Němci mají strach z chřipky, preventivně vybili 30 000 krůt

ČTK ČTK
7. 11. 2014 11:51
Jde o první případ od roku 2008, kdy se chřipkový virus objevil v Sasku.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty. | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín - Veterináři na severovýchodě Německa vybili na 30 000 krůt, u nichž se objevil vysoce nakažlivý chřipkový vir H5N8, napsala agentura DPA.

Tím zásah úřadů nekončí. Z preventivních důvodů hodlají zlikvidovat veškerou domácí drůbež v okruhu tří kilometrů od farmy, kde se nákaza objevila.

Chřipku zvěrolékaři zjistili ve výkrmně v obci Heinrichswalde ve spolkové republice Meklenbursko-Přední Pomořansko nedaleko hranic s Polskem.

První případ po šesti letech

Farma byla podle portálu listu Focus prvním ohniskem chřipkové nákazy v Německu od roku 2008, kdy se chřipkový vir objevil v Sasku.

Virus v Heinrichswalde veterináři lokalizovali poté, co farma počátkem listopadu nahlásila rostoucí úmrtnost drůbeže.

Úřady se k vybití krůt rozhodly z preventivních důvodů, aby se zabránilo šíření nemoci mezi drůbeží i případnému přenosu na člověka. Takové šíření nemoci sice zatím pozorováno nebylo, odborníci ho ale nemohou vyloučit.

Zmíněný typ viru H5N8 byl zjištěn letos poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny.

Na severovýchod Německa se podle veterinářů mohl dostat s kontaminovaným zbožím, vyloučen ale není ani přenos z člověka či od divokého ptactva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy