Účet od nové české banky je už skutečně zadarmo

Petr Kučera Petr Kučera
7. 2. 2011 13:40
Fio banka oficiálně spouští síť vlastních bankomatů, výběry budou zdarma

Praha - Běžný účet od Fio banky je od tohoto týdne už skutečně zadarmo. Lidé už nebudou muset platit jediný, byť nízký šestikorunový poplatek za každý výběr z vlastního bankomatu.

Fio banka totiž zprovoznila vlastní síť šedesáti bankomatů ve spolupráci se společností Pharro. Zdarma bude maximálně deset výběrů v kalendářním měsíci.

Banka dosud vlastní síť neměla a spolupracovala v této oblasti se skupinou ČSOB - za výběry z těchto bankomatů platili klienti šest korun. "Partnerství s ČSOB nadále trvá," říká Marek Polka, ředitel klientské divize Fio banky. Nemění se ani třicetikorunový poplatek za výběr z jiných bankomatů než Pharro nebo ČSOB.

Většina ze šedesáti bankomatů společnosti Pharro je umístěna na frekventovaných místech v centrech měst, v nákupních galeriích nebo důležitých dopravních uzlech. Ani jediný však zatím není v Jihočeském a Středočeském kraji či na Vysočině, ve Zlínském kraji je pouze jediný v obci Morkovice-Slížany.

"Do konce roku by se síť mohla rozrůst zhruba o padesát bankomatů, zejména v pobočkách Fio banky nebo v jejich blízkosti," dodává Polka.

Nová jednička na trhu

Lidé tak získají náhradu a novou jedničku na trhu co do nulových poplatků za základní služby poté, co Poštovní spořitelna výrazně omezila svůj Osobní účet zadarmo. Ten zůstane od dubna bezplatný jen pro klienty, jejichž průměrný měsíční zůstatek neklesne pod 15 tisíc (podrobněji v tomto článku).

Při splnění určitých podmínek nabízí standardní účet s nulovými poplatky také mBank (podrobněji jsme o účtech zdarma na českém trhu psali v tomto článku).

Fio banka navazuje na předchozí činnost stejnojmenné družstevní záložny a burzovní společnosti, na českém trhu působí už od roku 1993. V květnu loňského roku získala bankovní licenci, nyní má přes 80 tisíc klientů.

Snadnější cesta pro nové klienty

Fio je společně s mBank jedinou tuzemskou bankou, která aktivně a bez výraznějších omezujících podmínek nabízí nejen bezplatné vedení běžného účtu, ale také nulové poplatky za základní služby, zejména příchozí a odchozí platby.

Přesto paradoxně právě tyto dvě nejlevnější banky jako jediné nepřistoupily ke Kodexu mobility klientů. Ten umožňuje snadný přechod mezi bankami - zjednodušeně řečeno zájemce přijde pouze do nové banky a ta za něj sama zařídí vše potřebné včetně převedení trvalých příkazů či inkas (nicméně nezůstane mu dosavadní číslo účtu).

"Ke kodexu přistoupíme během několika málo dnů. Vedení banky už to schválilo, čekáme jen na konec jednání o našem vstupu do České bankovní asociace, které je pro kodex podmínkou," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Ján Franek.

Mimo Kodex mobility tak zůstane jen mBank, ačkoliv na českém trhu působí už od listopadu 2007 a je členem České bankovní asociace. "Nyní pracujeme na několika analýzách a studiích, ze kterých bude patrné, co vše by pro nás přistoupení znamenalo," říká mluvčí mBank Ivana Buriánková. Nicméně i přesto už česká "pobočka" polské BRE Bank získala v Česku přes 300 tisíc klientů.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji o plánech Fio banky:
Drahou banku teď opustíte snadněji, slibuje nováček
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy