Zbraň proti podvodům ve směnárnách připravíme sami, vzkazuje vláda opozici

ČTK ČTK
14. 3. 2018 10:17
Poslanci STAN navrhli, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka měla bránit zejména turisty před směnárnami, které nabízejí nevýhodné kurzy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda se dnes postavila odmítavě k návrhu poslanců Starostů a nezávislých (STAN), který měl posílit práva klientů směnáren.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před jednáním vlády uvedla, že sice souhlasí se záměrem předkladatelů, zákon ale nepovažuje za dobře připravený a problematika by se měla řešit komplexněji. Konečné slovo při projednávání zákona bude mít i přes negativní stanovisko vlády sněmovna.

Poslanci STAN navrhují, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy.

Předloha podle autorů reaguje na stanovisko České národní banky, které vychází z jejích kontrol. "Problém se týká zejména zahraničních turistů a typicky či nejčastěji centra hlavního města Prahy," napsali v důvodové zprávě.

Dostálová při příchodu na jednání vlády novinářům řekla, že se některé směnárny nechovají poctivě k zákazníkům a že s věcným záměrem zákona souhlasí. "Když máme ochranu spotřebitele a do 14 dnů můžete odstoupit od jakéhokoli obchodu, protože jste si to rozmyslel, tak nevím, proč něco podobného by nemělo být u směnáren," uvedla.

Chtěla by ale normu lépe zpracovat. "Ten zákon není úplně kvalitně připraven," řekla s odvoláním na stanovisko vládních legislativců. Podle něj by se podoba normy neměla nechávat jen na zpracování ve sněmovně, ale měla by se připravit ve spolupráci s vládními právníky.

Novela připravená poslanci STAN stanoví, že součástí dokladu o směně peněz, který vydává směnárník klientovi, bude povinně datum a čas. V případě, že by dvouhodinová lhůta pro zrušení obchodu končila po provozní době směnárny, klient by mohl uplatnit právo storna následující den v první provozní hodině.

Směnárník by musel podle novely spotřebiteli vrátit proti vyměněným penězům celou částku včetně poplatků a vydat mu doklad o odstoupení a vypořádání. Za nesplnění navrhovaných povinností by provozovateli směnárny hrozila podle předlohy až milionová pokuta.

Vláda ve svém stanovisku k novele uvedla, že důvodová zpráva k návrhu neobsahuje důkladné vyhodnocení současného stavu i dopadů případných změn. Argumentuje také tím, že poslanecký návrh by směnárny neúměrně zatížil ze strany zákazníků jednajících spekulativně.

Vláda také uvedla, že už do legislativního procesu vložila vlastní novelu zákona o směnárenské činnosti, která má také víc chránit klienty. Tento návrh obsahuje úpravu podmínek odstoupení od smlouvy. Kabinet by se jím měl zabývat do konce června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy