Nová aplikace sociální správy počítá, kolik budete brát v důchodu. Řadu lidí překvapí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 14. 7. 2021 13:46
Který den půjdete do penze, kolik let ještě musíte odpracovat a jak vysoký bude asi váš důchod - to jsou hlavní údaje, které vypočítá nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Informační důchodová aplikace má lidi mimo jiné motivovat, aby se na důchod lépe připravili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Když bude člověk vědět, jaký bude mít důchod, tak se může rozhodnout, zda si bude více spořit, a lépe se na penzi zajistí," uvedl již v minulosti pro Aktuálně.cz Jiří Šatava, který spolupracoval s ministerstvem práce a sociálních věcí na důchodové reformě. V té se právě s Informační důchodovou aplikací, pracovně označovanou jako "přehledná kalkulačka pro každého", počítalo. 

Ačkoliv důchodová reforma zatím schválena nebyla, nová aplikace je už "venku". Zatím je ve zkušebním provozu a nabízí právě orientační výpočet výše důchodu v době odchodu do penze. To zatím nebylo nikdy možné zjistit, protože výpočet důchodu je podle současného systému velmi složitý. 

Kromě výše důchodu se lidé v aplikaci dozvědí, který den přesně mohou odejít do důchodu, kolik dob pojištění zatím získali, tedy zjednodušeně řečeno kolik let podle údajů sociální správy již odpracovali a jak dlouho budou muset ještě chodit do práce. Na stránce najdou také kompletní přehled evidovaných dob pojištění. Můžete si tedy zkontrolovat, zda vám v něm něco nechybí. 

Podle současného systému má nárok na důchod žadatel, který dosáhl státem požadovaného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo. Mluví se o tom, že důchodová reforma by podmínky mohla zmírnit především v počtu odpracovaných let. 

Do aplikace se zájemci přihlásí buď přes elektronickou identitu (její součástí je například i bankovní identita - tedy přístup do elektronického bankovnictví), nebo datovou schránkou. Pak už se zobrazí stránka s předvyplněnými osobními údaji. U žen je navíc kolonka, kde vyplní počet dětí a jejich data narození. Po odkliknutí se zobrazí všechny důchodové údaje. 

V návrhu důchodové reformy se vedle zprovoznění důchodové aplikace  uvažovalo například i o rozesílání dopisů jednou za pět let, ve kterých by se adresát dozvěděl, jaký důchod mu zhruba vychází, nebo o zřízení virtuálních důchodových kont. Tyto nástroje jsou zatím ale jen na papíře. 

Mladí lidé chtějí důchod 22 tisíc 

Částky, které aplikace vypočítává jako budoucí důchod, nejsou o moc vyšší než ty současné. V prvním čtvrtletí letošního roku přitom průměrná výše starobního důchodu dosáhla 15 351 korun. Jaké budou ceny v době, kdy lidé půjdou do důchodu, lze těžko odhadnout. 

Každopádně představy mladých lidí o důchodu jsou trochu někde jinde. Podle průzkumu Air Bank mezi tisícovkou respondentů by lidé ve věku 18 až 35 let chtěli brát v důchodu alespoň 22 tisíc korun v současné hodnotě. Navíc chtějí mladí Češi odejít do penze dříve, než je nyní pro ně zákonem stanovená věková hranice. Lidé si jsou ale vědomi, že k dosažení ideální výše příjmu při dřívějším odchodu do důchodu budou muset ke starobní penzi přidat ještě další pasivní příjem.

"Češi se zodpovědně zabývají problematikou důchodu už od mladého věku a uvědomují si potřebu aktivně se na stáří připravit i po finanční stránce. Každá nová generace by se totiž na státní podporu měla spoléhat stále méně. Mladí tak hledají způsoby, jak se o své budoucí já postarat sami, ať už pomocí různých investic, nebo doplňkového penzijního spoření," říká Petr Šmíd z Air Bank.

Jak dál průzkum zjistil, polovina mladých Čechů si myslí, že je nutné se na své finanční zabezpečení v důchodu začít připravovat už ve chvíli, kdy nastoupí do prvního zaměstnání. Čtvrtina pokládá za vhodný termín dosažení 30. narozenin a 15 procent dotázaných říká, že by se touto otázkou měl člověk zaobírat ve chvíli, kdy se mu narodí první dítě. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy