Vánoce a Silvestr na horách: Projděte si, kde je volné ubytování a kolik zaplatíte

Iva Špačková Iva Špačková, Markéta Řeháková
7. 12. 2017 7:45
Hotely v Krkonoších, v Jizerských a Orlických horách jsou na Silvestra už ze dvou třetiny plné. Naopak na Štědrý den v nich je místa ještě dost. O Beskydy je zatím zájem nejmenší, nicméně silvestrovskou oslavu tam jde pořídit vůbec nejdráže v Česku.
Obsazeno. (ilustrační foto)
Obsazeno. (ilustrační foto) | Foto: Previo

Praha - Chcete-li letošní Vánoce strávit na tuzemských horách, máte ještě velkou šanci najít ubytování v tamních hotelech či penzionech. Naopak na Silvestra už je možností mnohem méně. Volněji je v Beskydech či Jeseníkách.

Vyplývá to z dat společnosti Previo, která má přes sesterskou organizaci Hotel.cz přístup k datům více jak pěti tisíc ubytovacích zařízení v České republice. 

Foto: Previo

Češi podle čísel tráví většinou Štědrý den doma a na hory jich vyráží málo. "Nejsou zvyklí trávit vánoční svátky mimo domov. Hotely a penziony v celé republice hlásí na Štědrý den obsazenost těsně pod třicet procent," říká Jiří Šindelář, obchodní ředitel společnosti Previo. 

Některým ubytovacím zařízením se skoro ani nevyplatí udržovat personál na místě, protože obsazenost se pohybuje na hranici patnácti procent - jako třeba v Beskydech a na Valašsku či v Jeseníkách. Naopak Orlické hory jsou na Štědrý den obsazeny už nyní více než z šedesáti procent.

Po vánočních svátcích se však horské ubytovny rychle zaplňují, každý den stoupne jejich obsazenost zhruba o pět procent. Touha lidí zalyžovat si a oslavit příchod Nového roku na čerstvém vzduchu pak vrcholí na Silvestra. 

"Jizerky jsou obsazeny z 76 procent, Orlické hory z 72 procent. Krkonoše jsou obsazeny ze dvou třetin. Jedná se však o průměr za celou oblast - atraktivní hotely a pensiony v blízkosti běžkařských stop nebo sjezdovek již mají plno, nebo jim zbývá prodat posledních pár lůžek," upřesňuje Šindelář.

Zatímco Jizerské hory jsou na Silvestra nejvíce obsazeny už tradičně, na oblibě nyní výrazně získávají Orlické hory. Loni byly obsazeny zhruba z poloviny, letos už ze tří čtvrtin. Zájem o ně roste z několika důvodů. Například proto, že hotely a penziony prošly rekonstrukcí a nabídly nové služby. Hosté tak za dobré ceny získávají velmi dobrý standard, uvádí firma.

Foto: Previo

Hotely navíc získávají na internetu velmi dobré hodnocení od zákazníků, které se u čtyřhvězdičkových hotelů pohybuje v rozmezí od 89 do 98 procent. "Pro hoteliéry jsou recenze jedna ze zásadních věcí. Jejich hosté si totiž pobyt rezervují převážně po internetu, tedy podle hezkých fotek a dobrých recenzí," popisuje současné chování zákazníků Šindelář. 

Naopak nejmenší zájem mají lidé zatím o Beskydy, kde jsou volné dvě třetiny lůžek. Nicméně i zde platí, že obsazenost strmě roste s atraktivitou lokality. Oblíbená lyžařská centra tak budou z velké části plná i tam. Menší zájem zatím hlásí také Jeseníky.

Foto: Previo

Ceny pobytů pro nežádanější silvestrovskou noc se liší podle lokality. V průměru je nejdražší ubytování v hotelech v Jizerských horách. Za noc zaplatíte od 590 do 9800 korun, průměrná cena se pak pohybuje kolem čtyř tisíc korun. Pensiony v Jizerských horách vycházejí podstatně příznivěji - noc se dá pořídit průměrně za necelých 1200 korun.

Hotely v Krkonoších mají zhruba o deset procent volnější kapacitu, noc tedy nabízejí průměrně za 3000 korun. Zpravidla levněji je pak na všech ostatních českých horách - noc v hotelu vyjde kolem 1800 korun, v penzionu pak od 900 do 1200 korun.

V nejatraktivnějších lokalitách však cena zaplacená za apartmán může výrazně převýšit průměr. Například v Krkonoších se cena hotelového apartmánu může vyšplhat i přes 10 700 korun a v Beskydech za takové luxusní ubytování pro dva zaplatíte 10 500 Kč. Nejdražší penzion pak zákazníci naleznou v Krkonoších, maximální cena tam dosahuje 20 000 Kč.  

U silvestrovských nocí, které se většinou prodávají v balíčku spolu s oslavou, se do ceny promítá nákladnost večera. Záleží tak na tom, jak kvalitní a drahá je večeře, zda se servíruje sekt, jaká kapela hostům hraje a kdo večer moderuje. Záleží i na tom, jak velké výhry se dají získat v tombole.

"Pro hoteliéry je náplň večera zásadní. Když na webovky nebo na plakát napíší, že jim večer zahraje Mig21 nebo ho bude moderovat Marek Eben, tak mají šanci nalákat více hostů a prodat lůžka za vyšší ceny," vysvětluje Šindelář.

Cizinci se ubytovávají o svátcích hlavně v Krkonoších, přestože i tam stále převládají tuzemští hosté. Podle dat společnosti Previo oslaví silvestrovskou noc v Krkonoších především návštěvníci z Česka (78 %), Německa (15 %) a Polska (5 %). Mezi zbylými procenty najdeme nejvíce Britů, Nizozemců a Rusů. 

 

Právě se děje

Další zprávy