Příjmy českých domácností rostly nejrychleji od začátku krize, zjistili statistici

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 5. 2016 12:21
Průměrný čistý měsíční příjem na osobu v Česku stoupl na 13 135 korun za měsíc, uvedl dnes Český statistický úřad. Příjmovou chudobou bylo loni ohroženo 9,7 procenta Čechů - meziročně se jejich podíl nezměnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Příjmy českých domácností loni rostly nejrychleji od roku 2008. Míra ohrožení takzvanou příjmovou chudobou se nezměnila. Ukazují to výsledky šetření, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Samotný průzkum mezi domácnostmi proběhl už před rokem - na jaře 2015.

"Průměrný čistý měsíční příjem na osobu stoupl na 13 135 korun. Medián příjmů na osobu vzrostl na 12 250 korun," říká Michaela Brázdilová z ČSÚ. Oproti předchozímu roku vzrostly reálné příjmy o 2,4 procenta, což je největší meziroční nárůst od roku 2008.

Medián a průměr čistých ročních peněžních příjmů na osobu podle postavení osoby v čele domácnosti za rok 2014.
Medián a průměr čistých ročních peněžních příjmů na osobu podle postavení osoby v čele domácnosti za rok 2014. | Foto: ČSÚ

Nejvýrazněji se zvýšily příjmy domácností zaměstnanců, mírnější nárůst zaznamenali starobní důchodci a nezaměstnaní. Nejpomaleji rostly příjmy domácností podnikatelů, tedy osob samostatně výdělečně činných.

Od roku 2005 stouply čisté peněžní příjmy na osobu o více než 17 procent.

Hranice ohrožení chudobou se loni díky růstu příjmů zvýšila o více než 300 korun. Pro jednotlivce dosahovala 10 220 korun za měsíc, pro dvojici dospělých 15 330 korun a pro rodiče se dvěma dětmi do třinácti let činila 21 461 korun a měsíc. Pro samoživitele s jedním dítětem do 13 let dosahuje tato hranice 13 286 korun měsíčně.

Problém je dovolená i neočekávaný výdaj

Příjmovou chudobou bylo loni ohroženo 9,7 procenta obyvatel České republiky. Meziročně se jejich podíl nezměnil. A ani za posledních deset let se míra ohrožení příjmovou chudobou výrazněji nemění - kolem 10 procent se pohybuje dlouhodobě.

"Vedle nezaměstnaných se mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou nejčastěji vyskytovali i děti do 16 let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci," upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. 

Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2005 až 2015.
Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2005 až 2015. | Foto: ČSÚ

Míra materiální deprivace loni klesla na 5,6 procenta, což je nejnižší hodnota za posledních deset let - v roce 2005 dosahovala 11,8 procenta a před rokem 6,7 procenta.

Míra materiální deprivace ukazuje podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou dovolit čtyři a více položek z těchto devíti: auto, pračka, telefon, barevná televize, dostatečně vytápěný byt, týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, konzumace masa každý druhý den, úhrada neočekávaného výdaje ve výši 9700 korun a včasné hrazení pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček.

Mezi položky, které si české domácnosti nejčastěji nemohou dovolit, patří zaplacení neočekávaného výdaje ve výši 9700 korun a týdenní dovolené.

Míra ohrožení příjmovou chudobou, míra materiální deprivace a míra nízké pracovní intenzity (ta v Česku loni dosahovala 6,8 procenta) tvoří dohromady ukazatel nazvaný souhrnný evropský indikátor sociálního vyloučení. Česká hodnota - 14 procent - je třetí nejnižší v Evropě, uvedli statistici. Dlouhodobě nejlépe na tom jsou podle statistiků Island a Norsko

Mezi "materiálně deprivovanými" a lidmi ohroženými příjmovou chudobou jsou v Česku nejčastěji nezaměstnaní, samostatně žijící důchodkyně, pracující, kteří jsou jedinými vydělávajícími v domácnosti a děti do 16 let, jejich rodiče nepracují.

Bohatí lidé získávají z ekonomického a politického systému ve svých příjmech mnohem více než ostatní, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 24 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy