Zbraň proti podvodům ve směnárnách připravíme sami, vzkazuje vláda opozici

ČTK ČTK
14. 3. 2018 10:17
Poslanci STAN navrhli, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka měla bránit zejména turisty před směnárnami, které nabízejí nevýhodné kurzy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda se dnes postavila odmítavě k návrhu poslanců Starostů a nezávislých (STAN), který měl posílit práva klientů směnáren.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před jednáním vlády uvedla, že sice souhlasí se záměrem předkladatelů, zákon ale nepovažuje za dobře připravený a problematika by se měla řešit komplexněji. Konečné slovo při projednávání zákona bude mít i přes negativní stanovisko vlády sněmovna.

Poslanci STAN navrhují, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy.

Předloha podle autorů reaguje na stanovisko České národní banky, které vychází z jejích kontrol. "Problém se týká zejména zahraničních turistů a typicky či nejčastěji centra hlavního města Prahy," napsali v důvodové zprávě.

Dostálová při příchodu na jednání vlády novinářům řekla, že se některé směnárny nechovají poctivě k zákazníkům a že s věcným záměrem zákona souhlasí. "Když máme ochranu spotřebitele a do 14 dnů můžete odstoupit od jakéhokoli obchodu, protože jste si to rozmyslel, tak nevím, proč něco podobného by nemělo být u směnáren," uvedla.

Chtěla by ale normu lépe zpracovat. "Ten zákon není úplně kvalitně připraven," řekla s odvoláním na stanovisko vládních legislativců. Podle něj by se podoba normy neměla nechávat jen na zpracování ve sněmovně, ale měla by se připravit ve spolupráci s vládními právníky.

Novela připravená poslanci STAN stanoví, že součástí dokladu o směně peněz, který vydává směnárník klientovi, bude povinně datum a čas. V případě, že by dvouhodinová lhůta pro zrušení obchodu končila po provozní době směnárny, klient by mohl uplatnit právo storna následující den v první provozní hodině.

Směnárník by musel podle novely spotřebiteli vrátit proti vyměněným penězům celou částku včetně poplatků a vydat mu doklad o odstoupení a vypořádání. Za nesplnění navrhovaných povinností by provozovateli směnárny hrozila podle předlohy až milionová pokuta.

Vláda ve svém stanovisku k novele uvedla, že důvodová zpráva k návrhu neobsahuje důkladné vyhodnocení současného stavu i dopadů případných změn. Argumentuje také tím, že poslanecký návrh by směnárny neúměrně zatížil ze strany zákazníků jednajících spekulativně.

Vláda také uvedla, že už do legislativního procesu vložila vlastní novelu zákona o směnárenské činnosti, která má také víc chránit klienty. Tento návrh obsahuje úpravu podmínek odstoupení od smlouvy. Kabinet by se jím měl zabývat do konce června.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy