Strom roku 2020 má překvapivého vítěze. Jabloň u hospody, kde kvete komunitní život

Strom roku 2020 má překvapivého vítěze. Jabloň u hospody, kde kvete komunitní život
Hospoda U Lidmanů je místem setkávání a společenských událostí. Příběhy lidí zde tiše sleduje jabloň, která v létě poskytuje místním stín a na podzim plody, které lze ochutnat v domácím štrúdlu.
Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.
Jablečný štrúdl nebo "staročeští rytíři" (moučník ze žemlí, jablek a marmelády) z místního ovoce jsou důležitou součástí machovské komunity
Jabloň začala plodit až po té, co pod ní pan Lidman zakopal hřebíky, aby měla dost železa, vyprávějí místní.
Foto: Marek Olbrzymek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 29. 10. 2020 16:08
Vítězství v anketě Strom roku si poprvé odnáší ovocný a zároveň nejmladší strom. Největší podporu veřejnosti získala Jabloň u Lidmanů, která si vybojovala 2 191 hlasů. Slavit mohou obyvatelé Machova na Náchodsku. Stříbro putuje Lípám v Hřebenech na Sokolovsku v Karlovarském kraji, bronz si odnáší dub Hugo z Lednice v Jihomoravském kraji.

Vítězná jabloň, kožená reneta zimní, již přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Ačkoliv letošní rok úrodě obecně moc nepřál, tak jabloň u Lidmanů je obsypaná jablky.

Jablečný štrúdl nebo "staročeští rytíři" (moučník ze žemlí, jablek a marmelády) z místního ovoce jsou důležitou součástí komunity a můžete si je vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Strom do ankety přihlásila Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války.

"Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," vzpomíná Jaroslav Lidman. Stromy se tehdy vozily z druhé strany hranice, z Kaltwasser (Studená Voda), protože byly odolnější vůči zdejšímu počasí. Když se dovezly z české strany, tak většinou nevydržely dlouho a méně plodily.

Nejen letošního vítěze, ale všech dvanáct hrdých finalistů v anketě Strom roku pojí silný příběh i zájem okolí. Přesvědčit se o tom mohli diváci při premiéře slavnostního vyhlášení na www.stromroku.cz, kde je nyní k dispozici jeho záznam. Prostřednictvím ankety se Nadace Partnerství snaží podporovat a motivovat veřejnost k péči o významné stromy a k novým výsadbám. Díky tomu se v letošním zpoplatněném hlasování sešlo 190 tisíc korun, které stromové komunity získají zpět v podobě grantů na výsadby.

"Peníze získané prostřednictvím DMS a online hlasování putují na výsadbu a péči o stromy a aktivity s tím spojené. Na jaře příštího roku otevře Nadace Partnerství grantovou výzvu Sázíme budoucnost určenou všem letošním finalistům a držitelům titulu Strom hrdina. Vítězná jabloň si navíc odnese poukaz na arboristické ošetření a postupuje do zimního kola o Evropský strom roku, který naposledy ovládla Chudobínská borovice z Vysočiny," doplnila koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

"O vítězi rozhoduje hlavně schopnost ambasadorů stromů přesvědčit své okolí. Jak ukázal příklad loňské vítězky Chudobínské borovice ze Žďárska, kdy její fanoušci byli schopni nadchnout celou Vysočinu, a nakonec i celou republiku a potažmo i Evropu," říká koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Nominace pro nadcházející kulatý 20. ročník ankety se spustí tradičně s prvním jarním dnem příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy