Úspory českých domácností rostou, zjistilo ministerstvo

Petr Kučera Petr Kučera
7. 6. 2014 20:17
Největší část úspor mají tuzemské domácnosti uloženy na netermínovaných vkladech. Roste také podíl penzijního připojištění.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Celkové úspory českých domácností v loňském roce opět vzrostly. Oproti předchozímu roku se zvýšily o 4,6 procenta na 2,6 bilionu korun. Ještě v roce 2008 to přitom bylo těsně nad dvěma biliony.

Uvádí to Zpráva o vývoji finančního trhu, kterou zpracovalo ministerstvo financí.

Největší část úspor – přes dvě pětiny (40,5 procenta) – mají tuzemské domácnosti uloženy na netermínovaných vkladech, tedy typicky na běžném nebo spořicím účtu v bance, kde si je mohou kdykoliv vybrat.

Roste podíl penzijního připojištění

Další desetinu (10,3 procenta) peněz mají lidé uloženu na termínovaných vkladech, kde jsou po určitou dobu vázány, případně si je lze předčasně vybrat s určitou sankcí. Podíl těchto vkladů ale od roku 2008, kdy na ně připadalo 15,4 procenta, klesl právě ve prospěch netermínovaných (tehdy 32,2 procenta).

Na stavebním spoření měli Češi ke konci loňského roku uloženo 16,4 procenta úspor, na životním pojištění 10,9 procenta, v penzijním připojištění 10,8 procenta (v roce 2008 šlo jen o 9,1 procenta) a v podílových fondech 8,8 procenta. Dalších 2,4 procenta pak připadá na vklady v cizí měně.

Zadlužení roste, ale pomaleji

Celkové zadlužení domácností u bank a nebankovních finančních institucí vzrostlo ke konci loňského roku o 3,3 procenta na 1,3 bilionu korun, nicméně dynamika růstu opět mírně klesla.

Relativní úroveň zadlužení domácností vztažená k velikosti domácí ekonomiky, která nepřímo odráží i příjmy domácností a tím jejich schopnost své finanční závazky splácet, je v Česku ve srovnání se zbytkem Evropské unie stále relativně nízká, uvádí ministerstvo. Loni dokonce mírně klesla na 29,4 procenta HDP. Nejhůře jsou na tom Kypr a Dánsko, kde zadlužení přesahuje 125 procent HDP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy