Pozor na sliby u stavebního spoření. Nic není zadarmo

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
7. 11. 2009 13:40
Jak ve skutečnosti vypadá uzavření stavebního spoření "bez poplatku"

Před koncem roku tradičně vrcholí přetahování stavebních spořitelen o nové klienty. Lákají hlavně na uzavření spoření bez poplatku za uzavření smlouvy. Ale jak je to ve skutečnosti?

Podle zjištění webu Hypoindex.cz však většina spořitelen, která před Vánoci slibuje uzavření smlouvy bez tohoto poplatku, jej po vás stejně bude chtít zaplatit.

Poplatek činí zpravidla jedno procento z cílové částky. Abyste uzavřeli smlouvu s cílovou částkou 150 tisíc korun, musíte tedy nejprve zaplatit 1500 korun za uzavření smlouvy.

Až na jednu výjimku však zmíněný poplatek neušetříte hned. Musíte jej pojišťovně zaplatit a ona vám jej vrátí formou připsání stejné částky na účet spoření. Dostanete se tak k němu nejdříve za šest let.

"Smlouva zdarma" od Lišky

Českomoravská stavební spořitelna nabízí do konce roku akci Smlouva zdarma. Poplatek však stejně musíte zaplatit.

Spořitelna pouze přičte na účet stavebního spoření úrokovou prémii ve výši až 1500 Kč - podle sjednané cílové částky, kdy prémie odpovídá zaplacenému poplatku. Akce se navíc týká pouze lidí, kteří dosud nikdy neměli u ČMSS stavební spoření. Při uzavření smlouvy pro mladé, kteří mají poplatek poloviční, je i připsaná prémie poloviční.

Obdobná prémie se týká klientů, kteří chtějí uzavřít smlouvu s vyšší cílovou částkou. Je-li stanovena na minimálně 300 tisíc korun a budete-li do konce března příštího roku mít naspořeno alespoň 30 tisíc, připíše vám ČMSS bonus ve výši 3000 korun. Také tato akce se týká pouze klientů, kteří dosud nikdy neměli uzavřené stavební spoření u ČMSS.

Skutečná sleva od Modré pyramidy

Modrá pyramida je aktuálně jedinou stavební spořitelnou, která nabízí skutečnou slevu, nikoli připsání úrokového bonusu.

Uzavřete-li do konce roku smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou od 100 do 400 tisíc korun a vložíte do konce roku na účet alespoň 10 tisíc, bude vám poplatek za uzavření smlouvy zlevněn o 1000 korun - tedy v případě nejnižší cílové částky zcela odpuštěn.

Uzavřete-li smlouvu s cílovou částkou od 200 do 400 tisíc a vložíte do konce roku na účet alespoň 20 tisíc, získáte slevu na poplatku 2000 korun - u nejnižší cílové částky tak nezaplatíte žádný.

Pokud by zákazník podmínku vložení prostředků nesplnil, bude mu poplatek doúčtován.

Vánoční dárek od Raiffeisen stavební spořitelny

Raiffeisen stavební spořitelna uplatňuje připsání bonusu. Kdo uzavře smlouvu do konce roku s cílovou částkou alespoň 200 tisíc a do konce ledna příštího roku vloží nejméně 20 tisíc, získá bonus 2000 korun. Vloží-li klient pouze pět tisíc, jeho bonus klesne na 1000 korun.

Za jistou slevu může být považován též dvojnásobný úrok za první rok spoření pro klienty s ročníkem narození 1990 a později. Opět je podmínkou cílová částka od 200 tisíc. Bonusy nelze kombinovat.

Bonus od Buřinky

Bonus ve výši 1000 korun pro klienty, kteří uzavřou smlouvu s cílovou částkou do 200 tisíc korun a do konce roku vloží alespoň dva tisíce, nabízí Stavební spořitelna České spořitelny pro prvních 100 tisíc klientů. Optimálně tak lze získat "slevu" ve výši poloviny poplatku za uzavření smlouvy.

Dárek pod stromeček od Wüstenrot - stavební spořitelny

Akce Wüstenrot - stavební spořitelny trvá jen do 20. prosince. Kdo do té doby uzavře smlouvu s cílovou částkou od 200 tisíc korun výše, zaplatí poplatek za sjednání smlouvy a vloží navíc 1000 korun, získá bonus ve výši 1500 Kč na účet stavebního spoření.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Stát si chce půjčit peníze od lidí. Nabídne dobrý úrok
Stavební spoření nepůjde využít i na placení studia
Mimořádná splátka? I u stavebních spořitelen si připlatíte
Polovina Čechů pravidelně spoří. Sází přitom na jistotu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy