Stará pokuta, nedoplatek na daních. Aplikace pomůže lidem zjistit, zda nedluží státu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 11. 2020 6:14
Češi dluží státním úřadům miliardy korun. Za neuhrazené pokuty, různé poplatky, za nezaplacené pojištění nebo daně. Státní instituce mají přitom povinnost občany o dluhu informovat. Mnohdy to ale nedělají a lidé často o svých závazcích ani nevědí. Usnadnit pátrání jim nyní pomůže nová webová aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Dluh, o kterém nevíte a který někde neustále roste a jednou vás dožene, je pro mnohé noční můrou. Jenže zjistit, zda jsem dlužník, nebo ne, je u státních institucí - u finančního úřadu, na sociálce, na zdravotní pojišťovně, celním úřadu - náročný a mnohdy i stresující úkol. Jen najít správného úředníka a dovolat se mu může zabrat i několik dní. 

Nový projekt Institutu prevence a řešení předlužení a komunity Česko.Digital s názvem Nedlužím státu lidem v pátrání po dluhu pomůže. "Web je určen všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení," vysvětluje základní myšlenku šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který je i autorem projektu Mapa exekucí. 

Doplňuje, že projekt má ukázat státní správě, že není tak těžké vytvořit jednotné místo, kde si lidé dluhy zjistí. "Úřady jsou stále v podávání těchto informací roztříštěné. A dlouhodobě se brání, že vytvoření jednotného místa je složité. Přitom myšlenka jednotného místa ke snadnému zjištění dluhů vůči státní správě byla už součástí akčního plánu ke Strategii boje proti sociálnímu vyloučení pro roky 2016-2020. Bohužel se to nikam neposunulo," dodává Hábl. 

V aktuální verzi web nabízí všechny informace na jednom místě, včetně potřebných formulářů. "Už to je obrovské usnadnění celého procesu," uvádí Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital.

Podle něj se ale funkcionality webu budou dál rozšiřovat a vylepšovat. "Rozšířená verze bude spuštěna zřejmě na jaře příštího roku. Zahrnovat bude i automatické vyplňování formulářů, šablony k žádostem o povolení splátkového kalendáře a odpuštění penále či zpětnou vazbu od uživatelů, kteří aplikaci využijí v této pilotní fázi," dodává Nešetřil. 

Podnikatelům pomůže web s potvrzením o bezdlužnosti

Web pomůže podle jeho tvůrců nejen fyzickým osobám, sociálním pracovníkům a dluhovým poradnám při mapování dluhů jejich klientů, ale také podnikatelům, a to získáním potvrzení o bezdlužnosti.

"Podnikatelé potřebují dokládat, například při ucházení se o státní zakázky, čtyři různé doklady o bezdlužnosti, od celní a finanční správy, sociální správy a zdravotní pojišťovny. Platnost dokladu o bezdlužnosti je pouze 30 dnů, a tak hrozí, že nestihnou všechny úřady oběhat. Tady to budou mít na jednom místě," doplňuje Hábl. 

Aktuálně se dluhy vůči státní správě mohou podle odhadů odborníků pohybovat v řádu desítek miliard korun. Jen finanční správa eviduje 231 tisíc dlužníků, z toho 72 tisíc dluhů je vymáháno exekučně. Jistina činí pět miliard korun, penále činí dalších 3,5 miliardy korun. Celní správa eviduje 158 tisíc dlužníků, z toho 83 tisíc je vymáháno exekučně. Jistina činí 2,9 miliardy korun, penále je dalších 1,2 miliardy korun. A sociální správa eviduje 156 tisíc exekucí v hodnotě 9,6 miliardy korun.

Podle Radka Hábla se v příštím roce uvažuje o vyhlášení takzvaného milostivého léta. "Na návrh poslance Marka Výborného by tak u dluhů vůči státu postačilo kromě úhrady jistiny doplacení 750 korun na náklady zastavení exekuce," vysvětluje návrh Hábl. Odpuštění penále u starých dluhů by podle něj pomohlo desítkám tisíc občanů, kteří mohou navíc být ekonomicky zasažení současnou koronavirovou krizí. O návrhu poslanci jednají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Kriminalisté vyšetřují případ čtyř mrtvých nalezených v Měšicích u Prahy jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Mrtvými jsou dva dospělí a dvě děti, jde zřejmě o rodinnou tragédii, uvedla v pondělí policie na twitteru.

Těla bez známek života byla nalezena v rodinném domě. "Na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy