly. Varování meteorologů před tvorbou ledovky platí v kraji Vysočina do nedělní 14 hodin.

Ledovka hrozí také na jihu Moravy

Varování před ledovkou přicházejí také z rozhraní Znojemska a Třebíčska. Kalamitní situace ze soboty, kdy ledovka částečně ochromila brněnskou MHD, se ale neopakuje.

Dálnice D1 a D2 jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné bez omezení. Místy je dohlednost snížená kvůli mrholení. Dopravní podnik města Brna, který v sobotu ráno nemohl prostřednictvím autobusů a trolejbusů obsloužit výše položené a odlehlé části Brna, v neděli žádné potíže nehlásí. Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, který provozuje regionální linky, varuje před sníženou sjízdností na Znojemsku, Blanensku a Brněnsku.

Výrazně méně práce v neděli ráno mají také záchranáři, kteří čelili v sobotu extrémnímu zatížení. Podle zveřejněných statistik měli za sobotu 282 výjezdů.

"Hlášení o úrazech přijaly operátorky 119 a výjezdové týmy ošetřovaly 89 úrazů. Ostatní bylo vyřešeno poradou volajícím, kteří sami navštívili zdravotnické zařízení," uvedli záchranáři na svém webu. Většinou šlo o poranění hlavy a končetin po pádu na náledí.

 

Právě se děje

Další zprávy