Příjmy českých domácností rostly nejrychleji od začátku krize, zjistili statistici

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 5. 2016 12:21
Průměrný čistý měsíční příjem na osobu v Česku stoupl na 13 135 korun za měsíc, uvedl dnes Český statistický úřad. Příjmovou chudobou bylo loni ohroženo 9,7 procenta Čechů - meziročně se jejich podíl nezměnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Příjmy českých domácností loni rostly nejrychleji od roku 2008. Míra ohrožení takzvanou příjmovou chudobou se nezměnila. Ukazují to výsledky šetření, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Samotný průzkum mezi domácnostmi proběhl už před rokem - na jaře 2015.

"Průměrný čistý měsíční příjem na osobu stoupl na 13 135 korun. Medián příjmů na osobu vzrostl na 12 250 korun," říká Michaela Brázdilová z ČSÚ. Oproti předchozímu roku vzrostly reálné příjmy o 2,4 procenta, což je největší meziroční nárůst od roku 2008.

Medián a průměr čistých ročních peněžních příjmů na osobu podle postavení osoby v čele domácnosti za rok 2014.
Medián a průměr čistých ročních peněžních příjmů na osobu podle postavení osoby v čele domácnosti za rok 2014. | Foto: ČSÚ

Nejvýrazněji se zvýšily příjmy domácností zaměstnanců, mírnější nárůst zaznamenali starobní důchodci a nezaměstnaní. Nejpomaleji rostly příjmy domácností podnikatelů, tedy osob samostatně výdělečně činných.

Od roku 2005 stouply čisté peněžní příjmy na osobu o více než 17 procent.

Hranice ohrožení chudobou se loni díky růstu příjmů zvýšila o více než 300 korun. Pro jednotlivce dosahovala 10 220 korun za měsíc, pro dvojici dospělých 15 330 korun a pro rodiče se dvěma dětmi do třinácti let činila 21 461 korun a měsíc. Pro samoživitele s jedním dítětem do 13 let dosahuje tato hranice 13 286 korun měsíčně.

Problém je dovolená i neočekávaný výdaj

Příjmovou chudobou bylo loni ohroženo 9,7 procenta obyvatel České republiky. Meziročně se jejich podíl nezměnil. A ani za posledních deset let se míra ohrožení příjmovou chudobou výrazněji nemění - kolem 10 procent se pohybuje dlouhodobě.

"Vedle nezaměstnaných se mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou nejčastěji vyskytovali i děti do 16 let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci," upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. 

Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2005 až 2015.
Vývoj míry ohrožení příjmovou chudobou v letech 2005 až 2015. | Foto: ČSÚ

Míra materiální deprivace loni klesla na 5,6 procenta, což je nejnižší hodnota za posledních deset let - v roce 2005 dosahovala 11,8 procenta a před rokem 6,7 procenta.

Míra materiální deprivace ukazuje podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou dovolit čtyři a více položek z těchto devíti: auto, pračka, telefon, barevná televize, dostatečně vytápěný byt, týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, konzumace masa každý druhý den, úhrada neočekávaného výdaje ve výši 9700 korun a včasné hrazení pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček.

Mezi položky, které si české domácnosti nejčastěji nemohou dovolit, patří zaplacení neočekávaného výdaje ve výši 9700 korun a týdenní dovolené.

Míra ohrožení příjmovou chudobou, míra materiální deprivace a míra nízké pracovní intenzity (ta v Česku loni dosahovala 6,8 procenta) tvoří dohromady ukazatel nazvaný souhrnný evropský indikátor sociálního vyloučení. Česká hodnota - 14 procent - je třetí nejnižší v Evropě, uvedli statistici. Dlouhodobě nejlépe na tom jsou podle statistiků Island a Norsko

Mezi "materiálně deprivovanými" a lidmi ohroženými příjmovou chudobou jsou v Česku nejčastěji nezaměstnaní, samostatně žijící důchodkyně, pracující, kteří jsou jedinými vydělávajícími v domácnosti a děti do 16 let, jejich rodiče nepracují.

Bohatí lidé získávají z ekonomického a politického systému ve svých příjmech mnohem více než ostatní, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy