Zbraň proti podvodům ve směnárnách připravíme sami, vzkazuje vláda opozici

ČTK ČTK
14. 3. 2018 10:17
Poslanci STAN navrhli, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka měla bránit zejména turisty před směnárnami, které nabízejí nevýhodné kurzy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda se dnes postavila odmítavě k návrhu poslanců Starostů a nezávislých (STAN), který měl posílit práva klientů směnáren.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před jednáním vlády uvedla, že sice souhlasí se záměrem předkladatelů, zákon ale nepovažuje za dobře připravený a problematika by se měla řešit komplexněji. Konečné slovo při projednávání zákona bude mít i přes negativní stanovisko vlády sněmovna.

Poslanci STAN navrhují, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy.

Předloha podle autorů reaguje na stanovisko České národní banky, které vychází z jejích kontrol. "Problém se týká zejména zahraničních turistů a typicky či nejčastěji centra hlavního města Prahy," napsali v důvodové zprávě.

Dostálová při příchodu na jednání vlády novinářům řekla, že se některé směnárny nechovají poctivě k zákazníkům a že s věcným záměrem zákona souhlasí. "Když máme ochranu spotřebitele a do 14 dnů můžete odstoupit od jakéhokoli obchodu, protože jste si to rozmyslel, tak nevím, proč něco podobného by nemělo být u směnáren," uvedla.

Chtěla by ale normu lépe zpracovat. "Ten zákon není úplně kvalitně připraven," řekla s odvoláním na stanovisko vládních legislativců. Podle něj by se podoba normy neměla nechávat jen na zpracování ve sněmovně, ale měla by se připravit ve spolupráci s vládními právníky.

Novela připravená poslanci STAN stanoví, že součástí dokladu o směně peněz, který vydává směnárník klientovi, bude povinně datum a čas. V případě, že by dvouhodinová lhůta pro zrušení obchodu končila po provozní době směnárny, klient by mohl uplatnit právo storna následující den v první provozní hodině.

Směnárník by musel podle novely spotřebiteli vrátit proti vyměněným penězům celou částku včetně poplatků a vydat mu doklad o odstoupení a vypořádání. Za nesplnění navrhovaných povinností by provozovateli směnárny hrozila podle předlohy až milionová pokuta.

Vláda ve svém stanovisku k novele uvedla, že důvodová zpráva k návrhu neobsahuje důkladné vyhodnocení současného stavu i dopadů případných změn. Argumentuje také tím, že poslanecký návrh by směnárny neúměrně zatížil ze strany zákazníků jednajících spekulativně.

Vláda také uvedla, že už do legislativního procesu vložila vlastní novelu zákona o směnárenské činnosti, která má také víc chránit klienty. Tento návrh obsahuje úpravu podmínek odstoupení od smlouvy. Kabinet by se jím měl zabývat do konce června.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 33 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 51 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy