Vyplatí se výměna jističů kvůli novým tarifům elektřiny? Zaplatíte tisíce, abyste ušetřili

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 2. 2016 6:15
Elektrikáři jsou opatrní, a i když výměnu povolí, investice do nového jističe se vrátí až za několik let. Ani Energetický regulační úřad nepředpokládá, že nové tarify povedou domácnosti k masovým výměnám jističů. Kritici volají po stažení návrhu. Regulátor se brání, že míří hlavně na firmy.
Foto: Thinkstock

Praha – Se změnou jističe buďte opatrní, do budoucna se nemusí vyplatit. Takové doporučení dostal redaktor online deníku Aktuálně.cz od elektrikářů, když testoval, jak náročná může být změna jističe v bytě. Právě ke snížení kapacity jističů chce mimo jiné od příštího roku motivovat Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle distributorských firem ČEZ, E.ON a PRE má až pětina domácností nadhodnocený jistič. Právě tím argumentuje regulační úřad, když obhajuje své návrhy nových tarifů.

Zajímali jsme se, jak může zareagovat domácnost s průměrnou roční spotřebou 2000 kWh, která si podle kalkulačky na webu ERÚ po chystané změně připlatí za elektřinu zhruba pětinu (1200 korun ročně).

Budete muset přemýšlet

"Když doma vaříte na elektřinu, máte k tomu pračku, myčku, kávovar a rychlovarnou konvici, pak si můžete teoreticky snížit nejběžnější jistič 3x25 A na 3x20 A. Ale když v budoucnu přikoupíte třeba ještě sušičku, můžete mít problém a jistič vám už nemusí stačit," říká jeden z oslovených elektrikářů.

Nedostatečný jistič přitom povede k tomu, že elektřina často vypadává. Členové domácnosti pak musí přemýšlet nad tím, které spotřebiče mohou mít "puštěné" současně.

Další otázkou je, na kolik případná výměna za menší jistič přijde. "Jestli bude rozdíl v platbě jen kolem tisícikoruny, pak bych do toho nešel," myslí si další z oslovených elektrikářů. Zmíněná průměrná domácnost může změnou jističe na 3x20 A ušetřit na platbách za elektřinu něco přes tisícovku ročně. Bude jí pak trvat zhruba tři až pět let, než se jí investice do výměny vrátí.

Samotná výměna vyjde na zhruba tři tisíce korun. Dalších zhruba 1000 korun zaplatíte elektrikáři za to, že vám přijde domů změřit, jak velký jistič potřebujete. "To se dělá tak, že se najednou zapnou všechny spotřebiče a zjistíme, jaký maximální příkon musíte mít zajištěný, aby vám doma nevypadávaly pojistky," vysvětluje elektrikář.

Aby se změna jističe skutečně vyplatila, muselo by se podle jednoho z oslovených elektrikářů přejít z třífázového jističe na jednofázový. "To ale dává smysl jen u bytů s malou spotřebou, které elektřinu nepoužívají k vaření. A je otázka, kolik takových domácností bude - jističe instalují vždy elektrikáři, kteří vědí, co dělají," dodává. Například jednočlenná domácnost se spotřebou 1000 kWh za rok by přechodem z jističe 3x20 A na jistič 1x25 A výrazně ušetřila a po navržené změně by místo 8392 korun zaplatila 5841 korun.

Pokud elektrikář výměnu jističe schválí, tak starý jistič odplombuje (se souhlasem distributorské firmy – stačí to oznámit telefonicky), jistič vymění a distributor zhruba do 14 dnů nový jistič opět zaplombuje.

Začněte znovu a jinak

Ani Energetický regulační úřad přitom nepředpokládá, že by domácnosti hromadně měnily jističe k začátku roku 2017, kdy mají začít platit nové tarify. "Distributoři odhadují, že u domácností je počet nadhodnocených jističů někde mezi 10 až 20 procenty, ale neočekávají, že domácnosti budou hromadně měnit jističe. Určitě to neočekávají u těch nejmenších odběratelů, ani to není ničím cílem," říká Ondřej Touš, ředitel odboru elektroenergetiky, který na ERÚ změnu tarifní struktury připravuje.

Regulátor počítá s tím, že návrh nových tarifů zveřejněný v lednu ještě změní. "Nový systém nebude zaveden, pokud by měl významně poškodit určitou skupinu odběratelů," říká Touš, podobně se vyjádřila také šéfka úřadu Alena Vitásková. Regulátor nyní od lidí sbírá připomínky - jen během ledna jich přišlo na pět tisíc. Distributorské firmy také pro ERÚ chystají analýzu z dat, která mají o svých zákaznících. Konkrétnější souhrnná čísla, na které domácnosti chystané změny nejvíce dopadnou, ERÚ dosud nezveřejnil.

I proto kritici návrhů chtějí po ERÚ zásadní změnu přístupu. "Je načase, aby úřad návrh stáhl a přípravu začal znovu a zcela jinak: s ohledem na dopady na všechny odběratele, v otevřené široké debatě a s úplnými údaji o skutečných nákladech na provoz sítě od distributorů," vyzývá Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Platba podle jističe je spravedlivá

Porovnání, jak by návrhy nových tarifů dopadly na jednotlivé skupiny, už mají hotové v Pražské energetice (PRE). "Výsledek je, že by za distribuční sazby ušetřila většina podnikatelů, která dnes vlastně do určité míry „dotuje“ domácnosti," říká mluvčí společnosti Petr Holubec.

"U domácností by za distribuci ušetřily především ty, které mají lehce nadprůměrnou a vyšší spotřebu v jednotarifové sazbě. Ve dvoutarifních sazbách by ušetřili zákazníci s akumulačním vytápěním a s přímotopným vytápěním," dodává Holubec.

PRE pro regulační úřad připraví vlastní návrh změn v tarifech tak, aby dopad na spotřebitele s malou a nižší než průměrnou spotřebou nebyl tak dramatický. Firma ale souhlasí s tím, aby se platby za elektřinu více odvíjely od velikosti jističe. "Požadavky odběratele na množství elektřiny určuje jistič a platba za jeho velikost je spravedlivá," říká.

Tlačíme hlavně na firmy

Podle Touše jde regulačnímu úřadu hlavně o to, aby své požadavky na přenosovou síť změnily firmy, u nichž je rezervovaná kapacita až dvakrát nadhodnocená proti reálnému využití. Předpokládá, že k požadované změně chování by u firem mělo dojít do dvou let. "Velkoodběratelé jsou "energeticky zdatní" zákazníci, kteří ve většině případů mají i specializované odborníky. Proto si myslíme, že změna u této kategorie zákazníků bude poměrně rychlá," dodává Touš.

Následné úspory pak podle Touše distributorské firmy budou investovat do nových technologií, do takzvaných chytrých sítí, z čehož podle něj budou profitovat všichni - distributoři i jejich zákazníci.

Jako silnice? Porovnání prý nesedí

Publicista Jiří Hlavenka v textu na webu iHNed.cz tvrdí, že investice do distribuční sítě nevycházejí z celkového rezervovaného příkonu, tedy podle součtu velikosti jističů. Odmítá tak jeden z hlavních argumentů ERÚ i distributorů.

"Přenosová soustava se dimenzuje na spotřebu reálnou, která s kapacitou jističů nic společného nemá - právě tak jako silnice, dálnice, křižovatky a podobně se dimenzují na reálný provoz, nikoli na případ, kdy všichni řidiči v jednu vteřinu sednou do aut a vydají se na cestu. Dimenzuje se na praktické maximum, nastávající v reálných podmínkách, nikoli na maximum teoretické," uvádí Hlavenka.

Podle Touše ale Hlavenka nemá pravdu. "Dimenzování elektrizační soustavy odpovídá několikaletým plánům rozvoje soustavy," říká. S Hlavenkou nesouhlasí ani provozovatel přenosové soustavy ČEPS. "S eventualitou využití všech rezervovaných příkonů se při návrhu dimenzování přenosové soustavy počítá. Pokud k tomuto stavu dochází, tak v době zimních měsíců a spolehlivost je zajištěna tím, že nejsou v zimě plánovány dlouhodobé opravy zařízení přenosové soustavy," reaguje Barbora Peterová, mluvčí ČEPS.

Podle Peterové nesedí ani porovnání se silnicemi a dálnicemi. "U přenosové soustavy nelze připustit „kolonu“ nebo významné omezení v době rekonstrukce. Silnice může mít nedostatečnou kapacitu pro dopravu do velkého města v době ranní špičky, avšak přenosová soustava nemůže obyvatelům tohoto velkého města nebo jeho části každé ráno a odpoledne přerušit nebo omezit dodávku na několik hodin," vysvětluje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Nové tarify pro placení elektřiny vedou k motivaci nespořit elektrickou energií, to je principiálně špatně, říká Štěpán Chalupa. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 6 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy