Stará pokuta, nedoplatek na daních. Aplikace pomůže lidem zjistit, zda nedluží státu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 11. 2020 6:14
Češi dluží státním úřadům miliardy korun. Za neuhrazené pokuty, různé poplatky, za nezaplacené pojištění nebo daně. Státní instituce mají přitom povinnost občany o dluhu informovat. Mnohdy to ale nedělají a lidé často o svých závazcích ani nevědí. Usnadnit pátrání jim nyní pomůže nová webová aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Dluh, o kterém nevíte a který někde neustále roste a jednou vás dožene, je pro mnohé noční můrou. Jenže zjistit, zda jsem dlužník, nebo ne, je u státních institucí - u finančního úřadu, na sociálce, na zdravotní pojišťovně, celním úřadu - náročný a mnohdy i stresující úkol. Jen najít správného úředníka a dovolat se mu může zabrat i několik dní. 

Nový projekt Institutu prevence a řešení předlužení a komunity Česko.Digital s názvem Nedlužím státu lidem v pátrání po dluhu pomůže. "Web je určen všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení," vysvětluje základní myšlenku šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který je i autorem projektu Mapa exekucí. 

Doplňuje, že projekt má ukázat státní správě, že není tak těžké vytvořit jednotné místo, kde si lidé dluhy zjistí. "Úřady jsou stále v podávání těchto informací roztříštěné. A dlouhodobě se brání, že vytvoření jednotného místa je složité. Přitom myšlenka jednotného místa ke snadnému zjištění dluhů vůči státní správě byla už součástí akčního plánu ke Strategii boje proti sociálnímu vyloučení pro roky 2016-2020. Bohužel se to nikam neposunulo," dodává Hábl. 

V aktuální verzi web nabízí všechny informace na jednom místě, včetně potřebných formulářů. "Už to je obrovské usnadnění celého procesu," uvádí Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital.

Podle něj se ale funkcionality webu budou dál rozšiřovat a vylepšovat. "Rozšířená verze bude spuštěna zřejmě na jaře příštího roku. Zahrnovat bude i automatické vyplňování formulářů, šablony k žádostem o povolení splátkového kalendáře a odpuštění penále či zpětnou vazbu od uživatelů, kteří aplikaci využijí v této pilotní fázi," dodává Nešetřil. 

Podnikatelům pomůže web s potvrzením o bezdlužnosti

Web pomůže podle jeho tvůrců nejen fyzickým osobám, sociálním pracovníkům a dluhovým poradnám při mapování dluhů jejich klientů, ale také podnikatelům, a to získáním potvrzení o bezdlužnosti.

"Podnikatelé potřebují dokládat, například při ucházení se o státní zakázky, čtyři různé doklady o bezdlužnosti, od celní a finanční správy, sociální správy a zdravotní pojišťovny. Platnost dokladu o bezdlužnosti je pouze 30 dnů, a tak hrozí, že nestihnou všechny úřady oběhat. Tady to budou mít na jednom místě," doplňuje Hábl. 

Aktuálně se dluhy vůči státní správě mohou podle odhadů odborníků pohybovat v řádu desítek miliard korun. Jen finanční správa eviduje 231 tisíc dlužníků, z toho 72 tisíc dluhů je vymáháno exekučně. Jistina činí pět miliard korun, penále činí dalších 3,5 miliardy korun. Celní správa eviduje 158 tisíc dlužníků, z toho 83 tisíc je vymáháno exekučně. Jistina činí 2,9 miliardy korun, penále je dalších 1,2 miliardy korun. A sociální správa eviduje 156 tisíc exekucí v hodnotě 9,6 miliardy korun.

Podle Radka Hábla se v příštím roce uvažuje o vyhlášení takzvaného milostivého léta. "Na návrh poslance Marka Výborného by tak u dluhů vůči státu postačilo kromě úhrady jistiny doplacení 750 korun na náklady zastavení exekuce," vysvětluje návrh Hábl. Odpuštění penále u starých dluhů by podle něj pomohlo desítkám tisíc občanů, kteří mohou navíc být ekonomicky zasažení současnou koronavirovou krizí. O návrhu poslanci jednají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy