Němci mají strach z chřipky, preventivně vybili 30 000 krůt

ČTK ČTK
7. 11. 2014 11:51
Jde o první případ od roku 2008, kdy se chřipkový virus objevil v Sasku.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty. | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín - Veterináři na severovýchodě Německa vybili na 30 000 krůt, u nichž se objevil vysoce nakažlivý chřipkový vir H5N8, napsala agentura DPA.

Tím zásah úřadů nekončí. Z preventivních důvodů hodlají zlikvidovat veškerou domácí drůbež v okruhu tří kilometrů od farmy, kde se nákaza objevila.

Chřipku zvěrolékaři zjistili ve výkrmně v obci Heinrichswalde ve spolkové republice Meklenbursko-Přední Pomořansko nedaleko hranic s Polskem.

První případ po šesti letech

Farma byla podle portálu listu Focus prvním ohniskem chřipkové nákazy v Německu od roku 2008, kdy se chřipkový vir objevil v Sasku.

Virus v Heinrichswalde veterináři lokalizovali poté, co farma počátkem listopadu nahlásila rostoucí úmrtnost drůbeže.

Úřady se k vybití krůt rozhodly z preventivních důvodů, aby se zabránilo šíření nemoci mezi drůbeží i případnému přenosu na člověka. Takové šíření nemoci sice zatím pozorováno nebylo, odborníci ho ale nemohou vyloučit.

Zmíněný typ viru H5N8 byl zjištěn letos poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny.

Na severovýchod Německa se podle veterinářů mohl dostat s kontaminovaným zbožím, vyloučen ale není ani přenos z člověka či od divokého ptactva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy